חברות הביטוח מצטרפות לחגיגת הנדל"ן

חברות הביטוח שהשקיעו בנדל"ן קוטפות עכשיו את הפירות: השקעה בפרויקטים נדל"ניים גדולים עונה על הצורך למצוא השקעות מניבות עם תשואה שמגיעה גם ל-9%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תשואה של 33% על השקעה בנדל"ן היא בהחלט הישג לא קטן, מה גם שמדובר בהשקעה בת שנתיים בקושי. ההישג הזה מתעצם כאשר מתברר כי התשואה הזאת הושגה בעסקה שהתבצעה בשוק הישראלי.

מי שאמנם לא השתתף בעסקה, אבל עדיין יכול לחכך ידיים בהנאה הן שתי חברות ביטוח: הפניקס וכלל-ביטוח. השתיים רכשו במארס 2004 כמות דומה של מניות בקניון מאותה המוכרת - אבל במחיר אחר: 48 מיליון דולר. בפרספקטיווה של שנתיים, העסקה הזאת יכולה בקלות להיות מוכתרת כהצלחה גדולה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

תשואה של 9%-8% על נכס נדל"ן היא בדרך כלל חלופה טובה יותר מהשקעה באג"ח מקבילה, שמניבה תשואה נמוכה יותר
התיאבון ההולך וגובר של חברות הנדל"ן לנכסים מניבים ואיכותיים עושה רק טוב לחברות הביטוח שהקפידו להצטייד בנדל"ן מניב בשנים האחרונות. קניון גבעתיים הוא דוגמה מצוינת. מדובר באחד הקניונים המוצלחים בישראל, שמשתרע על שטח כולל של כ-61,600 מ"ר, שמתוכם פועלים שטחי מסחר בשטח של כ-21,200 מ"ר. הכנסות הקניון משכ"ד ומדמי ניהול עומדות כיום על קרוב ל-61 מיליון שקל בשנה, לפני הוצאות.

בעבור חברות הביטוח, ההשקעה בפרויקטים גדולים של נדל"ן מניב היא תשובה מצוינת לצורך למצוא השקעות מניבות לטווח הארוך לכספים המנוהלים בחברה. תשואה של 9%-8% על נכס נדל"ן היא בדרך כלל חלופה טובה יותר מהשקעה באג"ח מקבילה, שמניבה תשואה נמוכה יותר.

כך, למשל, רק בשבוע שעבר דיווחה כלל-ביטוח על עסקת ענק נוספת. תמורת 32 מיליון דולר היא רכשה 50% מפרויקט נדל"ן באזור התעשייה הדרומי בנתניה, הנמצא בבעלות אדמונד עזרא וזאב גנות. התמורה בעסקה נקבעה לפי תשואה של 8.85% על דמי השכירות המשתלמים בגין הפרויקט, בתוספת מס ערך מוסף.

גם חברת מגדל היא שחקנית גדולה בענף הנדל"ן המניב. בשבועות האחרונים היא מנהלת מו"מ לרכישת מניות במרכז ויצמן, הממוקם בסמוך לבית החולים איכילוב בתל אביב, לפי שווי של 64 מיליון דולר. מגדל ניהלה גם מו"מ שלא צלח לרכישת מניות בקניון מול-הים באילת. עוד לפני כן הספיקה מגדל להצטייד בכמה קריות ממשלה - פרויקטים נדל"ניים שבהם שוכנים בעיקר משרדי ממשלה - מה שיכול להבטיח ראש שקט בכל הקשור לגביית תשלומים מהשוכרים. בראשון לציון שילמה מגדל כ-45 מיליון דולר (תשואה של 8.8%) בעבור קרית הלאום, בחיפה שילמה 58 מיליון דולר, ועוד 42 מיליון דולר בעבור הקריה המקבילה בבאר שבע.

ואולם, השקעה בנדל"ן מניב יכולה להיות גם עסק הפכפך - תשאלו את עמיתי מגדל. ב-2001 נכנסה ענקית הביטוח לפרויקט יוקרתי ואולי גם יומרני, לבניית מגדל משרדים מפואר במרכז ת"א, בסמוך לבתי המשפט. הפרויקט, שזכה לשם מגדל המוזיאון, רחוק מלהיות הצלחה מסחררת. בעת השלמת הפרויקט נותרו מרבית שטחי המגדל המפואר שוממים, מה שאילץ את מגדל לבצע הפרשות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בגין ההשקעה במיזם.

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"