חברת דליה אנרגיות בע"מ קיבלה רישיון לייצור חשמל; תקים תחנת כוח בהשקעה של כ-220 מיליון דולר

מדובר ברישיון להקמת תחנת כוח פרטית וידידותית לסביבה, בהספק של 500 מגה ואט המונעת בגז טבעי; התחנה יכולה להגיע להספק של 800 מגה ואט

שרון קדמי
שרון קדמי

מתמודד נוסף נכנס לשוק יצרני החשמל הפרטי. ראש הממשלה והשר לתשתיות לאומיות, אריאל שרון חתם ואישר בשבוע שעבר, טרם מחלתו, את רישיון הייצור המותנה שהרשות החליטה להעניק לחברת דליה אנרגיות כוח.

מדובר ברישיון להקמת תחנת כוח פרטית, בהספק של 500 מגה ואט המונעת בגז טבעי. התחנה יכולה להגיע להספק של 800 מגה ואט. תחנת הכוח מתוכננת לקום על שטחי קיבוץ מעיין צבי, למרגלות הכרמל, סמוך לפתחת נחל דליה. התחנה תהיה תחנה ירוקה, ידידותית לסביבה ותעמוד בכל תקני איכות הסביבה המחמירים.

בעליה של חברת דליה אנרגיות כוח בחלקים שווים הם ארגון התשומות של משקי התק"מ וחברת חירם אפסילון בע"מ. היקף ההשקעה בפרויקט מוערך בכ-220 מיליון דולר ופרויקט זה הוא במסגרת מדיניות הממשלה לפתיחת משק החשמל לתחרות.

קבוצת דליה מצטרפת לשורה של יזמים המקדמים תחנות כוח פרטיות שעתידות לייצור חשמל לשימוש פרטי או למכרו לצרכני קצה במשק כתחרות לחברת החשמל. כיום מקודמות מספר תחנות פרטיות, בהן תחנה בעלת הספק של 400 מגה ואט בשטח מפעלי נייר חדרה; תחנת הכוח הגדולה בישראל - בעלת כושר ייצור של 800 מגה ואט - מקודמת על ידי קבוצת דוראד בשטח קצא"א באשקלון; חברת כי"ל מתכננת תחנה בעלת כושר ייצור של 200-400 מגה ואט במפעלי ים המלח; חברת סולבר מתכננת תחנה בעלת כושר ייצור של 100 מגה ואט ויזמים שונים במשק בוחנים הקמת תחנות כוח נוספות.

ארגון התשומות של משקי התק"ם הינה אגודה שיתופית חקלאית מרכזית המוחזקת בין היתר על ידי משקי התק"מ אשר בבעלות 190 קיבוצים של התק"מ והקיבוץ הדתי ומספר מושבים שיתופיים. חירם אפסילון מוחזקת בחלקים שווים על ידי חברת חירם לנדאו וחברת סיגמא אפסילון. חירם לנדאו נמצאת בבעלותו של איש העסקים ישעיהו לנדאו.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן