חלום הקוטג' הישראלי ושברו

לפני שאתם רצים לממש את החלום סיירו בשכונות קוטג'ים

כ-40% מהמבנים למגורים שנבנים במדינת ישראל הם צמודי קרקע, כך על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. רבים מהם נמצאים בשכונות עירוניות חדשות, ובהרחבות המושביות והקיבוציות באזורים הכפריים. אין ספק - חלק גדול מאיתנו חולמים על בית פרטי עם גינה, רצוי וילה, אבל מוכנים להתפשר גם על קוטג' דו-משפחתי. סיור בלא מעט "שכונות פשרה" כאלו ברחבי הארץ מעלה שאלה לא פשוטה - האם מדובר במימוש חלום, או בשברו?

שלושה דברים עיקריים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הדבר הראשון שקרה הוא השטח ההולך וקטן של חלקות המגורים. פעם מגרשים ששווקו על ידי מינהל מקרקעי ישראל לצמודי קרקע היו מגיעים לשטחים של דונם; לאחר מכן צומצם שטחם ל-500-600 מ"ר, ועדיין הם נחשבו לגדולים; חלפו שנים ומינהל מקרקעי ישראל הוסיף והקטין את שטחם לרמות של 200-300 מ"ר, ולעתים אף פחות, שעליהם ניתן להקים בדרך כלל קוטג'ים דו-משפחתיים.

המגרשים הללו הם כה קטנים, שלאחר שממקמים בהם חניה למכונית ומחסן, שביל גישה לכניסה לבית ופרגולה, לא נותר כבר הרבה מהחצר. כשמדובר על מגרשים של 300 מ"ר המצב עוד נסבל איכשהו, אבל בשטחים של רבע דונם ופחות, חלקת אלוהים הקטנה של הבעלים, באמת קטנה.

דבר שני שפוגם מאוד במימוש החלום הוא שטחי הקוטג'ים המקובלים והתכנון הפנימי. אדם שמחזיק דירת 5 חדרים של 120 מ"ר בעיר, נפעם כשהוא שומע על קוטג' 5 חדרים בן 150 מ"ר. ואולם כשהוא מבקר באותו קוטג', הוא מתקשה להבין מדוע החדרים נראים פתאום קטנים. התשובה לתהייה הזו כפולה: ראשית, בבתים דו-מפלסיים ההפרשים בין השטחים ברוטו לשטחים נטו גדולים בהרבה מאלה שבבתים בני מפלס אחד. המדרגות והחללים שמוקצים להן בשתי הקומות גורעים הרבה מהשטח האפקטיווי של הדירה.

הגורם השלישי שפוגם קשה בחלום הקוטג'ים הוא החולמים עצמם, וחוסר הידע שלהם לגבי הוצאות האחזקה הגבוהות של הקוטג'ים. עלויות תכנון ושתילת גינה עשויות להגיע בקלות לעשרות אלפי שקלים, מעבר למחיר ששולם על הקוטג'. עלות גינון שוטף מוסיפה אף היא סכום נכבד להוצאות הבית; ההוצאות על מיזוג הבית, במיוחד של קומת הקרקע, מרקיעות שחקים לעומת המקובל בדירות רגילות, שכן התקרות גבוהות, יש הרבה חלונות ופתחים, והחללים גדולים. בעיות של ביוב או של ליקויי בנייה לאחר תום האחריות, שבבית משותף עלויותיהן מחולקות בין כלל הדיירים - ממומנות במקרה של בית פרטי מכיסם של בעליו בלבד.

לפיכך, לפני שאלה החולמים על בית פרטי ומוכנים להתפשר על קוטג' רצים לממש את החלום, כדאי שיעשו סיור בשכונות קוטג'ים שנבנו לפני עשור ויותר, וישאלו את עצמם מדוע החלום נראה כל כך רע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"