מחיר העתקת בסיסי צה"ל לנגב - לפחות 27 מיליארד שקל

עד 2017 יוקמו ארבעה בסיסי ענק: עיר הבה"דים, הקמפוס הטכנולוגי, קרית המודיעין ובסיס חיל האוויר בנבטים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

<<הממשלה משקיעה ותשקיע בשנים הקרובות סכום גדול מאוד, 26.6 מיליארד שקל, בהעתקת צה"ל לנגב; התהליך אמור להסתיים ב-2017; סך אנשי הקבע שיעתיקו את מקום עבודתם ממרכז הארץ לנגב יהיה 27 אלף, כמספר תושבי יהוד ונוה מונסון - כך אמר שר הביטחון, אהוד ברק, בישיבת הממשלה שנערכה בבאר שבע ביום ראשון. לדבריו, הסכומים להקמת הבסיסים שבתכנון אינם סופיים ועשויים להשתנות עם התקדמות הפרויקטים.

ברק הגדיר את המהלך כ"חזון צה"ל עולה לנגב". הוא הוסיף: "מדובר בהובלת המאמץ הלאומי לחיזוק הנגב באמצעות העברת בסיסי צה"ל, יחידות עילית, והעברת כוח אדם איכותי ויישובו בנגב. זהו חלון הזדמנויות למדינת ישראל ולצה"ל". לדעת שר הביטחון, מעבר הצבא לנגב יגביר את היקף הפעילות הכלכלית ואת היקף הצריכה בנגב בהיקף של מיליארדי שקל בשנה. הוא הבטיח כי תיעשה הפרטה מרבית של השירותים בבסיסים החדשים, במטרה לספק אלפי מקומות עבודה לתושבי הנגב.

ברק ציין כי אחד המקומות היחידים שבהם עלו מחירי הנדל"ן ב-2008 היה בבאר שבע, כנראה בשל הציפיות למעבר צה"ל לאזור. להערכתו, העברת מחנות צה"ל לדרום תביא לשדרוג תשתיות לאומיות בנגב, תביא למעבר אוכלוסיות איכותיות לאזור, תסיט רכש ביטחוני ופרויקטים לנגב, ותחזק את מערכות החינוך והבריאות באזור.

את סכום הארי ישקיע צה"ל בנגב בהקמת קרית המודיעין והקמפוס הטכנולוגי (בסיס התקשוב). בהקמת קרית המודיעין ליד צומת שוקת ישקיע צה"ל 14.7 מיליארד שקל ובהקמת בסיס הקמפוס הטכנולוגי ליד האוניברסיטה בבאר שבע 7.8 מיליארד שקל.

בנוסף תוקם בנגב קרית ההדרכה של צה"ל (עיר הבה"דים), בצומת הנגב, דרומה מבאר שבע, בסכום של 2.5 מיליארד שקל. קרית ההדרכה תאוכלס ב-2013. היא תשתרע על שטח של 1,600 דונם. יעברו בה בשנה כ-90 אלף חיילים במסלולי לימודים והדרכה שונים. היא תבוא במקום 8 בתי ספר להדרכה (בה"דים) של צה"ל הפזורים במקומות שונים בארץ. עבודות העפר בקריה החלו באוגוסט לפני שנה והן לפני סיום. באחרונה פירסמה מערכת הביטחון מכרז בשיטת BOT להקמת הקריה. חמש קבוצות מתמודדות במכרז.

העברת בסיס חיל האוויר 28 לנבטים (במקום בח"א 27 בלוד) למעשה כבר הסתיימה - במועד ובתקציב המתוכננים. עלות הפרויקט 1.6 מיליארד שקל. קרית המודיעין של צה"ל תוקם במרחב ליקית על שטח של כ-1,800 דונם. היא תאוכלס, לפי התוכניות, ב-2017. הקמפוס הטכנולוגי צפוי להתאכלס ב-2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר