בנימינה נושפת בעורפה של זכרון יעקב - אבל המחירים הגבוהים צפויים להתייצב

היישוב קיבל בעשור האחרון דחיפה ניכרת בשל שיפור אמצעי התחבורה למקום והמחירים עלו בחדות

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> היישוב בנימינה קיבל בעשור האחרון דחיפה ניכרת בשל שיפור אמצעי התחבורה למקום. בעקבות כך הגיעה ליישוב אוכלוסייה חזקה של בעלי מקצועות חופשיים מאזור המרכז, והמחירים עלו בחדות. כעת, המחירים הגבוהים צפויים להתייצב.

מיקום: בנימינה היא מושבה הממוקמת בין זכרון יעקב לפרדס חנה. מאז 2003 היישוב הוא חלק מהמועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה.

היסטוריה:

את בנימינה הקימו בניהם של עולי העלייה הראשונה, שהתיישבו בה ב-1922. היא נקראת על שם הברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד. בשנותיה הראשונות התבססה כלכלת המושבה על חקלאות. בנימינה הוכרזה מועצה מקומית ב-1950, וב-2003 אוחדה עם המועצה המקומית גבעת עדה.

תכנון ובנייה:

בנימינה משתרעת על 16 אלף דונם, מתוכם 3,750 דונם שטח אורבני, וכוללת כ-3,700 משקי בית. היישוב מאופיין בבתים צמודי קרקע.

בנימינה

בנימינה מחולקת לשני אגפים, המזרחי והמערבי. המתחם המזרחי הוא המפותח יותר ומאופיין בצמודי קרקע על מגרשים גדולים יחסית, בשטח חצי דונם עד דונם, ובנחלות של 3-4 דונמים.

בנחלות ניתן לבנות שלוש יחידות בשטח כולל של עד 440 מ"ר בנוי. בשאר המגרשים יש היתר ל-36% בנייה, וניתן לבנות יחידה עד שתיים בשטח של 160-360 מ"ר בנוי. ככל שפונים מערבה, צמודי הקרקע הוקמו על מגרשים קטנים יותר של 220-250 מ"ר.

בדקו עד כמה מחירי הדירות בשכונה שלכם יציבים - סקר מדד השכונה המקיף

בבנימינה יש גם מתחמים קטנים לבנייה רוויה. במרכז היישוב הישן, בצדו המערבי, נבנו בשנות ה-60 שיכונים, כ-12 בניינים בני 4 קומות ובהם כ-160 יחידות דיור קטנות בשטח ממוצע של כ-70 מ"ר ליחידה. העירייה מקדמת במקום תוכנית פינוי-בינוי: הריסת בנייני השיכונים והקמת בניינים גבוהים ומשודרגים במקומם.

גם שכונת נחלת בנימינה מאופיינת בבנייה רוויה, אם כי מדובר בבניינים חדשים יותר שנבנו לפני כ-12 שנה. בבניינים דירות של 3-4 חדרים, דירות פנטהאוז ודירות גן.

בהתאם למדיניות הוועדה המחוזית ניכרת מגמה לצמצום שטחי המגרשים ולהגדלת זכויות הבנייה. כמו כן, קיימות תוכניות הפשרה של שטחים חקלאיים והסבתם למגורים.

מבני ציבור:

בבנימינה פועלים כמה מוסדות חינוך, ממעונות יום ועד בית ספר תיכון. ביישוב לא קיים מרכז מסחרי גדול. את הקניות עושים התושבים בזכרון יעקב, אור יהודה או בפרדס חנה - במרחק 10 דקות נסיעה. עם זאת, במקום פועלים בתי קפה, חנויות, קופות חולים ומרכזי ספורט.

המושבה מציעה גם מגוון אתרים תיירותיים והיסטוריים: בקעת הנדיב, בית הכנסת המרכזי תפארת בנימין, יקבי אליעז, אמת מים מהתקופה הרומית, וגם ביתו של הפזמונאי אהוד מנור, שנהפך לאתר תיירות.

אוכלוסייה:

מגוונת, ברמה סוציו-אקונומית ממוצעת ומעלה. התושבים הוותיקים התפרנסו בעיקר מחקלאות. בשנים האחרונות עברו ליישוב זוגות צעירים, בעיקר בעלי מקצועות חופשיים, העובדים בעיקר בתל אביב ובחיפה. אלה שינו את אופי היישוב והעניקו לו צביון יוקרתי יותר. בין היתר, מתגוררים במקום בני משפחות אולמרט ומנור, הזמר דורי בן זאב ואנשי צבא.

דינימיקת מחירים:

את התנופה הגדולה קיבלה בנימינה מתחנת הרכבת הראשית שהוקמה במקום לפני 12 שנה. התחנה ושדרוג מערכת הכבישים עודדו כניסת אוכלוסייה צעירה וחזקה ליישוב.

נכון להיום, אומר זכיין אנגלו סכסון ביישובי חוף הכרמל ואזור זכרון יעקב, עמירם גוטפריד, בנימינה מהווה מוקד משיכה לאוכלוסייה חזקה ואף נושפת בעורפה של זכרון יעקב. הביקושים ביישוב, לדבריו, עלו משמעותית בעוד ההיצע נותר בלא שינוי.

אם לפני שנתיים-שלוש פערי המחירים בין בנימינה לזכרון יעקב הסתכמו ב-30%, בשנה האחרונה הפער הצטמצם, והוא מגיע כיום לכ-10% בלבד. להערכת גוטפריד, מחירי הנכסים בבנימינה יתייצבו על הרף הגבוה, ובשנה הקרובה תחול עלייה מתונה של 5% בלבד. גוטפריד מביא כמה דוגמאות לעליות המחירים שנרשמו בבנימינה בשנים האחרונות.

דירה בשטח של כ-90 מ"ר בנחלת בנימינה נמכרת כיום בכ-1.1 מיליון שקל. לפני כשנה נמכרה דירה דומה בכ-720 אלף שקל, וב-2006 ב-500 אלף שקל בממוצע.

נכס בשטח 100 מ"ר בנוי על מגרש של 420 מ"ר נמכר כיום בכ-1.45 מיליון שקל בממוצע. לפני כשנה נמכר נכס דומה בכ-880 אלף שקל וב-2006 בכ-750 אלף שקל.

קוטג' חדש, 180 מ"ר בנוי על מגרש בשטח של כחצי דונם, נמכר כיום בכ-2.3 מיליון שקל. בפברואר 2008 נמכר בית דומה בכ-1.68 מיליון שקל, וב-2006 - ב-1.5 מיליון שקל בממוצע.

סייעו בהכנת הכתבה: עמירם גוטפריד, זכיין אנגלו סכסון ביישובי חוף הכרמל, זכרון יעקב, בנימינה גבעת עדה, פרדס חנה וכרכור, ואנאבלי אלמגור מסוכנות התיווך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל