צה"ל מתכנן את המדינה

קשה להאמין, אבל זו המציאות הישראלית מודל 2007: צה"ל רוצה להקים עיר בישראל רק כדי לממן את הקמת עיר הבה"דים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

קשה להאמין, אבל זו המציאות הישראלית מודל 2007: צה"ל רוצה להקים עיר בישראל ולשנות את תוכנית המתאר הארצית של המדינה, רק כדי לממן את הקמת עיר הבה"דים והעברת מחנות צה"ל לנגב. אם לא תוקם אותה עיר אזרחית, מזהירים בצה"ל, גם לא תוקם עיר הבה"דים.

עתה מבקשים במשרד הביטחון לשוב ולדון בעניין. "ההיגיון הכלכלי למימוש המהלך (העברת המחנות לנגב, א.מ) הוא קבלת תשואות הקרקע המתפנות והשלמת הפער הנותר מתקציב המדינה", מסבירה סא"ל עדנה פרדו, נציגת משרד הביטחון במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, במכתב שכתבה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

"ההיגיון התכנוני לפיו פינוי מתחם צריפין יחזק את פיתוח המרכז מעבר ליעדים שקבעה תמ"א 35 (תוכנית המתאר הארצית, א.מ) ברור ומובן", ממשיכה פרדו. "אך באותה נשימה יש להתייחס למשמעות של הותרת המחנה במקומו, על התוכנית הלאומית לחיזוק ופיתוח הנגב... ככלל, תוכנית צה"ל לנגב כוללת בתחומה העתקת כמה מחנות כמקשה אחת. פגיעה ביכולת לפנות מתחם אחד תפגע בהכרח בתוכנית כולה ותותיר את צה"ל במרכז לעוד שנים רבות".

ובמלים פשוטות, זו "הנוסחה הצה"לית" לפינוי מחנות צבאיים: בשטח כל מחנה צריך לקום יישוב - כדי להעלות את שווי הקרקע - וכך תמומן הוצאת המחנה. ואם לא יתוכנן יישוב בקרקעות - המחנות לא יפונו.

במערכת הביטחון רואים את שווי הקרקעות כתנאי בסיסי לפינוי המחנות. שווי הקרקעות נגזר מהזכויות התכנוניות שקיימות עליהן, אך גם ממצב השוק. מה יקרה אם מוסדות התכנון יאשרו את הקמת העיר בצריפין, אך שוק הנדל"ן בסביבה לא יהיה לשביעות רצון הצבא? האם יורו לשוק הנדל"ן, בפקודה, להביא את שווי הקרקעות בצריפין לשווי שבצה"ל רוצים בו? או אולי יעכבו את הפינוי עד שמחירי הנדל"ן בסביבה יעלו?

ככלל היה מצופה שמוסדות התכנון ידחו את הבקשה של מערכת הביטחון על הסף, וזאת בנימוק שלא הצבא יקבע עקרונות התכנון והבנייה של ישראל, ולא הוא שיקבע אם יפונו מחנות ומתי. לצורך זה יש מדינה ותקציב מדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"