שליש מהישראלים מוכנים לשלם יותר על דירה ירוקה

גיאוקרטוגרפיה: 25% יסכימו לשלם תוספת של עד 30 אלף שקל למ"ר בעבור בנייה שתביא לחיסכון באנרגיה

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

>> שליש מהציבור מוכן לשלם יותר בעבור בנייה ירוקה - כך עולה מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה בעבור המכללה האקדמית סמי שמעון. מהסקר עולה כי כ-25% מהציבור מוכנים לשלם תוספת של עד 3.5% בממוצע על דירה שנבנתה בבנייה ירוקה (כ-7,500 דולר, או כ-30 אלף שקל למ"ר), ועוד כ-10% מוכנים לשלם תוספת של עד 2.6% (כ-5,500 דולר למ"ר) בממוצע על דירה ירוקה.

בנייה ירוקה כוללת, בין היתר, פעילות להפחתת זיהום האוויר על ידי חיסכון באנרגיה; הסדרת איסוף הפסולת בבניין, פינויה ומיחזורה; נקיטת אמצעים למניעת הצטברות אבנית במים; התקנת חסכמים לחיסכון במים; ויירוק הסביבה. הסקר נערך בפברואר בקרב 500 משיבים מעל גיל 18, לקראת כנס בנושא הנדסה אזרחית, שיתקיים היום בקמפוס באר שבע במכללת סמי שמעון. עוד עולה מהסקר כי רק 16% מהציבור מכירים את התחום של בנייה ירוקה בענף הנדל"ן. מפילוח המשיבים לפי קבוצות עולה כי המודעות לבנייה ירוקה גבוהה יותר בקרב צעירים עד גיל 35, ואילו המודעות הנמוכה ביותר נרשמה בקרב בני 55 ויותר, בעלי השכלה או הכנסה נמוכה וכן עולים חדשים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כשהוסברו לנשאלים עקרונות הבנייה הירוקה, כ-60% מהם הביעו עניין בתחום. כ-43% טענו שהמניע החשוב ביותר לרכישת דירה בבניין ירוק הוא הרצון לייצר סביבה בריאה יותר למשפחה ולילדים; 15% ציינו את החיסכון התפעולי כסיבה העיקרית, 12% התייחסו לרצון לשמור על הסביבה, 5% ציינו את איכות השכנים, 4% הדגישו את החיפוש אחר בנייה איכותית, ורק 1% טען כי המניע החשוב ביותר הוא ייחודיות ויוקרה.

המשתתפים נשאלו גם אילו תוספות לדירה יעדיפו לקבל מהקבלן, אם יוצעו להן כאלה. 43% מהמשיבים אמרו כי יעדיפו לקבל תוספות מתחום הבנייה הירוקה, המפחיתות את עלויות צריכת החשמל; 18% ציינו כי יעדיפו "בית חכם" והתקנה של מכשור אוטומטי; 8.3% השיבו כי יעדיפו רצפת פרקט בחדרי השינה; כ-7.4% אמרו כי יעדיפו אסלות תלויות ואביזרי אמבט ברמה גבוהה; ו-18.3% לא הביעו את דעתם בעניין.

ומה באשר למחיר שאנשים מוכנים לשלם בעבור דירות ירוקות? מסתבר שרוב הנשאלים מוכנים לשלם סכומים דומים לאלה שיידרשו הקבלנים להשקיע בהפיכת הבית לחסכוני וירוק יותר, במיוחד בתחום האנרגיה.

להערכת רינה דגני, מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה, בשנים הקרובות תיהפך הבנייה הירוקה לסטנדרט המחייב כל קבלן. זאת, בין היתר, עקב אמנת פורום 15 להפחתת זיהום האוויר והגנה על האקלים, שעליה חתמו 15 ראשי הרשויות המקומיות הגדולות בישראל.

"מרבית היזמים לא יבנו יותר בניינים ללא תקן ירוק", טוענת דגני. "הביקוש לבנייה ירוקה יגיע הן מכיוון רוכשי הדירות והן מכיוונם של גורמי התכנון, ובראשם הרשויות המקומיות. כבר כיום אפשר לראות בעולם שבתים ירוקים זוכים לעדיפות בעיני הקונים בעת תהליך הרכישה. החיסכון באנרגיה יביא גם לחיסכון כספי, שישתלם לכל הצדדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?