סקר: כ-53% מהציבור סבור כי בישראל קיים משבר מים; כ-75% ממשקי הבית מקפידים לחסוך במים

אדם בישראל צורך 160 ליטר מים ביום בממוצע; חשבון המים הדו חודשי עומד על כ-270 שקל

שרון קדמי
שרון קדמי

75% ממשקי הבית מקפידים לחסוך במים - כך עולה מסקר שנערך על ידי גיאוקרטוגרפיה עבור חברת תהל, מקבוצת קרדן. הסקר, שנערך בקרב 600 משקי בית בישראל, נועד לבחינת עמדות הציבור כלפי חיסכון במים. על פי הסקר, כ-50% מהמקפידים לחסוך במים ציינו, כי הגורם העיקרי בגינו הם חוסכים הוא הצורך הלאומי שנוצר בשל המחסור במים במדינה. כ-39% ענו כי הגורם העיקרי לחיסכון במים הוא כלכלי.

רק 60% ממשקי הבית ידעו לציין מה גובה חשבון המים הממוצע בביתם, כאשר מקרב מי שידעו לציין זאת, דווח שהחשבון הדו חודשי הממוצע עומד על כ-270 שקל. יותר ממחצית משקי הבית שנדגמו סבורים כי תצרוכת המים הגבוהה ביותר היא במקלחת. מקומות אחרים בבית - מטבח, גינה, מכונת כביסה, שירותים - צוינו בשיעורים נמוכים משמעותית.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

על פי נתוני נציבות המים, אדם בישראל צורך בממוצע 160 ליטר מים ביום. 35% נצרכים בשירותים, 35% במהלך הרחצה, 20% עבור שתייה, בישול והדחת כלים, 5% עבור כביסה וניקיון; גינון אחראי על ה-5% הנותרים.

בתהל ציינו כי למרות שברוב משקי הבית (75%) מקפידים לחסוך במים, הרי שכאשר נשאלו התושבים לגבי פעילויות שונות לחיסכון במים אשר ננקטות ביישוב מגוריהם, נראה כי הציבור אינו מודע לפעילויות מטעם הרשות. לראיה, כ-80% מהנשאלים ציינו כי אינם מודעים לפעולות או חושבים שלא ננקטות כל פעולות המביאות לחסכון במים ביישוב מגוריהם. אחוזים אלו נותנים אינדיקציה לחשיבות הרבה של פעולות ההסברה בקהילה ולצורך לעודד עיריות לפרסם את פעולותיהן ולהביאן לידיעת הציבור.

ממצאי הסקר מראים שיש מקום רב להמשך הפעילות ההסברתית בתחום החיסכון במים: 25% מהציבור מודים בפה מלא כי אינם מקפידים לחסוך במים; 16% כלל אינם סבורים כי בישראל יש משבר מים.

בימים אלה זכתה תהל, מקבוצת קרדן, במכרז להפעלת תוכנית ניסיונית לחיסכון במים במגזר המגורים העירוניים בצפון הארץ. התוכנית תנוהל בשיתוף עם החברה להגנת הטבע; הסקר הוזמן על ידי תהל כחלק מהיערכותה לפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות