בכירי התחבורה הטילו פצצה: "אין טעם להמתין - הגיעה העת להפריט את נמלי הים"

מנכ"לי חברות הנמלים קראו לשנות את לוחות הזמנים ברפורמה בנמלים - ולהתחיל בהליכים להפרטה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"מדינת ישראל היא מדינת טלאים. מניחים נדבך ועוד נדבך כדי לכסות על הבעיות. כל הרפורמות הביאו לכך שהאזרח הפשוט שילם יותר. הגיע הזמן לחשוב ברצינות על הפרטה - ועל איך מבצעים אותה מהר" - במילים מפורשות אלה הדהים היום מנכ"ל נמל אשדוד, שוקי סגיס, את באי כנס איגוד המשתמשים בהובלה ימית.

דבריו של סגיס נאמרו על רקע הצגת הרפורמה מעוררת המחלוקת בתעריפי השירות בנמלים, וכן על רקע דו"חות קודרים באשר לאיכות שירותי הנמל והלוגיסטיקה של ישראל, כפי שעלו בניתוחי הבנק העולמי.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

דבריו של סגיס גררו התבטאויות דומות מצד בכירי הענף במקום, אשר הציגו בפני קהל הכנס קואליציה נדירה. "לוחות הזמנים של הרפורמה בנמלים ארוכים מדי", אמר מנכ"ל חברת נמל חיפה, עמוס עוזני.

"הענקנו לעובדים תוספת של 22% לשכר ועוד מענק של 100 אלף שקל, מבלי שהבאנו לשינוי אחד בתפקוד. בואו נלך חזק להפרטה - נכניס שחקנים חדשים לענף - והשוק כבר יפטור את בעיות יחסי העבודה, את סוגיית התעריפים בנמלים ואת ההשקעה בתשתיות", הוסיף עוזני.

תמיכה מפתיעה, עם כי מסויגת, הגיעה לדברים מכיוונו של לא אחר מאשר מנכ"ל משרד התחבורה, גדעון סיטרמן: "הפרטת מנהלים של כמה אחוזים, כפי שנקבעה ל-2010, אינה מקובלת עליי", הפתיע סיטרמן בפתח דבריו.

"אין שום סיבה להתחיל בהפרטה ב-2010, כי כך נוסח בהסכם הרפורמה. טעות כמו שעשתה המדינה בבניית נמל היובל באשדוד עושים רק פעם אחת. אני בעד הקדמת ההפרטה - ואנחנו עובדים על זה. אני לא מתעלם מן הקולות. עם זאת, יש להגיע קודם להסכמות עם יתר משרדי הממשלה", אמר סיטרמן.

סיטרמן הוסיף כי גם הליכי ההפרטה יידרשו תחילה את הסדרת הרגולציה בענף, ומשום כך את הרחבת שעות הפעילות הנמלית וקביעת מנגנון תעריפים חדש וריאלי. "משקיעים אסטרטגיים שואלים אותי על איזה בסיס תעריפים יעבדו הנמלים, והאם נמל אשדוד יוכל לעבוד שבעה ימים בשבוע, 24 שעות ביממה. האם אלו שאלות שאינן לגיטימיות עבור המשקיעים?", שאל סיטרמן.

הרפורמה בנמלי הים אושרה בממשלה בפברואר 2005. לוח הזמנים שנקבע להפרטתם המדורגת של הנמלים, אשר תחל ב-2010 (בהפרטת 15%) ותסתיים בהפרטתם המלאה רק ב-2020. עובדי הנמלים זכו לשורת הטבות בתמורה ל"שקט תעשייתי" שיישמר עד 2010 בלבד.

כפי שפורסם באחרונה ב-TheMarker, לימד דו"ח ועדה חיצונית על ירידה משמעותית בתפקוד הנמלים ביחס לביקושים הגואים בענף ההובלה הימית. זאת תוך הפרות של ועדי העובדים את התחייבותם להימנע משיבושי העבודה הנמלית. לפני כחודש פורסם ב-TheMarker כי במשרדי האוצר והתחבורה כבר החלו בבחינת האפשרות להקדים את הפרטת נמל אילת בהסכמת העובדים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות