גאידמק, לבייב ובוימלגרין נפגשים בגוש 50

גוש 50 בירושלים הוא מהלוהטים בארץ. 25 דונם של פוטנציאל נדל"ני גדול במרכז העיר, מושך בשנתיים האחרונות כרישי נדל"ן. בתוך שנה הוכפלו מחירי הדירות במקום

רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי
רנית נחום-הלוי, פרשנות
רנית נחום-הלוי

נא להכיר את המתחם הנדל"ני הלוהט ביותר בירושלים: גוש 50. לבייב שם, גאידמק גם כן, ובימים אלה מנהל בוימלגרין מגעים קדחתניים כדי להצטרף למועדון המיליארדרים שקבעו שם יתד. התוצאה של זה - מיידית. מחירי דירות במקום הכפילו את עצמם לרמות של 7,000-9,000 דולר למ"ר ורמות מחירי הקרקע הגיעו ל-2,500 דולר למ"ר. מהו המתחם הזה, שמרכז אליו את כל הגדולים של הענף?

מדוע כולם רצים למקום הזה, שכיום נחשב למוזנח, ריק, ומאוכלס ברובו על ידי אוכלוסיה חלשה, כמו דיירים מוגנים ואוכלוסיה חרדית ענייה? משום שמדובר במיקום אסטרטגי וחשוב בלב העיר, שעתיד להפוך לבעל ייחוד של ממש, על רקע התוכנית לסגירת רחוב יפו והפיכתו למדרחוב. יתרון נוסף הוא קירבתו היחסית לעיר העתיקה - דבר שחביב מאוד על תושבי החוץ העשירים, שרוכשים בבירה נכסים.

במשך 30 שנה ניסתה העירייה לאשר תוכניות להחייאת המקום. לאחר שנות תכנון אינסופיות, שכללו התנגדויות ושינויים רבים, אושרה ב-2000 התוכנית המאפשרת בינוי של כ-80 אלף מ"ר, תוך שמירה על ריאות ירוקות ומבנים היסטוריים.

אבל אז, האינתיפאדה השנייה שפרצה באותה שנה תקעה את הכל. "באותה תקופה כולם האמינו שהמתחם הוא פגר מת. מדובר בגוש שכל ראשי הערים לדורותיהם ניסו להחיותו כי ידעו שאם יפותח, כל מרכז ירושלים יתעורר. ברגע האחרון, אחרי שכולם כבר הרימו ידיים, הגיעו יזמים שהחליטו לשים את המקום על המפה" -כך מסביר עו"ד איתן פרנס, המעורב בעסקות נדל"ן במרכז העיר. בעוד כחצי שנה, כך מבטיחים בעירייה, יחלו העבודות על סלילת קטע הכביש שיחבר בין רחובות הנביאים והרב קוק. הכביש יאפשר כניסה לדיירי הגוש, ולמעשה יחבר בין שני קצוות המתחם.

מה שנתן את האור הירוק להתנפלות ההמונית על המקום, הוא אישורי התכניות, והמראות המחירים בירושלים, שהפכו את העסקות בגוש לכדאיות כלכלית, למרות הצורך בשימור.

קבוצת מנרב היתה החלוצה כאשר נכנסה לגוש 50 לפני כשנתיים וביצעה עסקת קומבינציה לפיתוח מגרש 2 במתחם. המגרש ממוקם ברחוב שטראוס ומתפרס על פני 8,600 מ"ר לבנייה. במקום נבנה בניין בן 13 קומות ובו 67 יחידות דיור בהיקף מכירות של כ-176 מיליון דולר (החלק של קבוצת מנרב מסתכם ב-95 מיליון דולר).

קבוצת מנרב, אשר עד לפני כשנה מכרה יחידות דיור במחיר של כ-4,500 דולר למ"ר, הקפיצה בשנה האחרונה את המחיר לכ-7,000-9,000 דולר למ"ר. היום נותרו רק 14 יחידות דיור למכירה. רוב המתעניינים הם תושבי אנגליה וארה"ב.

גוש 50 קרץ גם לקבוצת אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב. לפני כחצי שנה ביצעה הקבוצה עסקה לרכישת מגרש 3 בעלות של 28 מיליון דולר. מדובר בשטח המתפרס על פני 15,500 מ"ר, ובו מתוכננים לקום שלושה בניינים בני 10 קומות, 123 יחידות דיור בהיקף מכירות של 120 מיליון דולר.

מדובר בבנייה יוקרתית, במחיר מכירה התחלתי של 5,000-6,000 דולר למ"ר. צמוד לגוש, מפתחת הקבוצה פרויקט יוקרתי נוסף, בין הרחובות מונבז לפינת הלני המלכה שבמגרש הרוסים. מדובר בהקמת 100 יחידות דיור מפוארות בהיקף מכירות של כ-150 מיליון דולר.

עד היום נמכרו 15 יחידות דיור בעלות של בין 7,000-8,000 דולר למ"ר. בנוסף, בכוונת הקבוצה להקים במקום מרכז מסחרי בסגנון קניון ממילא, שהוקם על ידי היזם אלפרד אקירוב בסמוך לעיר העתיקה.

במהלך השנה התקיים מאבק בין שני כרישי הנדל"ן - לב לבייב וארקדי גאידמק לרכישת בית החולים ביקור חולים. בסופו של דבר גאידמק זכה בהליך, בכ-30 מיליון דולר, משום שהתחייב שלא לבצע שינוי בייעוד מבנה בית החולים, בעוד שלבייב רצה להקים במקום מתחם למגורים.

קודם לכן, במארס 2007, נסגרה עסקת רכישה של היזמים הירושלמים חגית בלונדהיים ודוד שטרן ב-4 מיליון דולר, על מגרש שבו ניתן להקים כ-15 יחידות דיור (כ-266 אלף דולר ליחידה).

בימים אלה מנהל בוימלגרין מגעים לרכישת מגרש 5 בגוש, המתפרס על פני 6,500 מ"ר. בשלב זה הצעת המכירה נאמדת בסכום של כ-18 מיליון דולר, לפי תמחור סופי של כ-7,000 דולר למ"ר.

התסיסה בגוש 50 גדולה, הכרישים הגדולים עולים לבירה ומתעניינים, ואולם השחקן העיקרי שבו, אינו נמנה על הכרישים שבסיסם באזור תל אביב, אלא דווקא משפחה ירושלמית שורשית. מדובר על משפחת קוקיא הירושלמית, שבבעלותה מגרש 1, הגדול ביותר בגוש, שנמצא ברחוב יפו, ובו זכויות בנייה ל-35 אלף מ"ר לבנייה. במידה שיפותח, הוא זה שיקבע את עתיד אופי ומראה מרכז העיר לשנים הבאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"