תוכנית הפיתוח של החברה הלאומית לדרכים בהיקף 19 מיליארד שקל תובא לאישור הממשלה ביום ראשון

הפרויקט המרכזי של 2006 - סלילת כביש 431 שיחבר את מודיעין דרך כביש 6 עד אזור נתיבי איילון במערב ראשון לציון; ב-2007 מתוכננת הרחבת כביש החוף מקיסריה לנתניה

שרון קדמי
שרון קדמי

תוכנית הפיתוח הרב שנתית של החברה הלאומית לדרכים בישראל (מעצ החדשה), בהיקף של 19 מיליארד שקל לחמש שנים, תובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. לפני כשבועיים אושרה התוכנית על ידי ראש הממשלה, אריאל שרון.

התוכנית עתידה להפוך את רשת הכבישים הבין עירונית של ישראל לרשת מודרנית, שתוכל לתת מענה לביקושים התחבורתיים ההולכים וגדלים. זאת, לעומת תקציב של 1.565 מיליארד שקל שאתו נאלץ להתמודד השנה מנכ"ל החברה הלאומית לדרכים, אלכס ויז'ניצר. לב ליבה של תוכנית "רבדים", שהוכנה במשרדי האוצר, התחבורה ובחברה הלאומית לדרכים, הם כבישי הרוחב והאורך של מדינת ישראל.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

אחת הבעיות המרכזיות של רשת הכבישים בישראל היא העדרם של כבישי רוחב. כך למשל, היקף התנועה בכביש חוצה ישראל נמוך מתחזיות המדינה, בעיקר בשל העדר כבישי רוחב. מתוך 19 מיליארד שקל שהוקצו לתוכנית הפיתוח, כ-13 מיליארד שקל יושקעו בסלילת כבישים חדשים; כ-4 מיליארד שקל יושקעו בתחזוקת כבישים ו-2 מיליארד שקל יושקעו בבטיחות, על פי המלצות דו"ח ועדת שיינין למאבק בתאונות הדרכים.

על פי התוכנית, שתצא לדרך בראשית 2006, יבוצע פיתוח הדרגתי של רשת הכבישים. בין השאר, ב-2006 הוקצו 2.2 מיליארד שקל להשלמת תכנון וקידום זמינות של פרויקטים. הפרויקט המרכזי של 2006 הוא כביש 431, הנחשב לאחד מכבישי הרוחב החשובים במדינה. הכביש עתיד לחבר את מודיעין דרך כביש 6 עד אזור נתיבי איילון במערב ראשון לציון. ב-2006 ייצא לדרך גם פרויקט תחזוקת הכבישים. מדובר במכרז ראשון מסוגו המיועד למגזר הפרטי, שבמסגרתו תצא למכרז התחזוקה של כ-400 קילומטר של כבישים מאזור גבעת אולגה עד זכרון יעקב, הכוללים את כביש החוף (כביש 2), הכביש הישן (כביש 4) והכבישים המחברים ביניהם.

ב-2007 תצמח הפעילות של החברה הלאומית לדרכים ל-2.8 מיליארד שקל. הפרויקטים המרכזיים המתוכננים הם הרחבתו של כביש החוף (כביש מספר 2) מנתניה לקיסריה בעלות כוללת של כ-700 מיליון שקל. ב-2008 תרוכז הפעילות בשלושה כבישי רוחב חשובים, ובשנה זו בלבד יושקעו כ-3.5 מיליארד שקל.

ב-2009 יסתכם תקציב החברה הלאומית ב-4 מיליארד שקל, כשבמרכז תעמוד סלילתו של כביש עוקף קריות בהיקף של כמיליארד שקל. כביש זה נמצא בימים אלה בעבודות ראשוניות של ועדת המכרזים במשרדי התחבורה והאוצר.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות