האקזיט של המדינה: רוצה למכור זכויותיה בכביש 6

המדינה מחזיקה באופציה לרכישת 49% מהפרויקט ■ דרך-ארץ הפסיקה את התקשרותה עם מעלות S&P שהורידה את דירוג החוב שלה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

<< המדינה חידשה את המהלכים למכירת זכויותיה בכביש חוצה ישראל (כביש 6) - כך נודע ל-TheMarker. מדובר במכירת האופציה בה מחזיקה המדינה לרכישת 49% מזכיינית הפרויקט, חברת דרך-ארץ, באמצעות מכירה לצד ג' או באמצעות הנפקה. לפי הערכות, המדינה נותנת עדיפות למתווה הנפקת האופציה למשקיעים מוסדיים.

זכיינית פרויקט חוצה ישראל, דרך-ארץ, מוחזקת בידי אפריקה ישראל (37.5%), שיכון ובינוי (37.5%) וחברת 25%) Canadian Highway). ערב חתימת הסכם הזיכיון עמה קיבלה המדינה לידיה ללא תמורה אופציה לאחזקה של 49% במניות החברה - במחיר מימוש שגדל בשיעור של כ-8% בשנה. בנוסף, עד המימוש המדינה אינה רשאית למנות נציגים מטעמה בדירקטוריון או ליהנות מדיווידנדים - אותם תהיה רשאית דרך-ארץ לחלק רק החל ב-2010.

בין המדינה לזכיינית נקבע מנגנון לפיו תהיה המדינה רשאית למכור אופציה זו לצד ג' - תוך מתן זכות סירוב ראשונה לדרך-ארץ, או לחלופין להנפיק אופציה זו בדיסקאונט של (10%, כלומר, בערך השווה ל-90% מערך סכום המכירה שלו סירב הזכיין.

לפי הערכות, במדינה סבורים כי עם פתיחתם לתנועה של קטעים 19 ו-20 של הכביש בדרום, השלמת הסלילה של קטע 18 הצפוני והשלמת עבודות הרחבת הקטע שבין צומת אייל לצומת נחשונים לשלושה נתיבים, ימוצה פוטנציאל הגידול בשווי הזכיין לעומת מחיר ההמרה הגואה, ובנקודה זו תוכל המדינה למקסם את התמורה בגין האופציה שבידה.

דרך-ארץ נפרדת ממעלות

בד בבד, הפסיקה דרך-ארץ את התקשרותה עם חברת הדירוג מעלות S&P, לאחר שזו הורידה באפריל את דירוג החוב שלה בדרגה אחת - מ-AA ל-AA מינוס, תוך הותרת תחזית הדירוג שלילית.

הורדת הדירוג שיקפה, לטענת מעלות, את העלייה בסיכוני הפרויקט, בשל היקפי התנועה בכביש, הנמוכים ביחס לתחזיות המוקדמות, השפעת המיתון על היקפי התנועה העתידיים והסיכון ללחץ תזרימי בעקבות ההשקעות הנדרשות בהרחבת הכביש.

במעלות ציינו כי ב-2008 נרשם גידול של 10% בלבד בתנועה בכביש - לעומת שיעור גידול חזוי של 23%; וכי בינואר-מאי 2009 נרשם גידול של 2% בלבד בהיקף הנסיעות, למרות פתיחת כביש 431 לתנועה.

לטענת מעלות, הביאו תוצאות אלה ליחס כיסוי (התזרים השוטף חלקי החוב) של 1.12 במחצית הראשונה של 2008 ו-1.30 במחצית השנייה - לעומת תחזית ליחס של 1.27 ו-1.38 בהתאמה.

הסכם המימון של דרך-ארץ עם המלווים קובע יחס כיסוי של 1.48 כבר במחצית השנייה של 2009 ויחס של 1.83 במחצית השנייה של 2010. ואולם, טוענים במעלות, גם השיפור המהותי בהיקף התנועה בכביש עם סיום ההרחבות ופתיחת הקטע הצפוני (קטע 18) לתנועה - יקוזז בעלויות ההרחבה ועבודות השיקום הנדרשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש