גרטנר מזהירה: משבר האנרגיה העולמי מגיע לענף טכנולוגיות המידע

"עידן התמימות של ה-IT מתקרב לקיצו", ציינו בחברת המחקר

שרון קדמי
שרון קדמי

ארגונים מוצאים עצמם תחת לחץ גובר לפתח גישות "ירוקות" יותר לגבי טכנולוגיית המידע, ומנהלי מערכות מידע צריכים להתעורר ולטפל בנושאים של צריכת חשמל ואיכות הסביבה. כך עולה מדו"ח חדש של חברת המחקר והייעוץ גרטנר, העוסקת בתחומי טכנולוגיית מידע ותקשורת. "למרות שהטכנולוגיה יכולה לסייע בהפחתת השפעתן של בעיות איכות סביבה מסוימות, פוטנציאל הנזק שלה מושך תשומת לב גוברת מהדוגלים באיכות הסביבה וקובעי מדיניות", ציינו בדו"ח.

הגידול במרכזי נתונים "רעבים" לאנרגיה, והעלייה במחירי החשמל, ממקדים את תשומת הלב באנרגיה, ומספקים לעסקים מניע כפול להפחית את פליטת הפחמן. לדברי ראקש קומאר, סגן נשיא למחקר בגרטנר, במהלך 12 החודשים שחלפו, היתה עלייה משמעותית בפריסת שרתים בעלי צפיפות גבוהה (high-density servers), המובילה לבעיות משמעותיות באספקת כוח וקירור למרכזי נתונים.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

גרטנר אומרת כי הספק החשמל הדרוש למרכזי נתונים אינו הנושא היחיד. ההספק נחוץ גם לטכנולוגיות כמו אמצעי אחסון, בקרי רשת, ספקי כוח ממושך ומיזוג אוויר. הערכה ריאלית כוללת של צריכת החשמל במרכזי נתונים היא, אם כך, לפחות כפולה מזאת שבשימוש השרתים לבד.

קומאר מזהיר כי לבזבוז יתר של הספק עשויה להיות השפעה משמעותית על היכולת של חטיבות IT לגדול ולעמוד בדרישות עסקיות עתידיות. לדבריו, "בדרך כלל, עלויות האנרגיה מהוות פחות מ-10% מתקציב ה-IT הכולל. יחד עם זאת, נתון זה יכול לעלות ליותר מ-50% בשנים הקרובות. השורה התחתונה היא, שיהיה קשה לתרץ את מחיר ההספק בקנה מידה זה, פשוט כגידול בתקציב, ומרבית מנהלי מערכות המידע יצטרכו להיאבק כדי להצדיק את המצב למנהלי החברה".

בדו"ח מצוין בין השאר, כי ארגונים חייבים לנקוט בגישה עקבית הוליסטית לפיתוח הדור הבא של מרכזי נתונים "ירוקים" יותר, וכי היצרנים חייבים לשחק תפקיד מפתח ולאפשר לארגונים לפתח מערכות שמסוגלות לפעול במסגרת מוגבלת של כוח וחום. "רוב הארגונים חשים כי אינם מסוגלים לשלוט במגמות ההספק והקירור של התעשייה, אולם גרטנר סבורה כי זה לא לחלוטין נכון. כל עוד ארגונים ישלטו בתקציביהם, הם יכולים להשפיע על התנהגות היצרן והם חייבים להמשיך ליצור לחץ על כל היצרנים בכל הרמות", נכתב בדו"ח.

"בטווח הארוך יש לנקוט בגישה שקולה יותר לתכנון מרכזי נתונים, ולהבטיח שייבנו בצורה מודולארית, כך שצריכת הכוח תשודרג עם הצמיחה. המסר כבר רשום על הקיר. בכל דרך שנסתכל על זה, הם יהיו חייבים לפקח על משבר הכוח העומד להתרחש ונושא ניהול מרכזי הנתונים יהיה קריטי כאן", ציינו בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?