אוקטובר חזק בשוק הדיור: זינוק של 20% ברכישת דירות, המשקיעים חוזרים

מתחילת המגפה ירד מספר הרכישות במסגרת מחיר למשתכן ב-21% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2019

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חריש, 2020
חרישצילום: אייל טואג

הדירות המסובסדות של תוכנית מחיר למשתכן נעלמות מהשוק, ורוכשי הדירות מסתערים על שוק הדירות החדשות. הקבלנים, שנהנים מהמגמה, מרוויחים גם משובם של המשקיעים לשוק הדירות, בעקבות ביטול הכבדות המס עליהם. כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שירה גרינברג.       

באוקטובר נרכשו 7,700 דירות בישראל, זינוק של 20% בהשוואה לאוקטובר אשתקד – וירידה של 19% בהשוואה לספטמבר האחרון. הנתונים הושפעו מחג הסוכות שחל באותו החודש. במשרד האוצר מסבירים את ההפחתה לעומת החודש הקודם גם בהקדמת משמעותית של עסקות מאוקטובר לספטמבר - על רקע כניסת המשק לסגר באמצע ספטמבר. בניכוי רכישות בסבסוד ממשלתי (מחיר למשתכן) הסתכם מספר העסקות באוקטובר ב-6,700, קפיצה של 33% בהשוואה לאוקטובר אשתקד, וירידה של 21% בהשוואה לספטמבר האחרון. 

בדיקת האוצר מגלה כי הערים שבהן נמכרו מספר רב של דירות בשוק החופשי הן אלה שמחירי הדירות בהן היו נמוכים ביחס לממוצע הארצי. מספר הדירות החדשות שנמכרו באוקטובר הסתכם בכ-3,000 – מתוכן 1,000 שנמכרו בסבסוד ממשלתי. בהשוואה לאוקטובר אשתקד נרשמה עלייה של 11% במספר הדירות החדשות שנמכרו, והמכירות של דירות בשוק קפצו ב-49%. עם זאת, בהשוואה לספטמבר ירדו מכירות הדירות החדשות ב-17%, והמכירות  בשוק החופשי נחלשו ב-22%.

מצד המשקיעים, ההסתערות על השוק נמשכה גם באוקטובר, עם רכישות של 14 אלף דירות - גידול חריג של 83% בהשוואה לאוקטובר אשתקד, על רקע הורדת מס הרכישה על משקיעים בסוף יולי האחרון. עם זאת, בהשוואה לספטמבר האחרון, ירדו רכישות המשקיעים ב-22%. משקל המשקיעים בסך העסקות עמד על 18%. בחצי מהערים שבלטו ברכישות, המשקיעים מתחרים למעשה על אותן הדירות שנרכשות על ידי זוגות צעירים או משפרי דיור.

בצד המכירות, המשקיעים מכרו באוקטובר כ-1,500 דירות - זינוק של 55% בהשוואה לאוקטובר אשתקד – וירידה של 20% בהשוואה לספטמבר האחרון. מלאי הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת גם באוקטובר, ובמהלך החודש נגרעו מהמלאי כ-130 דירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזוגות הצעירים רכשו באוקטובר 3,900 דירות - עלייה של 9% בהשוואה לאוקטובר אשתקד, וירידה של 16% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי הרכישות בסבסוד ממשלתי חל גידול של 31% ברכישות הזוגות הצעירים בהשוואה לאוקטובר, והפחתה של 19% בהשוואה לספטמבר.

מתחילת המגפה קטן מספר הרכישות במחיר למשתכן בשיעור חד של 21% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אחרי עלייה בשיעור דומה בחודשיים הראשונים של השנה לעומת השנה שעברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker