הגנים עולים כיתה

שטחים ירוקים בעיר עשויים לשפר את איכות החיים בדרכים מפתיעות, כפי שמראים גני הסיפור בחולון וגן החושים בירושלים

שני שילה
שני שילה

השטחים הירוקים בעיר, ובהם גם אלו המיועדים לילדים, הם המפתח לאיכות חיים בעיר. ערים צפופות כמו ניו יורק או פריז מתהדרות בפארקים וגינות רבים המאפשרים לתושביהם לברוח מעט מהדירות הצפופות ללא צורך להוציא כסף. בישראל המודעות הזו נמצאת בחיתוליה. השטח הפתוח בעיר לאדם נמוך אצלנו מאשר ברוב העולם המערבי, אבל יש ערים שמתחילות להשקיע.

בעיר יש 18 גני סיפור ועוד כמה גנים נושאיים, כמו גן קוריאה הדרומית שנעשה בשיתוף עם מעצבים קוריאנים, גן הקקטוסים והגן היפני. "הפרישה של הגנים היא בכל העיר אבל עם עיקרון מסוים של ריכוזיות, כדי שבכל שכונה או רובע יהיו כמה גנים והתושבים יוכלו לעבור מגן לגן בקלות", הוסיף פינטו.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הגנים הם תוצר של מדיניות של העירייה, וועדה עירונית בוחרת את הנושאים ואת המעצבים או הפסלים שיצרו אותם. מוטי ששון, ראש עיריית חולון, הרחיב על הסיבות של העירייה להשקעה בגנים המגוונים. "גנים זה כיף וירוק והם נותנים הרגשה טובה לנשמה, וגנים נושאיים הם מסקרנים במיוחד. בחרנו בהם כדי שילדים יכירו גנים שונים ולא רק גני משחק.

"הכוונה שמאחורי גני הסיפור היא לחנך את הילדים והנוער להיות צרכנים של אמנות. בגני הסיפור הרווחנו שתי ציפורים במכה אחת. הפכנו את האמנות לנגישה בכך שאפשר להיחשף אליה במצבים שונים, ויצרנו סקרנות וחשיפה לסיפורי הילדות".

אחד מגני הסיפור בעיר עוסק בספר "המפוזר מכפר אז"ר". "בחרנו בספר בגלל הנושאים שהוא עוסק בהם. המפוזר משתמש בספר בהיפוך אובייקטים, משתמש במברשת נעליים כמברשת שיניים, הופך מושגים של זמן ומשמעות ומערבב ביניהם. רצינו להשתמש במוטיבים האלה בעיצוב הגן", סיפר המעצב התעשייתי אלישע טל, שותף בסטודיו I2D על הרעיון שסביבו עוצב הגן. "יצרנו חיבורים לשוניים כמו 'פנסל', פנס רחוב שנהפך לספסל. הרכבת בסיפור תורגמה לסדרת ספסלים שמהווים את הקרונות והקטר הוא ספסל עם עץ ברוש. נדנדה מורכבת משני ספסלים עם שולחן באמצע".

ההיפוך הבולט ביותר בגן הוא בין השביל לדשא. השבילים בגן עשויים מדשא וה"דשאים" ממרצפות אקרשטיין. שביל הדשא הוא המוטיב הבולט בגן ומלווה אותו לכל אורכו. השביל מתחיל ומסתיים בכיכר שבה מוצבים כמה מן האלמנטים-ספסלים.

"תכנון הגן נעשה כמעט באופן עצמאי; מבחינת התוכנית ובסוף התהליך התייעצנו עם איש מקצוע לגבי בחירת הצמחים והמדשאות", אמר המעצב התעשייתי ספי חפץ, שותף בסטודיו I2D. הגן תוכנן באזור של שיכונים משנות ה-50. תנאי הסביבה יצרו את הפיזור של הגן והשבילים וצורת השטח - הצרה והארוכה - יצרה את המראה האורכי של הגן; גם הצמחייה שהייתה קיימת במקום, כמו עצי סיסם הודי ותיקים, שולבה במערך התכנון. עם זאת, הגן הועבר לאחר ששכנים התלוננו על הפרעות. "ההצלחה הפכה את המקום ללא מתאים", אמר חפץ.

חוויה לאוכלוסיות מיוחדות

גני הסיפור נועדו בעיקר לאוכלוסיית הילדים והנוער והם חלק מאסטרטגיה של עיריית חולון למתג את העיר כידידותית למשפחות. אבל גני משחקים והפעלות יכולים לשרת אוכלוסייה אחרת, כמו בגן החושים בירושלים על שם קייטי מנסון, המשתרע על פני 3,000 מ"ר במתחם של אלווין ישראל, ארגון המספק שירותי תמיכה לילדים ולמבוגרים עם צרכים מיוחדים בירושלים וברחבי ישראל. הגן נתרם על ידי הקרן לירושלים.

לדברי אדריכלית הנוף אילנה אופיר, "גן חושים הוא דבר כללי וכמעט לכל גן אפשר להגיד שיש בו פעילות לחושים. הגן הזה מיועד לאוכלוסייה עם מגבלות פיזיות וקוגניטיוויות. ניסינו להבין אם התפישה שלהם שונה והתברר שבעוד שהאוכלוסיה הרחבה יכולה לעשות אינטגרציה של חושים - פרח הוא גם אדום וגם מריח - היכולות שלהם שונות". אופיר הוסיפה כי "עומס חושי יוצר אצל חלקם אדישות ואצל חלקם פעילות מוגברת, ולכן ניסינו ליצור דגש על חוש אחד בכל פעם.

"בחרנו בארבעה חושים והפרויקט לווה במומחים העובדים עם אוכלוסיית היעד. הגן חולק לארבע פינות בכדי לשמור על אוריינטציה. המיקום במרחב חשוב וכך גם נשמר הבידוד בין החושים. בכל פינה אלמנטים ברורים שעוצבו על ידי מעצב תעשייתי בשילוב של צמחייה טבעית".

אופיר הדגישה כי "הגן הוא חווייתי לאנשים בוגרים עם מוגבלות ולא גן שעשועים לילדים. אפשר ליצור דברים שמחים וצבעוניים אבל לא ילדותיים - לכבד בן אדם כמבוגר ולא להפוך אותו לילד. ילדים יכולים ליהנות מהגן אבל הם לאו דווקא קהל היעד".

המעצב התעשייתי שתיכנן את האלמנטים הנלווים בגן הוא עידו ברונו, מרצה בכיר במחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. "התחלתי תהליך היכרות עם אוכלוסיית היעד של הגן, ילדים ומבוגרים הסובלים מפיגור שכלי מבינוני ועד קשה, אשר הקשיים שהם מתמודדים אתם אינם רק קוגניטיוויים אלא גם פיזיים", סיפר ברונו. "בסוף התהליך הגענו לרשימה של מתקנים ייחודיים לאזורים השונים של הגן. מגוון המתקנים הוא רב כדי לתת משהו לכולם".

אחרי פתיחת הגן לפעילות, בכמה מתקנים הופתעו המעצבים והצוות לגלות שהשימוש בהם הוא יותר מגוון מכפי שחשבו. ברונו סיפר כי "באזור של הראייה היתה סוגיה של שימוש במראות מעוותות, שאני הצעתי. התגובה הראשונה של המטפלים הייתה שמראה מעוותת יכולה ליצור פחד אצל כמה מהחניכים. החלטנו להשתמש במראה מעוותת אבל עם אלמנט תיווך, כמו חרוזים, שאותו רואים במראה ולא את האדם, וכך אפשר לראות את שינוי הצורה שיוצרת המראה. לאחר מכן התברר שהחניכים מתאמצים לראות את עצמם במראות ונהנים מהמשחק. מבחן המציאות הוכיח שהמחשבה הראשונית לא היתה תקפה, אבל המתקן הרוויח פעמיים".

גם העיר יכולה להרוויח פעמיים מגינות משחקים עם נושאים מעניינים. התושבים מרוצים והגינות יכולות ליהפך למוקד משיכה כמו בחולון, ולמזוהות עם העיר - כמו גינת המפלצת המפורסמת בירושלים.

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"