גם עשירים לוקחים משכנתא

מלווי המשכנתאות שנקלעו לקשיים בעקבות הלוואות בסיכון גבוה מכוונים כעת ללווים עשירים במיוחד, שמצדם הפסיקו לחשוש מחובות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

מאת כריסטין הוני

סת ויינסטין אינו אוהב לרשום על החשבון. יש לו רק שני כרטיסי אשראי - אחד לשימושו האישי ואחד לעסקים - והוא משלם את כל החשבונות במלואם מדי חודש. ויינסטין אף העדיף לרשום צ'ק כשרכש בפעם האחרונה מכונית, וולבו לבנה בעלת גג פתוח.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

ההלוואה היא משכנתא בת שנתיים בריבית ניידת, הנושאת תשלומים חודשיים של כ-24 אלף דולר בריבית של 8%, להערכת ויינסטין. ויינסטין מתכנן למכור את הדירה בתוך שנתיים כדי לממן את המשכנתא, לאחר כמה שיפוצים.

ויינסטין בחר בדירה מסוימת זו על פני דירה דומה אחרת בבניין מגורים משותף, אשר היתה מצריכה מבחינתו משכנתא של 2 מיליון דולר בלבד. הוא אמר כי רצה להשתמש בכמה שפחות מכספו הפרטי כדי לרכוש את הדירה וכי הוא מעדיף להשקיע בנדל"ן בקונטיקט, השקעה שעליה הוא מצפה לתשואה של 25%.

יותר ויותר מלווים מסמנים לעצמם לווים בעלי יכולות כספיות גבוהות, כגון ויינסטין, כיעד הבא לצמיחה בתעשיית המשכנתאות המתקשה. בעוד שוק הבתים הארצי ממשיך לסבול והמלווים נעשים זהירים יותר לגבי הענקת משכנתאות לרוכשי בתים עם עבר אשראי פחות ממושלם, הם כן פותחים לרווחה את הכספות בפני רוכשי הנכסים העשירים של מנהטן, אשר לא באמת זקוקים לעזרה כספית.

הקונים העשירים, אפילו אלו שעשו הון לא מבוטל מבונוסים של וול סטריט או מהשגשוג בשוק הנדל"ן, מציפים את הבנקים בבקשות למשכנתאות עצומות כדי שיוכלו לעמוד בקצב העולה של המחירים עבור דירות היוקרה השוות מיליוני דולרים.

"הייתי עדה ליותר בקשות למשכנתאות בגובה 10 מיליון דולר בששת החודשים האחרונים מאשר בכל העשור האחרון", אמרה מליסה כהן, נשיאת מנהטן מורגג'. "ישנו זן חדש של קונים, הרוכשים נדל"ן להשקעה ומחשיבים את המינוף כחלק מההשקעה".

מרבית הלווים החדשים האלו אינם מתרגשים מהתשלומים החודשיים הענקיים מאחר שמשכנתאות כיום נחשבות לאחד מצורות החוב הזולות ביותר.

קית קנטרוויץ, נשיא פאואר אקספרס מורגג' בנקרס, אמר כי גובה המשכנתא הממוצעת שדרשו לווי החברה באזור מנהטן כמעט שולש במהלך השנתיים האחרונות ל-4 מיליון דולר לעומת 1.45 מיליון דולר.

קנטרוויץ מארגן בימים אלו ארבע משכנתאות מסוג - Interest Only Mortgage משכנתא שבה התשלומים החודשיים מיועדים לכסות את ערך הריבית בלבד. גובה כל המשכנתא הוא כ-30 מיליון דולר לפחות.

סוחרי משכנתאות אומרים כי יותר ויותר בנקים מגדילים את הסכום שהם מוכנים להלוות לקוני הנכסים במנהטן מאחר שמחיר הדירות ושיעור המכירות נשארו גבוהים.

ג'פרי אפל, סגן נשיא בברוקרית פרפרד אמפייר מורגג' קומפני, אמר כי היה עד לעלייה של 20% במתן משכנתאות בשווי מיליוני דולרים במנהטן בשנה האחרונה.

לדברי אפל, בין המלווים כלולים בנקי ההשקעות UBS וג'יי.פי. מורגן וחברות המשכנתאות תורנבורג מורגג' וקאנטריווייד מורגג'. עבור לקוחות נבחרים, תורנבורג תממן עד ל-1.8 מיליון דולר לרכישת דירה בשווי 2.25, ועד ל-5.5 מיליון דולר לבית בשווי 9.2 מיליון דולר.

בנקים שדרשו בעבר כי הרוכש יממן את מחצית סכום המשכנתא בבית בשווי 11 מיליון דולר, דורשים כעת 3.5 מיליון דולר בלבד, אמר אפל.

המלווים ששים להעניק את המשכנתאות הגבוהות הללו מאחר שהם מנסים לפצות את עצמם על ירידות בכמעט כל פלחי שוק המשכנתאות, אמר רוברט ד. מנינג, מנהל המרכז לשירותי צרכנות פיננסית במכון לטכנולוגיה ברוצ'סטר.

שוק המשכנתאות הרחב נקלע למשבר לאחר שהמלווים מימנו משכנתאות בריבית גבוהה ללווים בעייתיים, אשר להם הכנסות נמוכות והיסטוריית אשראי לא אמינה.

המלווים מתקשים, בנוסף, למכור את מרבית המשכנתאות כאג"ח. בעוד שיעור שמיטת החובות עולה והיקף מכירות הבתים ברחבי ארה"ב בטווחי המחירים הממוצעים והנמוכים ירד, האג"ח מגובות המשכנתאות איבדו מערכן.

אך במקביל, מחירי דירות היוקרה במנהטן נשארו גבוהים ויציבים, כך שהבנקים מוצאים כי המשכנתאות הגבוהות במיוחד המוענקות ללווים עשירים אטרקטיוויות יותר לאיגו"ח, אמר מנינג.

"הבנקים נפגעים על רקע המשבר בשוק המעמד הבינוני, והם מחפשים נואשות אחר שווקים חדשים", אמר מנינג. "המשכנתאות הגבוהות לעשירים הן מוצר רווחי הרבה יותר עבור הבנקים".

סוחרי משכנתאות ופסיכולוגים מסכימים כי משכנתאות בגובה מיליוני דולרים מסמלות מעבר משמעותי מהסטיגמה ההיסטורית שנשאה עמה נטילת חוב גדול בעבר, במיוחד בקרב העשירים. "לפני שנים, העשירים זילזלו באפשרות של לקיחת חוב", אמר קנטרוויץ. "בימים ההם, רוקפלר היה רושם צ'ק. כיום זה מקובל".

מייקל מוריס, פרופסור לפסיכולוגיה וראש התוכנית לאינטליגנציה חברתית בבית הספר למינהל עסקים בקולומביה, אמר כי מבחינה היסטורית, האמריקאים נהגו לקשר חיים נטולי חוב עם הצלחה כלכלית ושלמות פנימית. "החלום האמריקאי התבטא ביכולת לשלם עבור ביתך", אמר מוריס.

אך כיום המצב שונה. דיוויד שטראוס, בנקאי משכנתאות בקאנטריווייד הום לואנס, אמר כי לקונים העשירים שבהם נתקל לא היתה שום בעיה לקחת משכנתאות גדולות. לדבריו, לווים אלו הם, באופן כללי, גברים בגילאי 30-45, העובדים במגזר הפיננסים או הנדל"ן ומרוויחים כמיליון דולר בשנה.

עם זאת, הרחבת מתן הגישה להלוואת כסף עבור העשירים גרמה להרמת גבות ברחבי מגזר ההלוואות. מנינג הצביע על כך כי על רקע המשבר שוק הסאבפריים, קל הרבה יותר למנהלי וול סטריט העשירים לקבל הלוואות לעומת כל אחד אחר בשוק קוני הבתים.

"אין לי שום בעיה עם העובדה שהעשירים מקבלים הלוואות, כל עוד אנשים אחרים אינם מקופחים תוך כדי כך", אמר מנינג. "אבל האם אנו נכנסים ל'עידן המוזהב' החדש, שבו יש מערכת חוקים נפרדת עבור העשירים?"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"