דילמת האופיר

תהליך הדחת גבי אופיר לא אמור להתנהל לפי כללים שחלים על סיום תפקיד מנכ"ל חברה פרטית, אך על העקרונות להיות דומים. עליהם להתבסס על איכות הביצוע של תפקידו ולא על כל סיבה אחרת

מוטי שפירא
מוטי שפירא
מוטי שפירא
מוטי שפירא

סיום תפקיד של מנכ"ל בפירמה עסקית הוא חלק אינטגרלי של חיי העסק. זוהי החלטה עסקית מובהקת, גם אם סיום התפקיד היה בדרך של התפטרות או פיטורים. העיקרון שלפיו "לא מחליפים סוסים מנצחים" הוא החשוב ביותר בהתייחסות לבכירי העסק, גם אם לעתים הנאמנות האישית גוברת על כך ובעלי עניין ושליטה מעדיפים את איש אמונם על פני "סוס מנצח".

תהליך הדחתו של גבי אופיר, מנכ"ל רשות שדות התעופה - חברה ממשלתית שהיקפה ומורכבותה לא היו מביישים כל פירמה עסקית - אינו אמור להתנהל לפי אותם כללים כמו סיום תפקיד של מנכ"ל בפירמה פרטית, אך עקרונותיו צריכים להיות דומים - ומבוססים על איכות הביצוע של תפקידו ולא על כל סיבה אחרת.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הציבור המתעניין בפרטי המאבק בין גבי אופיר לשר התחבורה ויו"ר דירקטוריון רש"ת מוצא עצמו מבולבל בשאלה למי עליו להאמין. שר התחבורה שאול מופז, מנכ"ל המשרד, גדעון סיטרמן, ויו"ר הדירקטוריון, עובדיה עלי, טוענים כי שורה של כשלים מחייבים את סיום תפקידו של אופיר - החל מכישלונו בתחום הבטיחות התעופתית ואי ניצול יעיל של תקציבים שהוקצו לכך, וכלה ביחסי עבודה עכורים עם המנהלים והעובדים, ניהול רשלני ובזבזני של הרשות - לרבות לצרכיו האישיים של אופיר - ועוד שורה של מהלכים בלתי תקינים.

אופיר טוען מנגד כי המניעים להדחתו הם פוליטיים: רצונם של השר והיו"ר להניע שורה של מינויים פוליטיים, כאשר גם גורמים ברש"ת טוענים כי הרקע לפיטורים הוא סירובו של אופיר לשנות את נוהל קבלת העובדים אשר אושר בשעתו על ידי הממשלה, לאחר שפעם אחר פעם נחשף כי הרשות היא אחת הפלטפורמות הפוריות ביותר למינויי קרובים ומקורבים.

אז מי צודק, וכיצד יוחלט על הדחתו של אופיר? דבר אחד ברור - אין לקבל את ההחלטה של שאול מופז ועובדיה עלי להדיח את אופיר כ"ראה וקדש". יתר על כן, ניתן אף להעז ולומר כי קיימים סיכויים גבוהים שהשיקולים להדחת מנכ"ל על ידי שר ויו"ר דירקטוריון עלולים להיות נגועים באינטרסים שונים ומשונים.

מנכ"ל הרשות אינו המנכ"ל "של" שאול מופז ועובדיה עלי. אופיר הוא מנכ"ל של גוף ציבורי הממומן מכספי הציבור וכל נאמנותו צריכה להיות מופנית אל האזרחים. לפיכך, השיפוט באשר לצורך להדיח את גבי אופיר חייב להיות מבוסס על מדדים איכותיים וכמותיים אמפיריים - ולא על דעות ואמונות של השר והיו"ר מחד ועובדים ומנהלים ברשות מאידך.

על המערכת הציבורית לפתח כלים קבועים ואמפיריים לבחינת איכות הביצוע של כל גוף ציבורי, במקרה של גוף שבמרכז התפוקה שלו עומד השירות לציבור - כמו של רשות שדות התעופה, יש בראש ובראשונה לבחון את שביעות רצון הציבור משירותי הרשות. לאחר מכן יש לפתח כלים לבחינת הניצול התקציבי, היעילות של הפעלת הרשות, יחסי העבודה הפנימיים ושביעות הרצון של העובדים - על בסיס אובייקטיווי מבלי להתמסר לתפישה המסורתית של העובדים והוועדים שמנכ"ל טוב הוא רק זה שמשפר את תנאי העבודה, השכר והרווחה של העובדים.

דו"חות מבקר המדינה, מבקרי הפנים של משרד התחבורה והרשות, רואה החשבון של הרשות, ופסקי דין שונים שבהם מעורבת הרשות יכולים לשמש כבסיס טוב להחלטה.

אם שר התחבורה ויו"ר הרשות יציגו בסיס איתן ומקצועי לצורך בהדחתו של אופיר הם יזכו לתמיכה בצעדם, גם בציבור וגם בבית המשפט. ללא הצגת בסיס זה, תמיד יהיה חשד ששיקולים לא ענייניים מובילים את המהלך. ובמקרים כאלה מי שתמיד משלם את המחיר הוא הציבור.

הכותב הוא מנכ"ל להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?