"שלא תעזו לתת לגזפרום לחלוש על יותר מ-15% ממקורות האנרגיה של ישראל"

בוריס נמצוב, לשעבר שר האנרגיה של רוסיה ויריב של הנשיא ולדימיר פוטין, טוען כי למכירת גז רוסי לישראל במחיר נמוך אין צידוק כלכלי ומזהיר מפני שימוש בגז כ"נשק פוליטי"

שרון קדמי
שרון קדמי

"אם מדינת ישראל יודעת מה טוב בשבילה, אסור לה לאפשר לגזפרום לחלוש על יותר מ-15% ממקורות האנרגיה שלה" - כך אומר בראיון בלעדי ל-TheMarker בוריס נמצוב, לשעבר שר האנרגיה של רוסיה וכיום חבר הפרלמנט במדינה. נמצוב, שהגיע לחופשה קצרה בישראל, נסמך בדבריו על הידע שצבר בנושא. הוא מתריע מפני הסכנות הכרוכות לטענתו בעסקה עם ענקית הגז, ואומר כי על ישראל לנהוג בזהירות במשא ומתן על רכישת הגז.

באחרונה הובלטה האפשרות שגזפרום - חברת הענק הרוסית הנמצאת בבעלות ממשלת רוסיה והחולשת על כחמישית מעתודות הגז הטבעי בעולם - תספק גז טבעי לישראל, בהיקף שעשוי להוות מחצית מסל הדלקים של המדינה כבר בעשור הבא. בשבועות האחרונים אף התחממו המגיעים בין המדינות בנושא, ונערכו ביקורים בירושלים ובמוסקווה. מנכ"ל גזפרום, אלכסיי מילר, נפגש עם ראש הממשלה אהוד אולמרט בירושלים ומנכ"ל משרד התשתיות אלי רונן יצא זמן קצר לאחר מכן לביקור גומלין בבירה הרוסית ונפגש עם בכיר בגזפרום אלכסנדר מדביידב.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בשיחות שנערכו עלתה שוב האפשרות לאספקת גז טבעי רוסי לישראל - דרך צינור תת ימי מנמל ג'יאהן בטורקיה לחופי ישראל - במסגרת פרויקט שהיקפו נאמד בכ-1.5 מיליארד דולר. הנושא של אספקת גז רוסי לישראל, עלה בראשונה בסוף שנות ה-90, כאשר שר התשתיות דאז, אריאל שרון, ביקר במוסקווה ונפגש עם נמצוב.

פוטין מושך בחוטים

הפרויקט כשלעצמו מעניין, אומר נמצוב, אבל צריך להיזהר מהמשמעויות הנסתרות שלו: "השאלה שצריכה להטריד את מקבלי ההחלטות בישראל היא מה לכל הרוחות מחפשת גזפרום במדינה קטנה במזרח התיכון, שכמות הגז הטבעי אותה היא יכולה לצרוך היא מזערית ביחס למחזור העסקים של גזפרום. הסיבה המרכזית היא מוקד שליטה, ברגע שירגישו בקרמלין שיש אפשרות ליצור נקודה כזו, הם כאן. צריך להיזהר מנשק פוליטי דוגמת גז טבעי", מציין נמצוב.

מה זאת אומרת למה? ישראל נמצאת בצומת דרכים מצוינת לכל המזרח התיכון והיא יכולה לשמש נקודת מוצא מצוינת.

נמצוב מחייך ואומר כי זו רק הכסות לסיבה האמיתית: "מה שבאמת מעניין את גזפרום ואת מי שעומד מאחוריה זו עוצמה פוליטית וכלכלית איפה שרק ניתן. אל תתבלבלו, אומנם גזפרום היא חברה ציבורית, אבל המושך בחוטים הוא לא אחר מאשר האדם החזק ביותר ברוסיה כיום, ואחד החזקים בעולם, הנשיא ולדימיר פוטין. אין מהלך של גזפרום שלא עובר דרכו או דרך יד ימינו, ומי שלא פעם מוזכר כיורש אפשרי, דימיטרי מדביידב.

"אם גזפרום תגיע לישראל זה רק כי פוטין החליט שכך צריך להיות. אם מישהו יאמר אחרת, או שהוא משקר או שהוא לא מבין דבר וחצי דבר בגזפרום בפרט ורוסיה בכלל".

נמצוב, 47, ד"ר לפיסיקה ולמתמטיקה, הוא ממנהיגי האופוזיציה הדמוקרטית ברוסיה הפוסט סובייטית. בעבר כיהן כסגן ראש הממשלה, האחראי על הרפורמות במשק האנרגיה, והיה בין מקורביו של הנשיא לשעבר בוריס ילצין. מפלגתו של נמצוב, איחוד כוחות הימין, ומפלגת אופוזיציה אחרת ברוסיה - יבלוקו - זכו בשנים האחרונות לתמיכה כספית לא מעטה ממיכאל חודרקובסקי ומליאוניד נייבזלין, ממנהלי ענקית הנפט הרוסית יוקוס. הראשון מבלה באחרונה מאחורי סורג ובריח, והאחרון נמלט לפני שנתיים מפני גורל דומה - לישראל. כיום נערך נמצוב לבחירות 2008, והוא משמש בין השאר יועץ של נשיא אוקראינה, ויקטור יושנקו, בו תמך במהלך "המהפכה הכתומה" לפני כשנתיים.

עלות הגז אפסית

איך ישראל יכולה להתמודד עם המחסור במשאבי אנרגיה שלפניו היא עומדת?

"בשום פנים ואופן אסור לישראל להתבסס על מקור גז טבעי אחד, זה אסון לכל מדינה. ראינו מה קורה כאשר מדינה מתבססת על מקור אחד באוקראינה רק לפני שבועות ספורים.

"ישראל נמצאת רק בראשית המשא ומתן, אין עוד בדיקות היתכנות כלכלית עדכניות והשאלה הגדולה היא כמובן המחיר. ישראל רוצה לקנות גז ב-3 דולר למיליון BTU (יחידת מידה לגז טבעי), אבל הגז שעובר דרך טורקיה נמכר שם ב-6 דולר, ועוד לא דיברנו על צינור באורך מאות קילומטרים שצריך לעבור משם לכאן.

"עקרונית מדובר בגז רוסי, ואם פוטין יחליט שהוא מוכר במחיר זול יותר מאשר בטורקיה הוא יעשה זאת, אך זה יהיה מאוד מוזר ויעלה את השאלה מדוע. התשובה מבחינתי ברורה. אם תהיה לו מטרה פוליטית - מחיר הגז יהיה חסר משמעות. עלות הגז ברוסיה היא אפסית, אז אין לו בעיה למכור בזול, השאלה באיזה מחיר עבור ישראל. אתם חייבים להיזהר מהאדון הנכבד הזה (פוטין - ש.ק). יש לו הרגל משונה להשתמש בכלים כלכלים כמנוף פוליטי.

"רק באחרונה קיבלנו דוגמה ללחץ מסוג זה. אחרון הדיקטטוריים במזרח אירופה, נשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשנקו, היה ביחסים מצוינים עם פוטין והשניים סיכמו על שורה של הבנות, בהן שיתוף פעולה אסטרטגי בתחום האנרגיה, בו הרוסים יספקו גז לבלרוס במחיר של שליש ממחיר השוק, שהוא כ-1.5 דולר למיליון BTU. בין השאר הסכים לוקשנקו לאיחוד מטבעות עם הרובל הרוסי. לפני כמה שבועות נסוג לוקשנקו מעמדתו, ופוטין לא היסס להעלות את מחיר הגז הרוסי פי שלושה. וזו רק דוגמה קטנה מלפני שבועות ספורים".

ביטחון וביורוקרטיה

נמצוב לא מהסס להדגיש את ההיבט הפוליטי: "החלום של פוטין הוא להקים מדינה מזן מיוחד, להחזיר את האימפריה הרוסית למקומה במרכז העולם. מדינה קפיטליסטית עם שליטה מרכזית מאוד חזקה של הממשל, ותפקיד מרכזי במדינה לשירותי הביטחון ולביורוקרטיה. שווקים פתוחים ומשוכללים, אבל עם שליטה קרובה מאוד על המתרחש במדינה מכל הבחינות, בכלל זה הפיננסית, וזה מצב מאוד מסוכן לרוסיה. פוטין הוא איש צעיר יחסית, אך הוא חושב כמו מנהיגי בריה"מ בעבר.

"מכאן שממשלת ישראל צריכה לקבוע את רמת ההסתמכות על הגז הרוסי. ככל שההסתמכות קטנה יותר - כך המנוף הפוליטי של רוסיה יהיה קטן יותר. במקרה הגרוע ייסגר הברז.

"לדעתי פוטין חזק במערכת יחסים עם חלשים, במערכת יחסים עם חזקים הוא דומיננטי הרבה פחות. אני לא חושב שכיום יש לרוסיה תוכניות ברורות לגבי ישראל. לגבי המזרח התיכון כן, אבל לגבי ישראל אני לא יודע".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?