יוסי מימן: מרטין שלאף ומוחמד ראשיד בעלי מניות בשותפות בבריטיש גז

ההתבטאות באה על רקע כוונת שרי הממשלה לדון על אישור הסכם עתידי עם חברת בריטיש גז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

איל ההון האוסטרי מרטין שלאף ואיש העסקים הפלשתינאי מוחמד ראשיד מחזיקים בהסתר מניות בשותפות הגז של בריטיש גז - כך טוען איש העסקים הישראלי ומבעלי שותפות הגז EMG, יוסי מימן. ראשיד נודע כיועצו הכלכלי הקרוב של יאסר ערפאת, בעל שליטה בכמה מן המונופולים בעזה ומקושר היטב לפוליטיקאים פלשתינאים וישראלים. התבטאותו הנדירה של מימן באה על רקע כוונת שרי הממשלה לדון היום בסלילת הדרך לאישור עתידי של הסכם רכישת גז טבעי בין ישראל לחברת בריטיש גז. המדובר בהצעת החלטה לביטול סעיף האוסר על המדינה לרכוש או לשווק גז טבעי - במטרה להכניס ספקי גז טבעי נוספים למשק.

לדברי מימן, לפני חודשיים הציע לצוות הבין-משרדי לענייני הגז הטבעי את כמות הגז הנדונה עם BG (בריטיש גז), ובמחיר זול בהרבה - אך עד כה לא זכה למענה. "אני לא מצליח להבין את השיקולים המנחים את משרד ראש הממשלה - לא את ההעדפה לבריטיש גז על פני ספקים אחרים ולא את הדחיפות והחשאיות של הטיפול", הגיב אתמול מימן לדברים.

חברת בריטיש גז שותפה (90%) במאגר הגז של הרשות הפלשתינאית מול חופי עזה, המוערך ב-35 מיליארד מ"ק גז טבעי. במידה והשדה יפותח, ידוללו אחזקות בריטיש גז ל-60%, כך שחברת CCC הלבנונית תחזיק ב-30% מן השדה והרשות הפלשתינית ב-10% הנותרים. בכוונת ישראל לרכוש את מאגר הגז וכך לעודד תחרות עם EMG, ספקית הגז הגדולה במשק הגז הטבעי, שנמצאת בבעלות איש העסקים יוסי מימן (25%), חוסיין סאלם (65%) וחברת הגז המצרית (10%). עם זאת, האפשרות לקיומה של העסקה נתקלה בעבר בקשיים - בשל התנגדות מערכת הביטחון, שחששה מהעברת הכספים לארגוני טרור ברשות או בלבנון, אך בעיקר בשל הפערים הכספיים הניכרים שבין המדינה לבריטיש גז. משרד מבקר המדינה בוחן בימים אלה את היבטיה הביטחוניים והמסחריים של ההתקשרות בין המדינה ל-BG.

מימן מגלה כי לפני שלוש שנים ביקשה BG שישתלב בפרויקט הגז הפלשתיני וניהלה עמו משא ומתן בעניין. לדבריו, שותפתה הגלויה של BG בפרויקט, חברת הבנייה הלבנונית CCC, הבהירה לו כי חלק ממניות הפרויקט הנמצאות בידיה מוחזקות בנאמנות עבור שותפים סמויים אחרים. "התברר לי כי אלה כוללים את מוחמד ראשיד ואת מרטין שלאף - ועל רקע זה החלטנו לפרוש מהעסקה", אומר מימן ומוסיף כי "כבר אז היה ברור כי מתוך הסכומים שישולמו עבור הגז הפלשתיני, תעביר BG נתחים משמעותיים לשותפים הסמויים. גם אם הממשלה תצליח להתגבר על התנגדות ממשלת החמאס לכל בקרה על תזרים המזומנים הישיר שיגיע לחמאס כתמלוגים ממכירת הגז, מי יפקח על הסכומים שיגיעו לידי החמאס בעקיפין, באמצעות אותם שותפים סמויים?".

תגובת בריטיש גז: "אין לדברים כל שחר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"