דוד עזריאלי - המלך הכל יכול של קניוני תל אביב

לא רחוק היום שבו עזריאלי הוא זה שיקבע את המערך המסחרי של המטרופולין הגדול של ישראל ■ בידי עזריאלי משולש מנצח, שכל מי שרוצה לפתוח סניף בקניון בגוש דן יתקשה להתעלם ממנו - איילון, עזריאלי וכעת גם גבעתיים ■ למעט קניוני שבעת הכוכבים ורמת אביב, שגם בהם הוא מביע עניין באחרונה - עזריאלי חולש על השוק ■ בעלי רשתות השיווק חוששים

אריק מירובסקי
עדי דברת
אריק מירובסקי
עדי דברת

דוד עזריאלי מבצר את מעמדו כשליט הקניונים של תל אביב וגוש דן. לא רחוק היום שבו הוא זה שיקבע את המערך המסחרי של המטרופולין הגדול של ישראל, הוא זה שיחליט על גובה דמי השכירות בקניונים, הוא זה שיקבע את תמהיל החנויות בקניונים והוא זה שחיסל כמעט לחלוטין את התחרות בענף.

לדברי איש נדל"ן מניב, "אנשים בוחנים את רכישת קניון גבעתיים על ידי עזריאלי תמורת 795 מיליון שקל בראייה צרה. 'רק 7.5% תשואה שנתית?' הם תוהים. אבל הם לא מבינים שעזריאלי מסתכל לטווח הרחוק. ובטווח הרחוק, מי שירצה לחדש חוזה בקניון גבעתיים, יצטרך לקחת בחשבון שאם לא טוב לו עזריאלי בגבעתיים, הוא יתקל בו גם בקניון עזריאלי, בקניון איילון ובקניונים שסובבים את העיר הגדולה - בחולון, בהוד השרון וגם במודיעין. רשתות יצטרכו לעשות לעצמן הרבה חושבים לפני שיתחילו להתווכח איתו על מחירי השכירות".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

"אני חושב שזו הגזמה פראית", סבור עופר שחטר, מנכ"ל חברת אריאל פרומול לשיווק וניהול מרכזי מסחר. "יש באזור תל אביב יותר ממיליון מ"ר מסחריים, והוא שולט ב-5% מהשטח - זו הבעיה? הרי יש גם מסחר ענף ברחובות. בסופו של דבר הוא לא יוכל לעשות מה שהוא רוצה, למעט אולי לשכנע יותר רשתות לפתוח סניפים בקניון שלו במודיעין".

קבוצה קשוחה

ואולם ברשתות השיווק חושבים אחרת, ובוחרים לדבר שלא לציטוט מכייון שאין להם הרבה מלים חיוביות לומר על העסקה. "אף אחד לא רוצה להתעסק עם עזריאלי", הסביר אחד מבעלי הרשתות.

קבוצת עזריאלי ידועה כבעלת מדיניות קשוחה בכל הנוגע לשכר הדירה שהיא גובה בקניונים. בנוסף, טוענים ברשתות, הקבוצה מתנה להם תנאים ודורשת מהם להיות בקניונים פחות מוצלחים של הקבוצה אם ברצונם להיות בקניונים המצליחים.

"זה נורא ואיום. קבוצת עזריאלי ידועה בזה שהיא מתנה עסקה בעסקה. יש להם קניונים חלשים וחזקים, והם אומרים לנו לשים חנויות בקניונים פחות מצליחים. הממונה להגבלים עסקיים צריך לשים לזה סוף", אומר גורם בכיר באחת הרשתות. "עכשיו, עם קניון גבעתיים, הם ימשיכו עם המדיניות שלהם אף יותר וינצלו את זה כדי להשביח נכסים על גב הרשתות. הם הקבוצה היחידה שלא מוכנה לדבר כלל על הקלות בשכר דירה כיום, עם המצב הכלכלי הקשה, וזה רע מאוד שהם משתלטים על עוד קניונים".

בכיר אחר סיפר שהיתה יוזמה של כמה בעלי רשתות לשים שלטים שחורים עם הכיתוב "חיסול" על קניון מודיעין שבבעלות הקבוצה, הנחשב לחלש. לדבריו, הכוונה היתה לצאת כנגד הקבוצה ולגרום לה להוריד את שכר הדירה שהיא גובה. לבסוף, הוא אומר, בעלי הרשתות התקפלו ופחדו להביע מחאה כנגד הקבוצה.

"אני מתכנן לפנות לממונה על ההגבלים העסקיים בנוגע לכך שהוא מאפשר יצירת מצב אבסורדי", מסר בכיר ברשת אחרת. "קבוצת עזריאלי קונה קניונים כושלים ומשביחה אותם על ידי כך שהיא מאיימת עלינו ומחייבת אותנו להיכנס לקניונים הכושלים שלה".

יש כאלה שבחרו לראות גם את הצד השני, למרות הסתייגותם מכוחו המתגבר של עזריאלי. "מונופול - זה אחד שאי אפשר להתקיים בלעדיו, ולא משנה אם הוא שולט ב-50% או ב-80% מהשוק. עם זאת, הם המציאו את הקניונים, היו החלוצים ועשו קניונים מצוינים. אז מצד אחד הרשתות חייבות לשמור איתם על קשרים טובים, אבל מצד שני לא היו רשתות אם לא היה את עזריאלי".

מהממונה להגבלים עסקיים נמסר בתגובה: "עד כה לא התקבלו הודעות למיזוג קניון גבעתיים לקבוצת עזריאלי אצל הרשות. הרשות בטוחה שהצדדים יפעלו בהתאם לחובות שבדין".

היחיד שיש לו כסף

כיצד בעידן של תחרותיות רבה בענף הזה שנרשמה בשנים האחרונות, יכול יזם פרטי להגיע למעמד אליו הגיע עזריאלי? אנשי נדל"ן מניב וקמעונות מדברים על המשבר העולמי הנוכחי כעל נקודת ציון שהגבירה מאוד את כוחה של הקבוצה.

מדובר בחברה פרטית שאין כמעט מידע על מצבה הכלכלי, אך הנמרצות שבה היא מנהלת באחרונה מגעים מראה, לפחות לכאורה, שיש מאחוריה גב כלכלי איתן.

בעבר הנפיקה החברה שתי איגרות חוב, ואולם באחרונה לא גייסה כספים בשוק ההון, לעומת המתחרים שהנפיקו והנפיקו ובתקופה האחרונה נחלשו מאוד מבחינת יכולתם להתמודד על רכישות נוספות. בריטיש ישראל, דלק נדל"ן, אלוני חץ, מנופים פיננסיים ועוד שחקנים בולטים בשנים האחרונות ברכישת קניונים, הורידו את פעילותם לרמות נמוכות מאוד, והם עסוקים בימים אלה במאבקי הישרדות יותר מאשר ברכישת נכסים.

עזריאלי, לעומת זאת, סיפר במפגש עיתונאים שערכה הקבוצה לפני כחודש, כי "את האג"ח שלנו לא תמצאו במחירים נמוכים. אנחנו לא ממונפים ויש לנו יכולת להמשיך להשקיע בישראל. לא התפשטנו למקומות אחרים ובחרנו להשקיע בישראל - בדיעבד זה השתלם".

וכך, בימים של מיתון, עזריאלי הוא כמעט היחיד שברשותו כסף ועניין לרכוש קניונים. בחברה מדברים על תזרים מזומנים חיובי ומדיניות סולידית לאורך כל הדרך, ולכן גם אם שכר הדירה בקניונים יירד בעקבות המשבר הכלכלי, יוכל עזריאלי להמשיך לקיים את עסקיו.

הוכחה למעמד הבלתי מעורער של עזריאלי ראינו לפני כחודש בוועידת הקניונים השנתית, שבה ניתן אות מפעל חיים לדוד עזריאלי. את האות העניקו לו על הבמה ארבעה מנכ"לי קניונים ונציג הקמעונאים רמי שביט, מבעלי קבוצת המשביר לצרכן, אך זה לא מנע מבכירי קבוצת עזריאלי להצהיר באותה ועידה כי אין בכוונתם להקל על השוכרים במשבר הכלכלי.

קבוצת עזריאלי סירבה להגיב לכתבה.

קניון צעיר עם היסטוריה של קניון ותיק

>> על אף שנפתח לפני כשלוש שנים וחצי, מכירתו לקבוצת עזריאלי שלשום תמורת 795 מיליון שקל היא העברת הבעלות השלישית של קניון גבעתיים, שתקוות רבות ניתלו בו וגם אכזבות לא מעטות.

הבעלים הראשונים, חברת שיכון עובדים, ניסתה להנחיל לקניון קונצפט של קניון אופנה לנשים, שייצר בידול בינו לבין הקניונים הסמוכים - עזריאלי, רמת אביב ואיילון, אך הוא לא הצליח להתרומם.

תחילה היו שטענו כי הקניון סמוך מדי לקניון עזריאלי ושהוא פחות אטרקטיווי מהקניונים האחרים. ואולם חברות נדל"ן מניב דווקא ראו בקניון פוטנציאל בלתי מבוטל להצלחה. ההערכה היתה כי אי ההצלחה שלו נובעת מחוסר התמחותה של שיכון עובדים בניהול קניונים, ובהיות הקניון "משעמם" עם כל החנויות הרגילות.

קניון גבעתיים נמצא בין הרחובות וייצמן ודרך רבין. יש בו שלוש קומות וכולל כ-22 אלף מ"ר של שטחים מסחריים להשכרה, משרדים בשטח של כ-2,000 מ"ר ובסך הכל כ-46 אלף מ"ר הכוללים חניונים.

ההכנסות מדמי שכירות מסתכמים בכ-59 מיליון שקל בשנה, כולל הכנסות מדוכנים. שכר הדירה הממוצע הוא כ-200 שקל למ"ר. בנוסף, משלמים העסקים 8%-10% מהפדיון, כמקובל בקניונים.

לאחר כניסת קבוצת אי.די.בי לקניון, שונה הקונצפט שלו. לא עוד קניון לנשים, אלא תמהיל עשיר יותר של חנויות המיועד לכל המשפחה. הקניון החל לצבור תאוצה במודעות הציבורית, ואנשי נדל"ן מניב מספרים כי הוא נמצא בתהליך של שיפור בביצועים, אך עוד לא הגיע לעשירייה הפותחת של הקניונים המצליחים. ועתה הגיעה המכירה לעזריאלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?