רשימת השמאים המכריעים: השר פרידמן דרש להוסיף שמאי בן מיעוטים ושמאי שמתגורר באזור עדיפות לאומית

שמאים מכריעים יצטרכו להכריע במחלוקות שבין רשויות מקומיות לבעלי נכסים

שר המשפטים דניאל פרידמן חתם על המלצת הוועדה המייעצת לקביעת שמאים מכריעים, ואולם דרש להוסיף שמאי ערבי ושמאי שמתגורר באזור עדיפות לאומית. עם זאת, לא בטוח שהוויכוחים הגדולים שמתנהלים בימים אלה בתוך לשכת שמאי מקרקעין, אכן יפוגו.

שמאים מכריעים יצטרכו להכריע במחלוקות שבין רשויות מקומיות לבעלי נכסים, בכל הקשור להיטלי השבחה שיוטלו על בעלי נכסים עקב תוכניות משביחות, ובכל הקשור לפיצויים לבעלי מקרקעין, עקב תוכניות פוגעות. נכון להיום, מחלוקות כאלו מסתכמות לעתים בהסכמה בין הצדדים או בבחירת שמאים מכריעים מוסכמים. הביקורת על שני הסדרים אלה היתה רבה, ונטען שהם כוללים "קומבינות" שונות, תוך ניצול ההליכים הלא מבוקרים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בעקבות זאת הוכנס סעיף מתקן לחוק התכנון והבנייה, שקבע כי רשימת שמאים מכריעים תייצג את המדינה, ותקבל את שכרה מהמדינה. הוועדה המייעצת שתקבע את הרכב הרשימה מונה את לבנה אשד, יצחק ברמן, רן וירניק, מנחם מלוכנא, אמנון נזרי, נאוה סירקיס, דורית פריאל, ניסים (ניקי) פרימו, בצלאל קציר ושמואל רוזנברג.

עם פרסום דבר ההמלצה, התחוללה סערת רוחות בקרב שמאים. חלקם טענו, כי מדובר בקומבינה שנרקחה על ידי יו"ר לשכת השמאים לשעבר, רן וירניק, שפעל לקידום החוק. עוד נטען, כי לא נבחרו שמאים מהפריפריה ומבני המיעוטים.

תלונות החלו להצטבר על שולחנו של שר המשפטים, ובשבוע שעבר הוגשו 2 עתירות בנושא. האחת מטעם השמאים המכריעים, שדרשה לאשר את מינויים, והשנייה משמאים מהצפון, שדרשה לעכב את הליך הבחירה, עקב פגמים שלטענתם נרשמו בו.

השר פרידמן העביר את התלונות לטיפול מנכ"ל המשרד ולוועדה המייעצת, ואולם היום אושרה הרשימה, בהסתייגות אחת, שהיא, כאמור, דרישת השר מהוועדה המייעצת לקיים הליך איתור ממוקד להוספת שמאי שמתגורר באזור עדיפות לאומית ושמאי בן מיעוטים.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, ארז כהן הודיע, כי הוא מברך את השמאים המכריעים שמונו היום, וציין, כי נקודת האור היחידה במהלך המזורז הזה הינה הסתייגות השר וההנחייה שצירף לחתימתו המחייבת הוספת שמאי מאזור הצפון ושמאי מהמגזר הערבי.

"יש לזכור כי התיקון והחוק עדיין מחייבים בדיקה ושינויים לתיקונים וכי הסערה שעוררו בציבור וחוסר שביעות הרצון מאופן בחירת השמאים המכריעים על ידי הוועדה המייעצת עדיין לא שככו, וכי עדיין חסרה נציגות לאזור הצפון ולמגזר הערבי", אמר כהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה