מאחורי הקלעים של מכרז פי גלילות: מי הגישה בקשה לפסול מתמודדת, ומי מיהרה לדווח על רווח?

אמנם המכרז למכירת פי גלילות לא היה הגדול בין מכרזי האנרגיה האחרונים - אך ודאי היה החדשני והמורכב שבהם; החל ממכתבי בקשה לפסילת מתחרים, התקלות הטכניות ועד לפירגון הסופי ודברי המפסידים - הכל על המכרז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הליך הפרטת חברת פי-גלילות לא הציג את השווי הגדול בין מכרזי ענף האנרגיה האחרונים - אך ודאי היה החדשני (לראשונה, מכרז מקוון) והמורכב (8 מתמודדות ב-4 מסלולים) שבהם.

ועדת המכרזים, ברשות מנהל יחידת ההפרטה ברשות החברות הממשלתיות, מאיר שמרה, והשופט בדימוס תיאודור אור, פנתה במהירות אל יועציה המשפטיים של אמיליה - ולאחר התדיינות מאוחרת ניסחו את מכתב הדחייה לדרישה. כזכור, גם במכרז למכירת בית הזיקוק באשדוד הגישה דור-אלון בקשה למניעת השתתפות יריבותיה במכרז. את חברת פז ביקשה דור-אלון לפסול משום מעורבות בעלי השליטה שלה בפרשיות קרטל הגז והקבוצה הפולנית, ואת דלק בגין אחזקותיה בתחום הגז הטבעי. גם אז נדחתה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

פתיחת הליך ההתמחרות, בבוקר המחרת, לווה באירוע מביך - כשתקלה טכנית מנעה מנציגי חברת דלק מלהתחבר לשרת המכרז. הודעת ה-"Help Desk" ששיגרו הנציגים נענתה וטופלה בתוך 2.5 דקות.

רכילות במספרים

מבט בנתוני 93 הצעות המחיר שהוגשו לאורך 5 שעות המכרז חושף אף הוא כמה אנקדוטות מעניינות. מחיר הפתיחה למסוף באר שבע היה 100 אלף שקל בלבד (אמיליה), וההתמחרות על מסוף זה לבדו הסתיימה כבר ב-11:13. על מסוף אשדוד לבדו נאבקו למשך שעה נוספת אמיליה (490 מיליון שקל), דור-אלון (469) ודלק (424). דור-אלון היתה שותפה למאבק נוסף גם על מסוף ירושלים, שם הגישה הצעה מרבית הנמוכה אך במעט מזו של החברה הקבלנים י.ד בראזני (100.2 מיליון שקל). שיכון עובדים, שקבוצתה הבטיחה רבות לפני המכרז, הסתפקה בצפייה במחירים המאמירים והותירה רישומה במכרז זה בסכום של 2.5 מיליון שקל בלבד.

ואולם כידוע, ההכרעה נפלה בסופו של הליך במגרש "המקשה האחת" - בו הוגשו 44 הצעות בידי חברות אמיליה, גרנית הכרמל (בעלת השליטה בסונול), דור-אלון וכמובן, דלק. אמיליה (550 מיליון שקל) וגרנית (580 מיליון) - נתנו פייט טוב עד השעה 12:10 לערך, ואז פינו את הבמה לקרב בין דור-אלון ודלק. זה התנהל בפינג פונג של הצעות רודפות מדי דקות ספורות, במרווחים שהגיעו לקראת סיום המכרז גם ל-300 אלף שקל בלבד.

מכאן - לאן?

עם סיום המכרז מיהרו מנחם עינן (גרנית), עודד בלום (דור-אלון), אסי ברטפלד ואייל לפידות (דלק) ופלר (אמיליה) - לברך את שמרה על הצלחתם, ולפרגן על המחיר שהושג. טלפון מפתיע במיוחד הגיע אל שולחן ועדת המכרזים ממנהל רשות החברות היוצא, אייל גבאי, ששיבח את חבריו על עבודתם. גם ברשות החברות ניצלו את המעמד המוצלח לפרגון נדיר - וציינו לשבח את שיתוף הפעולה עם סגן החשב הכללי, אבי דור.

עם הודעת הזכייה תפנה דלק אל הרשות להגבלים עסקיים לקבלת אישורה למכירה. למרות קול הזעקה מאולם וועדת הכלכלה (ראו ידיעה נפרדת), צפויה הרשות לאשר את הזכייה בהתניות קלות (חיוב בשירות שוויוני ובלתי מפלה, למשל). לאחר השגת האישור בתוך חודש ימים יועבר סכום הזכייה - 800 מיליון שקל - לידי נאמנים אשר בתוך תקופה של 18 חודשים ילוו את הליך הפירוק מרצון של החברה ויפעלו להשגת הסדרי מיסוי, החזרי החובות לבנקים (300 מיליון שקל) ולהשגת אישורי העברת הבעלות לדלק. בין השמות המועלים כמועמדים לתפקיד הנאמנים מוזכרים: עו"ד יוסי שם טוב, ועוה"ד של פי-גלילות דן בן נר ועופר דורון. אחד או שניים מהם ימונו כבר בשבועיים הקרובים לתפקיד.

עם העברת סכום הכסף, אגב, תימסר לידי דלק זכות הפעלת המסופים. חלוקת הכספים בין בעלות השליטה אם כך, צפויה רק בעוד יותר משנה אם לא יוחלט על חלוקת דיווידנדים מוקדמת - אך חברה אחת כבר מיהרה אתמול לדווח למשקיעיה על הרווחים הצפויים לה מן המכירה. דווקא חברת פז, אשר נותרה בימים האחרונים בצל ההמולה של מתחרותיה, הודיעה אתמול לבורסה כי תהיה צפויה לרווח נטו של 45-55 מיליון שקל בעקבות מכירת אחזקותיה (22%).

דודי ויסמן: "יש עוד מספיק מסופים, דור-אלון תמשיך להיות שחקן מרכזי"

"אנחנו נמשיך להיות שחקן מרכזי בענף הדלק" - כך אמר אמר אתמול דודי ויסמן, מבעלי דור-אלון, בתום הדו קרב בינו לבין דלק על רכישת כל מסופי חברת פי גלילות. דור-אלון המחזיקה כיום ב-160 תחנות תדלוק בישראל, ניהלה בשנים האחרונות מדיניות התרחבות אגרסיווית בקצב של כ-10 תחנות חדשות לשנה. באשר לזכיית חברת דלק במסופי פי גלילות במכרז רשות החברות תמורת 800 מיליון שקל, אמר ויסמן: "נכון שיש יתרון מסוים למחזיק בפי גלילות - אבל יש מספיק מסופים אחרים בישראל".

עוד לפני הליך המכרז אתמול רווחה ההערכה כי את מוקד ההתעניינות ירכזו חברות דלק ודור-אלון, אשר נותרו בעמדת נחיתות לאחר זכיית פז בבית הזיקוק באשדוד והפרטת בז"ן חיפה - תוך מתן האפשרות לכניסתה אל שוק תחנות הדלק. כדי למנוע את התלות הגוברת בתזקיקים בשער בתי הזיקוק חיפשו החברות אחר עוגן שיאפשר הוזלת עלויות יבוא תזקיקים ואחסונם. זאת, כאשר כבר כיום תופס הדלק המיובא נתח של 30%-40% מפעילותן.

יצוין כי דלק מחזיקה ב-15% ממניות פי גלילות, כך שלמעשה 120 מיליון שקל מסכום הזכייה "חוזרים" בסופו של הליך לקופתה. למעשה שילמה דלק בעבור שלושת מסופי החברה 680 מיליון שקל - 100 מיליון שקל פחות מהסכום שהיתה דור-אלון מוכנה לשלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"