חשבונות מנופחים בחברת החשמל: חשד לתשלום מחיר מוגזם תמורת הפחם המניע את התחנות

לחברה הלאומית לאספקת פחם של מדינת ישראל יש לקוח עיקרי שצורך 80% מהפחם - חברת החשמל; לפני שנתיים הפכה חברת החשמל לבעליה החדשים; העברת הבעלות הזו עשויה להתברר עתה כצעד שבחסותו פרחו עסקי תיווך ומינויי מקורבים למיניהם

שרון קדמי
שרון קדמי

מאת גיא לשם ושרון קדמי

לחברה הלאומית לאספקת פחם של מדינת ישראל יש לקוח עיקרי אחד שצורך 80% מהפחם - קוראים לו חברת החשמל. לפני שלוש שנים הפסיקה החברה לפחם להיות חברה ממשלתית ולפני שנתיים הפכה חברת החשמל לבעליה החדשים, אולי באופן מפתיע. כך הפכה חברת הפחם לחברה בת של חברת החשמל בבעלות מלאה, וכך הפך הלקוח המרכזי לשולט בחברה שמספקת לו את אחד ממשאביו העיקריים לייצור חשמל.

מאז הוקמו בישראל שתי תחנות כוח פחמיות - בחדרה ובאשדוד - מגלגל שוק הפחם המקומי מחזורי ענק של 500-300 מאות מיליוני דולרים בשנה וקורץ לגורמים רבים המעוניינים להשתלב בו ולקחת חלק ברווחים. ידע בתחום אינו הכרחי, כפי שעולה מהרקע של כמה מהמתווכים בעסקות הפחם שביצעה החברה בתקופה האחרונה. לעומת זאת, קשרים במקומות הנכונים עשויים להיות מועילים ביותר בדרך אל הכסף. ממידע שהגיע ל-TheMarker עולה כי באחרונה קידמה חברת הפחם כמה עסקות שעוררו תהיות על כדאיותן הכלכלית - בגלל דמי התיווך הגבוהים שדרש המתווך.

מצעד הסוכנים והמתווכים במסדרונות חברת הפחםהחלמאז הפרטתה לפני שלוש שנים - אז עדיין רק טפטוף קל - והפך בשנתיים האחרונות למבול של ממש. בשוק הפחם יודעים לספר על שלושה או ארבעה עורכי דין ידועים, כמה חברי מרכז ליכוד והרבה מאוד "חברים של", שבלי כל רקע קודם בתחום הגיעו לחברה עם הצעות למכירת פחם. כמה מההצעות האלה של המתווכים לוו בלחצים מדרגים גבוהים שביקשו לסייע בקידומן.

מעורבות פסולה של גורמים בחברת החשמל

מפנה בלתי צפוי שהתחולל בישיבת דירקטוריון חברת הפחם לפני כחודש הניע מחול שדים שמאיים כעת לחשוף עסקות שנכפו על החברה כתוצאה מקשריהם של המתווכים ומחירים עודפים ששילמה החברה כתוצאה מהטיית המכרזים. בישיבת דירקטוריון חברת הפחם ב-9 בפברואר הודיע סמנכ"ל הרכש של החברה, זיו אבן-עזרא, על התפטרותו עקב מה שהגדיר כ"חוסר יכולתו למלא את תפקידו כראוי בשל מעורבות גורמים בחברת החשמל בעבודתו". באותה ישיבה אישר מנכ"ל החברה יעקב דנאי את הנסיבות שהביאו להתפטרות, כפי שציין אותן הסמנכ"ל.

יו"ר חברת החשמל שלמה רוטמן הבין שמשהו לא מסתדר והחליט לטפל בנושא אישית, כך לפי בכירים בחברת החשמל. לאחרונה החל רוטמן לפקוד את דיוני דירקטוריון חברת הפחם כמשקיף בלבד, מאחר שואסור לו על פי החוק להיות חבר דירקטוריון.

הדברים הגיעו לרשות החברות הממשלתיות, המפקחת על חברת החשמל. מנהל הרשות אייל גבאי שמע את הטענות שליוו את ההתפטרות והנחה את אנשיו לרדת לעומק העניין. במכתב ששלח יובל סרגוסטי מהיחידה לשינויים מבניים ולמונופולים ברשות החברות אל דירקטוריון חברת הפחם ומנכ"ל החברה, נוסחו הדברים בצורה שלא מותירה מקום לספק. "משיחות שקיימתי בנושא עולה לכאורה תמונה מדאיגה מאוד על מעורבות פסולה ואופן עבודה בלתי תקין, לכל הפחות, של גורמים בחברת החשמל מול חברת הפחם בנושאים שונים הקשורים לרכש הפחם", כתב סרגוסטי. במכתבו דרש כינוס דחוף של הדירקטוריון לדיון בנסיבות ההתפטרות ובמעורבות של גורמים בחברת החשמל בפעילות חברת הפחם, "לרבות בדיקת נזקים כספיים שנגרמו ממעורבות זו אם אכן התרחשה".

בנוסף, דרש סרגוסטי דיון בתפקידו ובאחריותו של דירקטוריון חברת הפחם ונושאי משרה בחברה מול מקביליהם בחברת החשמל. הוא שלח רמז עבה לחברת החשמל בכך שדרש שהיועץ המשפטי של חברת החשמל עו"ד דוד יהב יהיה נוכח בדיון. במכתב - שהעתקיו הופצו בקרב בכירי חברת החשמל - מבטיח סרגוסטי כי לאחר הדיון ולאור מסקנותיו תשקול הרשות את עמדתה.

מעניין לציין כי הרכב דירקטוריון חברת הפחם כולל אמנם נציגי ציבור שאמורים למנוע רוב של בעלי אינטרסים בישיבה, אך למעשה אותם נציגי ציבור הם פנסיונרים של חברת החשמל שמקבלים את הפנסיה שלהם מהחברה ולכן מצויים בניגוד אינטרסים מובנה - הם הרי לא ירצו להתבטא או להצביע נגד מי שמשלם להם את הפנסיה.

מי מנהל את חברת הפחם?

המכתב של סרגוסטי אינו מציין עסקות ספציפיות, אך לרשות החברות הועבר לאחרונה מידע מפורט בעניין המעלה שאלות קשות, שהראשונה בהן היא מי למעשה מפקח על התנהלות חברת הפחם, מאז שהועברה לפני שנתיים לבעלות מלאה של חברת החשמל?

העברת הבעלות לחברת החשמל הוא צעד שהוביל המנהל הקודם של רשות החברות ירון יעקובס ושהוצג בזמנו כרעיון שיחסוך עלויות ויצמצם אחזקות מיותרות של המדינה. עתירה לבג"ץ שהגישו חברי דירקטוריון חברת הפחם באותה תקופה נגד המהלך הסתייה בהדחתם על ידי רשות החברות. היועצת המשפטית של החברה שהתריעה על ניסיונות להכנסת מתווכים מקורבים בחסות גורמים עסקיים ופוליטיים, החליטה בסופו של דבר לחפש עבודה במקום אחר. עתה עלולה להתברר העברת הבעלות לחברת החשמל כצעד שבחסותו פרחו כל עסקי התיווך שכפו על צרכני החשמל בישראל עלויות מיותרות.

מי שאמור לפקח על ההתנהלות הכספית של חברת החשמל היא הרשות לשירותים ציבוריים חשמל, שלפי החוק הוסמכה לאשר ייקור תעריפי חשמל, לאחר שנחה דעתה מבדיקת סעיפי ההוצאות. חלק מן ההוצאות התפעוליות נבדקות בדקדקנות, אבל מאז שחברת הפחם הועברה לשליטה מלאה של חברת החשמל, לא נבדק לפרטיו תמחור רכישת הפחם עבור חברת החשמל, רכישה המבוצעת על ידי חברת הפחם.

כמו שהרשות לשירותים ציבוריים חשמל יכולה לסרב לייקור תעריפים עקב הוצאות תפעול מיותרות ואף עשתה זאת בעבר, בסמכותה גם לבדוק אם חברת החשמל רוכשת פחם במחירים הכדאיים ביותר - אולם הדבר פשוט לא נעשה.

בכיר לשעבר בתחום מסביר כי "הרשות מכירה בסעיפי ההוצאות על רכישת פחם אחד לאחד ומבטלת את האינטרס של חברת החשמל לחסוך בסעיפים אלה. ברשות מעולם לא נכנסו לעומק העניין, פשוט מפני שחברת הפחם לא היתה בתחום סמכות הרשות ומשום שהם לא הספיקו להתרגל לעובדה שכיום הם מפקחים גם על רכש הפחם של מדינת ישראל. בנוסף, לא נבדק גם שיעור עלויות התפעול מתוך מחיר הפחם".

לטענת הבכיר, סל מוצרי הפחם שחברת החשמל דורשת מחברת הפחם לרכוש עבורה הוא סל יקר במיוחד, מאחר שאין תמריץ כלכלי ומאחר שהתחשיב לא נבדק. שוק הפחם מציע סוגי פחמים זולים יותר שמתאימים לשריפה בתחנות בישראל, אך בחברת החשמל לא נותנים לעובדה זו להפריע. "לאנשי חברת החשמל זה לא אכפת. אין להם כל סיבה להתאמץ".

מקדמים פחם רוסי יקר

נראה כי המאמצים הופנו דווקא לערוצים אחרים ובעיקר להפניית מקורבים לצורך קבלת עסקות. אחד מהמקורבים היה בנו של בכיר ביותר בהנהלת חברת החשמל. לאחר שהוכנס כספק של חברת החשמל, ניסה להיכנס גם למועדון היוקרתי של ספקי הפחם של ישראל אך בסופו של דבר נדחה - כמו גם בניהם של בכירים אחרים בחברה שהגיעו עם הצעות. בעניין אותו בכיר מתנהלת עתה חקירה על ידי מבקר המדינה.

כאמור, הלחצים היו רבים. כך למשל הוצע לאחרונה לחברת הפחם מטען של פחם רוסי בעלות גבוהה מן המקובל שכללה גם הוצאות הובלה מיותרות ולאחר שגורמים מקצועיים בחברת הפחם התנגדו לעסקה. למרות זאת, העסקה קודמה בדחיפה של בכירי חברת החשמל השולטים בדירקטוריון חברת הפחם.

במשך שנים רבות נמנעו בחברת הפחם מרכישת פחם רוסי עקב שיקולי איכות. מסמך פנימי בחברת הפחם אף קבע במפורש כי "אין זה נכון ואף מסוכן עתה לקנות פחם מרוסיה בשל איכות שאינה תואמת את הדרישות הקפדניות של חברת החשמל, אמינות אספקה נמוכה, העדר השבחה... קווי אספקה יבשתיים ארוכים ולא אמינים, בעיות של שביתות והיעדר גורם מרכזי אחראי". ואולם, העסקה קודמה למרות הקביעות החד משמעיות, ולמרות תחשיבים שהראו על נזק שנאמד במאות אלפי דולרים על המשלוח הזה בלבד.

במקרים אחרים הגיעו העלויות המיותרות לסכומים גבוהים בהרבה. "לא קל לשים על זה את האצבע", מסביר בכיר לשעבר בחברת הפחם, "אבל תמיד יש מי שמוצא תירוץ מדוע יש לרכוש את הפחם היקר למרות ההמלצות הנגדיות. כשאנשי חברת החשמל רוצים, עוברת כל החלטה בדירקטוריון. פעמים לא מעטות זה מריח משיקולים זרים".

אותו בכיר מתאר תעשייה של סוכנים מטעם חברת החשמל המסתובבים בעולם ללא כל תיאום עם חברת הפחם ומגיעים עם הצעות שיכולות היו להגיע לחברה גם ללא תיווך מיותר. "המדיניות בחברה היא שהסוכן אינו צד בעסקה והוא מקבל את העמלה מן המוכר. לכאורה אין לנו מלה בעניין העמלה, אבל למעשה היא כבר כלולה במחיר. כל שנשאר לסוכן הוא להכיר את האנשים הנכונים שיכולים להפעיל לחצים ולהביא לאישור העסקה. לעתים מדובר בהכנסות של מיליוני דולרים בשנה לסוכן שלא ראה פחם מימיו ומבלי שנקף אצבע".

בכירים בחברת החשמל שלא עסקו ישירות בנושא הפחם הביעו לאחרונה דאגה מהגלים שעורר מכתב רשות החברות. היועץ המשפטי של חברת החשמל דוד יהב כבר הוציא מסמך בו ביקש מידע על עסקות וגם מבקרי הפנים של חברת החשמל וחברת הפחם נכנסו לתמונה. מבקר המדינה עוסק כיום בבחינת היבטים אחרים בתפקודה של חברת החשמל בתחום הרכש והכספים ולא מן הנמנע שירחיב את חקירתו גם לתחום הפחם.

בין אם המסקנות של מבקר המדינה יהיו פליליות או נוהליות בלבד, כבר עתה ברור שבניגוד לדיבורים על הפרטת חברת החשמל והתועלת שתצמח ממנה, קידמה המדינה כמעט בחשאי את בליעתה של חברת הפחם על ידי חברת החשמל ואת הפקדתו של מונופול נוסף (לא מוכרז אמנם) המגלגל סכומי עתק בידי החברה שכבר הוכיחה בעבר שאיך היא יודעת להשתמש בכוחה.

התופעות השליליות הנגרמות כתוצאה ממונופולים ממשלתיים כבר אינן טעונות הוכחה. הן בדיוק הסיבה שבגללה כבר הופרדה בעבר פעילות רכש הפחם מחברת החשמל - בדיוק לפני 25 שנה. חגיגות חצי היובל המתוכננות בחברת הפחם השנה יעמדו בוודאי בצל הטענות הקשות שהביאה חשיפת הפרשה.

מכרז ההובלה עדיין נחקר

אחת הפרשות שהחזירו לאחרונה את חברת הפחם לכותרות היא חקירתו של היו"ר לשעבר של חברת החשמל אלי לנדאו. מידע שנחקר בשנה האחרונה ביחידה הארצית לחקירות הונאה מעלה חשדות לכאורה להטיית מכרז הובלת הפחם שערכה החברה לפני כשנתיים לטובתה של חברת האחים עופר, שהצעתה התקבלה לאחר שהוכנסו בה שיפורים.

על פי החשדות הנחקרים קיבלו נציגי האחים עופר, אליהם מקורב לנדאו, מידע פנימי מתוך חברת הפחם שבאמצעותו זכו בסופו של דבר בחוזה ההובלה. לאחר חשיפת הפרשה בעיתונות החלה החקירה ולפני כחודשיים פנו חוקרי המשטרה למנכ"ל החברה יעקב דנאי ודרשו את כל המסמכים הקשורים למכרז. במקביל זומנו לחקירה מנכ"ל החברה, מזכירתו וסמנכ"ל הספנות משה בורנשטיין.

גורמים המעורים בחקירה טענו כי כבר עתה ברור כי בהנהלת חברת הפחם היה מי שמסר את המידע אך לא ברור האם הדבר נעשה מתוך לחצים שהופעלו עליו. דנאי נמנע בעבר מתגובה על שאלות לגבי המכרז בטענה שאינו יכול לחשוף פרטים על עסקות החברה.

קודמו של דנאי בתפקיד רמי כהן הספיק לכהן בתפקידו רק מספר חודשים לאחר שנחשפו קשריו הפוליטיים עם השר שמינה אותו אביגדור ליברמן ולאחר שנחשפה העובדה שטרם תפקידו שימש כיועץ ההשקעות הפרטי של השר. דנאי מונה בתחילה כמחליף זמני אך קיבל מינוי של קבע והשנה יגיע לגיל פרישה.

למרות שהחקירה טרם הסתיימה, אישר דירקטוריון החברה את העברתו של בורנשטיין לתפקיד סמנכ"ל הרכש והוא צפוי להיות אחד המועמדים להחלפתו של המנכ"ל בבוא הזמן. אם לא ישונה הרכבו הנוכחי של דירקטוריון חברת הפחם, צפוי להיבחר לתפקיד המנכ"ל רק מי שיוכל לשרת את האינטרסים של חברת החשמל.

"לא ידוע על נזקים כספיים"

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי דירקטוריון חברת הפחם קיים ישיבה שוטפת שבה נדון גם מכתבו של יובל סרגוסטי. "בין חברת החשמל לחברת הפחם קיים הסכם אשר מסדיר באופן ברור לחלוטין את שיתוף הפעולה ואת קשרי העבודה בין שתי החברות. במסגרת הדיון הודיע מנכ"ל חברת הפחם שלא ידוע לו על נזקים כספיים כלשהם שנגרמו לחברת הפחם, כפי שהשתמע מהמכתב של סרגוסטי".

בחברת החשמל ציינו עוד כי כלקוחה של חברת הפחם היא מקיימת דיונים שוטפים עם חברת הפחם על סוגי הפחם שנרכשים, זאת על מנת שאלה יתאימו לצרכים התפעוליים של חברת החשמל. "הרכב סל הפחם והתפלגותו בין הספקים השונים נקבע במסגרת דיוני תקציב מסודרים בחברת הפחם, תוך תיאום עם חברת החשמל. זאת על מנת להשיג את הסל הטוב ביותר במחיר הזול ביותר. במסגרת המשא ומתן המתנהל עם הספקים השונים, משתתפים - בדרך כלל כמשקיפים - נציג טכני ונציג מסחרי-כלכלי של חברת החשמל, שתפקידם לייעץ במקרים בהם מתעוררות בעיות במהלך המשא ומתן".

בחברת החשמל ציינו עוד כי בישיבת דירקטוריון חברת החשמל בראשות היו"ר שלמה רוטמן שהתקיימה בשני במארס השנה נדון גם עניין חברת הפחם. "בישיבה הונחה דירקטוריון חברת הפחם לקיים דיון מקיף ובדיקה בנושא התקשרויות, נהלים, בקרה ופיקוח. בנוסף התבקש דירקטוריון חברת הפחם לבדוק מחדש את נוסחת ההתחשבנות בין חברת החשמל לחברה הלאומית לאספקת פחם (נוסחה שנקבעה באמצע שנות ה-80). בחברה ציינו כי עקב החשיבות הרבה שמייחס רוטמן לנושא ולמרות שאינו חבר פורמלי בדירקטוריון חברת הפחם, השתתף רוטמן בדיון שהתקיים בנושא בדירקטוריון חברת הפחם. כאשר יוגשו המלצות דירקטוריון חברת הפחם לחברת החשמל יקיים דירקטוריון חברת החשמל דיון המשך בנושא".

מחברת הפחם נמסר בתגובה כי ממכתבו של יובל סרגוסטי עולות שתי שאלות עיקריות: האם ישנה מעורבות פסולה ואופן עבודה בלתי תקין של גורמים בחברת החשמל והאם נגרמו נזקים כספיים כתוצאה ממעורבות זאת. "ככל הידוע לנו וככל שהדבר נוגע לחברת הפחם, אין ולא היתה מעורבות פסולה, כמרומז. למותר לציין כי חילוקי דעות היו ויהיו גם בעתיד והנושאים מוצגים בפני דירקטוריון החברה ומטופלים בהתאם. חברת הפחם עושה כל מאמץ למנוע נזקים כספיים מכל סוג שהוא. אנו עומדים על דעתנו שפעלנו ואנו פועלים בהתאם לנהלים ושלא נגרמו נזקים כספיים. הנושא עלה בעבר בדיוני דירקטוריון חברת הפחם ובאופן מפורט גם בישיבת הדירקטוריון שהתקיימה בשביעי במארס 2006".

ממשרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות נמסר כי מאחר ושדירקטוריון חברת הפחם טרם דן בנושא, אין באפשרותם להתייחס.

מהרשות לשירותים ציבוריים חשמל נמסר כי

מרשות החשמל נמסר בתגובה כי מכתבו של יובל סרגוסטי לא הונח על שולחן יו"ר הרשות דוד אסוס, כך שכמובן גם לא נעשתה כל פעולה מצדו בנדון. גם הסוגיות שהן לכאורה בגדר התערבות פסולה בהליך קבלת החלטות, אינן על שולחנה של הרשות. לכשימוצה הטיפול בנושא על ידי הגורמים הרלוונטים תבקש הרשות את הממצאים לבחינת השפעתם על אופן ההכרה בעלויות מחירי הפחם. הרשות מציינת כי אין היא עוסקת בתחקיר עלויות שמקורן בפעילות לא כשרה של החברות. נושא זה נמצא באחריות הדירקטוריון ורשות החברות.

ממועד רכישת החברה על-ידי חברת החשמל ביקשה הרשות כי יתבצעו ההתאמות הפורמליות המעבירות אל כל סמכויות הפיקוח על חברת הפחם לידי הרשות באופן שהפיקוח של הרשות יופעל פרטנית לגבי חברת הפחם כפי שהוא נעשה לגבי חברת החשמל. הרשות ביקשה כי תעודכן החלטת הממשלה הרלוונטית באופן שמבהיר כי החברה הבת אכן מפוקחת על ידי הרשות. עד עתה, טרם הוסדר התיקון הנדרש. כך שהליך הבקרה של הרשות על חברת הפחם אינו יכול להיות שלם כפי שהיא חפצה.

עוד מסרה הרשות כי הטענה לפיה מבוצעת בקרת עלויות אינה נכונה. הרשות קיבלה סדרת החלטות הנוגעות לאופן ההכרה בעלויות הפחם בתקופת הבוחן הנוכחית.

א. נקבעה נוסחת מחיר פחם לעניין הכרה בעלויות פחם בתעריפים.

ב. נקבע מקדם התייעלות בשיעור 4.7% על הוצאות הנהלה וכלליות.

ג. אושר תמרוץ לחברה על התייעלות תפעולית שמטרתו הפחתת מחיר הפחם.

ד. פעילות חברת החשמל לעניין רכישת פחם תיעשה באמצעות חברה בת בלבד תוך הפרדה חשבונאית.

ה. חברת החשמל תוודא חובות דיווח שחלות עליה על החברה הבת.

ו. הרשות לא הכירה לחברת החשמל בעלויות נוספות במחיר הפחם ב-2005 שנבעו מסיבות תפעוליות בחברה.

6. לקראת קביעת בסיס תעריפים חדש למקטע הייצור ב-2006, כפי שנקבע בהחלטת הרשות מדצמבר 2005, ייבחן מחדש סל מוצרי הדלק לשנים הקרובות. במסגרת זו הרשות תבחן כל מידע רלוונטי להכרה במחיר הפחם לחברת החשמל.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן