חזון הדירות הזולות של נתניהו

נתניהו מדבר לעם בשפה שלו - דירות בזול, דירות ביוקר

סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ

לפני כמה שבועות תיאר ראש הממשלה בנימין נתניהו את חזונו לגבי שוק הדירות בישראל, ומאז אני מבולבל. נתניהו אמר שהוא מתכוון ליישם רפורמה במינהל מקרקעי ישראל, לקצר את ההליכים הביורוקרטיים ולהגדיל את היצע הקרקעות. כל אלה, כך אמר, יורידו את מחירי הדירות.

מיד לאחר מכן פרש נתניהו את חזון התחבורה שלו. הוא יסלול כבישים מהירים ויניח מסילות לרכבות זריזות שיקצרו את הדרך מהמרכז לפריפריה, עד שאפשר יהיה לנסוע מתל אביב לראש פינה בשעה - מבלי לקבל דו"ח על מהירות מופרזת. כל אלה יעלו את מחירי הדירות. כך אמר נתניהו. מאז אני מנסה לנתח את התוכניות האלה, ולמצוא את אותה נקודת זמן נדירה שבין ירידת מחירי הדירות לבין עלייתם.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כל מה שצריך הצרכן המתוחכם לעשות הוא לזהות את אותה נקודה, ולעשות סיבוב יפה על חשבון הרפורמות שמתכנן לנו נתניהו. אין ספק שמדובר בראש ממשלה מיומן מאוד בהעברת מסרים, שהרי הורדת מחירי הדירות והעלאתם הן שני יעדים שמדברים לכל צרכן ישראל. אתה מחפש דירה לקנייה? אין בעיה, ביבי יעשה לך מחיר. כבר קנית דירה? אל דאגה. ביבי ידאג שהמחיר יטוס למעלה.

ניסיונו של נתניהו לתאר את הרפורמות שהוא מתכנן באמצעות המחיר של הדירה שלנו נועד לצקת תוכן תועלתני וברור לתוך מושגים כבדים ומאיימים כמו רפורמות וביורוקרטיה. הרי איש לא יקשיב לתיאורים אדמיניסטרטיביים על ועדות תכנון וכו'. העם רוצה דירות, והוא רוצה אותן בזול. דקה לאחר שהוא יקנה אותן בזול הוא ירצה שערכן ימריא. זה הדיל שהעם רוצה, וביבי מבין זאת היטב.

אין ספק שהגדלת היצע הקרקעות, קיצור הליכי התכנון וסלילת כבישים הם חדשות חשובות ומשמעותיות לשוק הדירות. יש בהם כדי להשפיע על הביקוש ועל ההיצע, אבל אין כל דרך לדעת כיצד יושפעו המחירים. מדוע? מפני שבשוק הדירות יש עוד כמה משתנים שביבי אינו אחראי עליהם. נתניהו לא אחראי על מחירי ההון - מרכיב חשוב מאוד בהגדלת הביקוש לדירות בשנה האחרונה. נתניהו לא אחראי לכמות הכסף שמגיע ממשקיעים זרים - שמגדילים את הביקוש בשנים האחרונות. נתניהו לא אחראי לוויסות ההיצע - שנעשה על ידי בעלי הקרקעות הפרטיים בהתאם למצב השוק.

הגדלת היצע הקרקעות יכולה לסייע בהורדת מחירי הדירות, אבל אם מישהו מפנטז על ירידה של 30%-40% במחיר של בית חלומותיו בעקבות הרפורמה, מוטב לו לוותר על החלום הזה מהר. הגדלת היצע הקרקעות היא חדשות טובות, אבל כדי שמחירי הדירות יירדו באופן משמעותי יש צורך בחדשות רעות (למדנו זאת מהמשבר הגלובלי בשנה האחרונה).

עליית הריבית על המשכנתאות היא חדשה רעה. בריחה של משקיעים זרים היא חדשה רעה. עלייה באבטלה היא חדשה רעה. ירידה בשכר במשק היא חדשה רעה. גידול בפיגורים בפירעונות של משכנתאות הוא חדשה רעה. המהלך של נתניהו יכול להקל על הלחץ בשוק הדירות, לאזן קצת יותר בין ביקוש להיצע, אבל לא להפוך את המגמה בשוק.

כדי שהמגמה תתהפך ומחירי הדירות יירדו משמעותית, צריכים לקרות כמה דברים רעים. נתניהו לא באמת רוצה שהם יקרו, גם אם התוצאה תספק לו את האפשרות להתגאות בכך שהוא הבטיח להוריד את מחירי הדירות - וקיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?