קדימה: התדמית השתפרה, המחירים עלו ב-100%

המחירים דוהרים קדימה - מהימים של המושבה החקלאית עם השיכונים ליישוב שבו מצולמת הסדרה "מסודרים"

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> תהפוכות רבות עברו על קדימה מאז הקימו ב-1933 עולים מגרמניה את המושבה החקלאית באזור השרון. בשנות ה-50 וה-60 נבנו בקדימה שיכונים לעולים החדשים מעיראק, תימן, איראן וצפון אפריקה - והיישוב סבל מתדמית בעייתית של עיירת עולים. החל באמצע שנות ה-80 נרשם שיפור עקבי בתדמית היישוב, ובאחרונה נבחר בית מפואר בו כאתר לצילומי סדרת הטלוויזיה "מסודרים" - וזה כנראה אומר הכל..

מיקום: קדימה ממוקמת דרומית-מזרחית לנתניה, צפונית לכפר סבא ומזרחית לכביש 4. את היישוב תוחמים הרחובות הארז מדרום, סופיה וסרמן מצפון, עמק יזרעאל ממערב ופארק התעשיות ושדרות הדקלים ממזרח.

היסטוריה:

קדימה הוקמה כמושבה חקלאית ב-1933 ביוזמת יהושע חנקין, מראשי חברת הכשרת הישוב באותה תקופה. ראשוני התושבים באו ממושבות הברון וממושבי השרון הצפוני, כשמאוחר יותר הצטרפו אליהם עולים חדשים מאירופה ומאפריקה. מקור השם בדבריו של חנקין: "צעדנו יחד קדימה".

ב-1950 הוכרז היישוב כמועצה מקומית, וב-2003 בוצע איחוד עם צורן - שני היישובים מהווים כיום את המועצה המקומית קדימה-צורן.

תכנון ובנייה:

קדימה מחולקת לשלושה אזורים. החלק הצפוני, אזור הכפר, מאופיין בבנייה צמודת קרקע על קרקעות פרטיות. מדובר בעיקר במגרשים גדולים בשטח של 500-750 מ"ר, שעליהם נבנו יחידות דיור בשטח של עד 240 מ"ר בנוי, כולל מרתף.

חלק נוסף, לב היישוב, הנחשב לוותיק בקדימה, מאופיין בבנייה רוויה ישנה של מבנים בני שלוש קומות, שבהם דירות בנות 2-4 חדרים בשטח של 50-110 מ"ר. באזור זה נבנו גם צמודי קרקע בשטח של כ-180 מ"ר בנוי על מגרשים בשטח של 400-500 מ"ר, וקיימים גם מגרשים קטנים יותר בשטח של 300-350 מ"ר.

החלק השלישי, בדרום היישוב, כולל את שכונת בנה-ביתך. מדובר במגרשים קטנים יחסית, בשטח 250-350 מ"ר, ששיווק מינהל מקרקעי ישראל בתחילת שנות ה-90. על כל מגרש הוקמה יחידה בשטח 160-180 מ"ר בנוי, כולל מרתף.

בנוסף, בימים אלה מוקמת בקדימה שכונת רמת אמיר, המשתרעת על שטח של 350 דונם. 1,083 יחידות דיור מתוכננות בשכונה, הממוקמת בין קדימה לצורן. בשכונה ייבנו בניינים בגובה 8 קומות, שיכללו דירות 3-5 חדרים, דירות גן ופנטהאוזים. בשכונה ישנם גם מגרשים בשטח של 250 מ"ר המיועדים לבניית צמודי קרקע בשטח של כ-160 מ"ר בנוי.

כמו כן, תוכניות בניין עיר, המשנות ייעוד של קרקע חקלאית למגורים בבנייה צמודת קרקע באזור קדימה, נמצאות בהליכי תכנון שונים (עדיין לא הופקדו). במרכז היישוב, בשכונת יוספטל, מתגבש פרויקט פינוי-בינוי להסבת מתחמי בנייה ישנה לבנייני מגורים מודרניים בני 5-6 קומות.

בחלקים המערביים של קדימה יש קרקעות מינהל בהליכי תכנון לבניית מאות יחידות דיור.

מוסדות ציבור:

בקדימה פועלים מעונות יום, גני ילדים ושני בתי ספר יסודיים. כמו כן, יש ביישוב מתנ"ס גדול, סופרמרקט, בתי קפה, פארק יער קדימה המחבר בין קדימה לצורן, ואזור תעשייה.

בכניסה לקדימה, על כביש 4, מתוכנן מחלף (אילנות) שיכלול כביש שיקיף את היישוב ויוביל לכיוון תל מונד.

אוכלוסייה:

רבים מתושבי קדימה הם זוגות צעירים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני עד גבוה שהגיעו מהרצליה, רעננה, רמת השרון וכפר סבא. תושבים מעטים עוסקים בחקלאות.

דינמיקת מחירים:

בעשור האחרון נרשמו בקדימה עליות כ-100% במחירי הקרקעות, וההערכות הן שהמחירים ימשיכו לעלות. לדברי שמאי המקרקעין ארז אבירן, "הפשרת הקרקעות לייעוד למגורים בקדימה וביישובי הסביבה היא הליך ביורוקרטי ארוך, ולכן סביר שבשנים הקרובות הביקוש ימשיך לעלות על ההיצע - ומחירי הקרקעות יעלו.

"עם זאת, אין ספק שקדימה תמשיך להיות אטרקטיבית - אבל לא סביר שקצב העלייה יהיה זהה לזה של העשור האחרון. ההתייקרות תהיה כנראה מתונה יותר, בשיעור של 10%-20% בשנים הקרובות", מוסיף אבירן.

מגרש בשטח 375 מ"ר המיועד ליחידת דיור אחת, במקום טוב ביישוב, יימכר כיום ב-1.15 מיליון שקל. מגרש דומה נמכר ב-2006 ב-765 אלף שקל וב-2003 בכ-550 אלף שקל.

מגרש בשטח 750 מ"ר, המיועד לבניית יחידת דיור אחת בחלק הכפרי, יימכר כיום ב-1.85 מיליון שקל. ב-2006 נמכר מגרש דומה ב-1.4 מיליון שקל וב-2002 - בכמיליון שקל.

בית חדש בשטח 190 מ"ר בנוי על מגרש של 375 מ"ר, יימכר כיום ב-2.15 מיליון שקל. ב-2006 נמכר בית דומה ב-1.55 מיליון שקל.

-

סייעו בהכנת הכתבה: שמאי המקרקעין ארז אבירן, וגלית חיון-ברמי ואורית שרון ממיימון נכסים קדימה-אבן יהודה-תל מונד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית