הקרב על רכס לבן: פעילי "מצילים את הרי ירושלים" השלימו גיוס המונים של 385 אלף שקל

הכספים גויסו מ-2,800 תורמים, ומיועדים למאבק משפטי נגד הבנייה באזור רכס לבן שבדרום מערב העיר, ולתכנון גן לאומי

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכס לבן, הרי ירושלים
רכס לבן, הרי ירושליםצילום: דב גרינבלט | החברה להגנת הטבע

פעילי תנועת "מצילים את הרי ירושלים" השלימו בסוף השבוע גיוס המונים באינטרנט של 385 אלף שקל, יותר מהיעד של 350 אלף שקל שהציבו לעצמם.  הכספים גויסו מ-2,800 תורמים, ומיועדים למאבק משפטי נגד הבנייה באזור רכס לבן שבדרום מערב העיר, ולתכנון גן לאומי.  

התוכנית מיועדת לבניית יותר מ-5,000 יחידות דיור, על שטח של כ-840 דונם, בדרום מערב העיר בסמוך למושבים אורה ועמינדב. הפעילים מתריעים על הרס המרחבים הירוקים בהם מגוון עשיר של צמחייה ובעלי חיים, ובפרט על הרס מעיינות טבעיים הייחודיים לסביבת הרי ירושלים ובכלל זה עין לבן, אחד המעיינות הפופולריים ביותר באזור ירושלים. מלבד עין לבן, נמצאים בסכנה גם מעיינות עין חנדק, עין שריג, מעיינות אל בלד ומעיינות נוספים באזור.

בחודשים האחרונים הוגשו אלפי התנגדויות לתוכנית והתקיימו מספר דיונים בעניין בוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה. בקרוב ועדת המשנה לעררים צפויה לפרסם את החלטתה. חלק מהכסף שגיוס מיועד לעתירה לבג"ץ, במידה שההתנגדויות לא יתקבלו, ובמקביל נערכים הפעילים לקדם תכנון של גן לאומי, דבר שעשוי למנוע בנייה עתידית באזור. עו"ד גלעד ברנע, בעל ניסיון רב בעתירות לבג"ץ בתחום מאבקים חברתיים, הוא זה שצפוי להוביל את המאבק המשפטי.

תוכנית הבנייה ברכס לבן הוחזרה לשולחן הדיונים בשנים האחרונות על ידי מינהל התכנון, אחרי שבעבר  נגנזה. בשנות ה-90 ובתחילת שנות ה-2000 קודמה תוכנית בנייה רחבה על שטחי רכס לבן, במסגרת "תוכנית ספדיה", אותה תכנן האדריכל משה ספדיה. לאחר מאבק ארוך של ארגונים ירוקים, שהזהירו מפני פגיעה בשטחים ירוקים - ראש העיר לשעבר, אורי לופליאנסקי, החליט לבטל את התוכנית.

כיום מתנגדים לתוכנית החדשה, בין היתר, החברה להגנת הטבע, חברי מועצה בירושלים, ושדולת ירושלים בת-קיימא. החברה להגנת הטבע הכינה דו"ח המצביע על כך שעד 2040 אפשר לתכנן 80 אלף יחידות דיור בתוך השטח הבנוי כיום של ירושלים, בין היתר בתוכניות שונות של התחדשות עירונית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לצד גופים אלה, לפני שנה קמה בירושלים תנועת צעירים חדשה תחת השם "מצילים את הרי ירושלים", שדומיננטית בהתנגדות לתוכנית. את התנועה מובילים צעירים מירושלים שבשנה האחרונה מארגנים עצומות והפגנות כנגד התוכנית. בפרויקט גיוס ההמונים באינטרנט היו 110 איש שכינו עצמם "שגרירים", כלומר יצרו לעצמם יעד אישי לגיוס הכספים לטובת הפרויקט. רבים מאותם שגרירים הם תיכוניסיטים.

רעי חודיר, ממובילי המאבק, היה מראשוני המאבק בעת שהיה תלמיד תיכון, וכיום, כשהוא בשנת שירות, ממשיך להיות פעיל. "הקורונה נתנה דחיפה למאבק הזה כי יותר אנשים התחילו להבין את החשיבות של שטחים פתוחים", הוא אומר, ומוסיף כי "מי שמובילים את תנועת מצילים את הרי ירושלים הם תיכוניסטים וסטודנטים. יש כאן הרבה צעירים שלא יהיו מוכנים לוותר על הריאות הירוקות של העיר והאזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker