הבר לזליכה: "התנהלות כמו שלך אינה מוכרת לי בכל שנותי במשרד האוצר"

זליכה איים כי אם לא תתוקצב המסילה הרביעית באיילון, לא יחתום על תוכנית פיתוח הרכבת; המכתב מוען, בין השאר, לשרי האוצר והתחבורה ולמבקר המדינה

שרון קדמי
שרון קדמי

המתיחות בין ראש אגף התקציבים באוצר, קובי הבר, לחשב הכללי, ירון זליכה, עולה מדרגה נוספת. הבר שיגר בשבוע שעבר מכתב תגובה חריף לזליכה בו הוא כותב כי התנהלות כמו של זליכה אינה מוכרת לו בכל שנותיו באוצר, וכי מכתבו אינו ראוי בסגנונו, מהותו ובדרך המטעה שבה הציג את העובדות.

פרויקט המסילה הרביעית באיילון, שהיקפו מוערך ב-2 מיליארד שקל, נמצא בלבו של ויכוח מקצועי קשה בין משרד התחבורה לאוצר ובתוך האוצר עצמו. המסילה אמורה לשחרר את צוואר הבקבוק הבעייתי ביותר של הרכבת באזור. באחרונה הגישה חברת הבקרה האמריקאית PB דו"ח מסכם, שאחת ממסקנותיו המרכזיות היא שיש להשלים בהקדם את הנחת המסילה הרביעית, כדי שרכבת ישראל תוכל לעמוד בביקוש החזוי לה בשנים הקרובות. מדובר בפרויקט מורכב, שיצריך, בין היתר, את הטייתו של נחל האיילון.

באחרונה הודיע הבר כי האוצר לא יתקצב ולו פרויקט אחד של רכבת ישראל עד להשלמת בדיקתו, ובכלל זה פרויקט המסילה הרביעית באיילון. הבר מוסיף וכותב כי זליכה בחר לעשות שימוש פסול במוסד מבקר המדינה, כאילו העברת העתק מהמכתב למבקר המדינה יש בו להוכיח את צדקת עמדתו. לדבריו, "מחלוקות מקצועיות בין אגפי האוצר הן לגיטימיות, אך בסופו של דבר הן מתבררות ומוכרעות כעניין שבשגרה אצל שר האוצר".

הבר ממשיך וכותב כי "בדיקת כדאיות כלכלית והקצאה תקציבית נמצאות באופן בלעדי בסמכותו ובאחריותו של אגף התקציבים. כשם שאין בידי אגף התקציבים הכלים לעסוק בניהול חשבויות המשרדים והתקשרויות המדינה, כך אין בידי החשב הכללי הסמכות לעסוק בניהול והקצאה תקציבית של המדינה וקביעת סדרי עדיפויות של הממשלה במקביל, ואולי לשיטתך במקום אגף התקציבים. יתרה מזאת, אילו היית מתעמק, אין לי ספק שהיית מגיע למסקנה כמוני וכמו הצוות המקצועי שעסק בכך".

ממשרדו של החשב הכללי זליכה נמסר בתגובה: "מאחר שאת מכתבו של הבר לא קיבלנו רשמית, אלא ישירות מהעיתונות, עדיין לא הספקנו לבחון אותו. כמו כן, התנצחויות אישיות אינן מענייננו, אלא הדאגה לשמירת כספי משלם המסים. לפיכך, לא נוכל להתיר בתוקף סמכותנו בדין, בניית גורד שחקים ללא מעלית וללא יסודות שלא ניתן יהיה להשתמש בו, והכול על חשבון הקופה הציבורית".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן