עו"ד אייבי נאמן: "תל אביב היא המנהטן של ישראל"

לטענת נאמן, ענף הנדל"ן המקומי בהאטה, אבל ישראל אינה חלק מהבועה הגלובלית ■ להערכתו, המחירים בשוק הנדל"ן המקומי אמנם יירדו, אבל בשיעורים נמוכים יחסית, כשבתל אביב הירידות יהיו מתונות במיוחד ■ נאמן: "הדבר היחיד שאני רואה עד עכשיו בשוק הנדל"ן התל אביבי הוא שנבלמה בו עליית המחירים, וגם השיגעון של המחירים הלא סבירים"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

"ענף הנדל"ן המקומי בהאטה, אבל ישראל אינה חלק מהבועה הגלובלית; אני לא חושב שנעבור משבר כמו בארה"ב" - כך אומר יזם הנדל"ן עו"ד אברהם (אייבי) נאמן. להערכתו, המחירים בשוק הנדל"ן המקומי אמנם יירדו, אבל בשיעורים נמוכים יחסית, כשבתל אביב הירידות יהיו מתונות במיוחד.

"תל אביב היא המנהטן של ישראל - הבירה הכלכלית והתרבותית שלנו. כשיש פריחה אנשים עוברים להתגורר בה, אבל בתקופה של ירידות מחירים לא ממהרים לצאת ממנה. הדבר היחיד שאני רואה עד עכשיו בשוק הנדל"ן התל-אביבי הוא שנבלמה בו עליית המחירים, וגם השיגעון של המחירים הלא סבירים".

מה זה שיגעון של מחירים לא סבירים?

"אדגים לך באמצעות כלל אצבע שלמדתי מאבא שלי - כך נקבע מחירה של דירה: שליש מחיר הקרקע, שליש עלויות הבנייה ושליש מרווח יזמי ועלויות תכנון ומימון. הנוסחה נראית פשטנית, אבל במשך השנים למדתי כי היא נותנת פרספקטיווה טובה על הענף.

"בשנים האחרונות מרכיב הקרקע התפרע מול מרכיב הבנייה, והחלו להתקבל עסקות לא הגיוניות, שבהן 80% מהמחיר הוא רכיב הקרקע ורווח יזמי. זו הפרזה גדולה, שלדעתי תתוקן בקרוב".

אז מה נראה לך מתאים לישראל של היום?

"לפני שנה ויותר דיברו על מחירים של יותר מעשרת אלפים דולר למ"ר בתל אביב - וזה לא סביר. כשמדובר על פרויקט רגיל, 5,000-6,000 דולר למ"ר נראים לי מחיר נכון. יש פרויקטים מיוחדים, שבהם קיימת אולי הצדקה למחירים גבוהים יותר, אבל היזמים שלהם צריכים להביא בחשבון שהשוק אינו גדול ומכירת הפרויקט תימשך זמן רב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה