שר התחבורה, שאול מופז אימץ את דו"ח ועדת לפידות המצביע על ליקויים חמורים במצב בטיחות הטיסה בישראל

הוועדה מצאה, בין היתר, כי "גובהו של מגדל הפיקוח בנתב"ג אינו עונה על הנדרש בתחום הבטיחות והתפעול המסודר

זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זוהר בלומנקרנץ, פרשנות
זוהר בלומנקרנץ

שר התחבורה, שאול מופז אימץ את דו"ח ועדת לפידות המצביע על ליקויים חמורים במצב בטיחות הטיסה בישראל. היום התקיים דיון ראשון בממצאי סכום הדו"ח בפורום "בטיחות בתעופה", שהתכנס בנתב"ג - כחודש לאחר הגשת דו"ח הסכום של הוועדה הציבורית בראשותו של מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף (מיל.) עמוס לפידות, כך נודע ל-TheMarker.

"פורום בטיחות בתעופה" הוא פורום חדש בראשותו של השר ומנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן, בו שותפים כל ראשי ענף התעופה; נציגי חיל האוויר מהעבר ובהווה וחוקר תאונות אוויריות ראשי.

דו"ח לפידות קבע, כי "קיים צורך דחוף לשדרג את נתב"ג בצידו האווירי", ומצביע על הליקויים שיש לטפל בהם. "טכנולוגיות חדשניות שיכלו להקל על תפעול נתב"ג לא יושמו. דור חדש של טייסים זרים, שהוכשרו בעיקר בסימולטורים, טסים לישראל ומתקשים מאוד להתאים עצמם 'לשיטות הישראליות' ולהתמצא בגודש המגבלות בתהליכי ההקפה והנחיתה בנתב"ג", נכתב בדו"ח.

הוועדה מצאה, כי "קיים צורך חיוני ודחוף בהתקנת מערכת נחיתה ILS (מערכת עזר לנחיתה אוטומטית של מטוסים) על מסלול 30. חסרונה של מערכת זו גרם כבר לאירועי בטיחות רבים ביותר, שרק בנס לא הסתיימו עד כה באסון".

עוד מצאה הוועדה, כי "גובהו של מגדל הפיקוח בנתב"ג אינו עונה על הנדרש בתחום הבטיחות והתפעול המסודר. 'סוכת' הפקחים צרה מלהכיל את ממלאי התפקידים הנדרשים בכל משמרת ואינה מהווה סביבת עבודה רצויה. המבנה העילי של המגדל, אינו מאפשר ראייה וסריקה הולמת כנדרש ממגדל פיקוח בשדה בינלאומי".הוועד המליצה על בניית מגדל פיקוח חדש בנתב"ג.

לסכום הפרק נתב"ג - פיתוח, תשתיות ומיכשור, קבעה ועדת לפידות, כי "המטלה המורכבת של שידרוג נתב"ג על כל היבטיה, אינה יכולה להתבצע ממערכת המשרדים הקיימת ברש"ת. הוועדה ממליצה בחום להקים באופן מיידי 'מינהלת' בראשות מנהל בכיר וייעודי לפרוייקט. מינהלת זו תהיה האחראית לכל הפרוייקט ומרכיביו".

מרשות שדות התעופה (רש"ת) נמסר, כי "רש"ת מרכזת מאמצים להגברת הבטיחות. מועצת המנהלים החליטה על הקמת מגדל פיקוח חדש בנתב"ג בהשקעה של בין 30 ל-100 מיליון שקל, סכום שייקבע בהתאם לחלופה שתבחר; ביצוע אזור בטיעחות בקצה מסלול 26; החלפת מערכות הקלטת קול והקלטת תמונות מכ"מ במגדל הפיקוח; ררשית מכ"מ דיגיטלי משני בעלות של כ8- מיליון שקל.

כמו כן, פקחי הטיסה יעברו הכשרות ורענונים נוסיפם בנהלי דיבור ועבודת צוות וכן תוגדל מכסת פקחי הטיסה היוצאים להכשרה בסימולטור בקנדה. מתוך כלל תקציב הפיתוח של רש"ת לשנים 2010-2008 העומד על 1.6 מיליארד שקל, הוקצה סכום של 550 מיליון שקל לנושאי הבטיחות והביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל