בצל החשש מבג"ץ: המועד האחרון להגשת מועמדות לתפקיד מנכ"ל רמ"י יידחה בשבוע

עתירה שהגישה עמותת ימין לבג"ץ הביאה להארכת תקופת הגשת המועמדות ולשינוי בתנאי הסף לתפקיד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן (מימין) ושר השיכון יצחק כהן
יעצק ליצמן (מימין) ואיציק כהן. ניסו לקדם מועמד מטעמםצילום: אמיל סלמן

שירות נציבות המדינה ומשרד הבינוי והשיכון החליטו על דחיית המועד הסופי להגשת מועמדות לוועדת האיתור לתפקיד מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י). ועדת האיתור לתפקיד הבכיר הוקמה בעקבות לחץ ציבורי, שהגיע אחרי שנחשף כי שר הבינוי והשיכון, יצחק (איציק) כהן, והשר היוצא, יעקב ליצמן, ניסו לקדם מועמד מטעמם ללא ועדת איתור: ינקי קווינט - מנהל רשות החברות הנוכחי. המועד האחרון להגשת המועמדות לתפקיד היה אמור להגיע כשמונה ימי עבודה בלבד ממועד פרסומו, אך עתה, לאור העתירה ובקשות הבהרה לדרישות הסף מצד מועמדים, התארך המועד על ליום שלישי ה-17 לנובמבר.

עמותת "לביא - זכויות האזרח, מנהל תקין ועידוד התיישבות" היא זו שהגישה ביום חמישי האחרון עתירה לבג"ץ כנגד השר כהן ונציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ – שבה דרשה לבחון מחדש את דרישות הסף לתפקיד מנכ"ל רמ"י, בטענה כי פרק הזמן שהוקצב להגשת מועמדות לתפקיד, כשבוע בלבד, אינו סביר ומידתי ביחס לסדר גודלו וחשיבותו. בהתאם, דרשה העמותה - שפועלת מההתנחלות עפרה ושבין מייסדיה נמנה פעיל ליכוד ביו"ש - להאריך את המועד להגשת המועמדות.

בעתירה הזכירה העמותה גם את הניסיון הפעלתני של ליצמן לקדם את מינויו של קוינט ללא ועדה ובהסכמת היועמ"ש - לאחר שמנכ"ל רמ"י, עדיאל שימרון, הודיע על התפטרותו לפני כשלושה שבועות. העתירה של הארגון, שמזוהה עם תנועת ההתנחלות, מעידה על החשיבות הפוליטית שמייחסים לבעל התפקיד - האיש שביכולתו להאיץ או להקשות על תהליכי בנייה במקומות ובאזורים מסוימים, ובמידת הצורך מי שיודע לייצר מנגנונים שיוכלו להכשיר שרצים ביחס להתחלות ותקנות הבנייה.

מלבד הארכת המועד להגשת מועמדות לוועדה בשבעה ימי עבודה נוספים, חידדו חברי ועדת האיתור את הנוסח הנוגע לניסיון הניהולי בדרישות הסף לתפקיד. הדרישה במכרז הקודם לשר שנות ניסיון ניהולי – מתוכן חמש בתפקיד בכיר, התפרשה על ידי חלק מהמתעניינים ככזו המחייבת ניסיון ניהולי במגזר הציבורי בלבד. לשם כך הבהירו את הנוסח, וכתבו כי נדרשות עשר שנות ניסיון ניהולי "במגזר הציבורי ו/או הפרטי". מכך יש להסיק כי חלק מהמתעניינים שיכולים להתווסף לרשימת המועמדים יגיעו מהמגזר הפרטי.

מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון
מנכ"ל רמ"י היוצא, עדיאל שמרוןצילום: עופר וקנין

ברשימת המועמדים ששוקלים להתמודד לתפקיד נמצאים ניר מסיקה, סמנכ"ל מטה הדיור הלאומי לשעבר, ושי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האזוריות בישראל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מסיקה, דמות חדשה ומעניינת בקרב המתמודדים, שלפי הפרסומים היה בכלל בדרכו למגזר הפרטי, סיים באחרונה תפקיד בכיר של חמש שנים במטה הדיור – לאחר שזה התפרק לפני מספר שבועות במשרד האוצר תחת השר ישראל כ"ץ. ל-TheMarker נודע כי אל מסיקה וחג'ג' פנו בימים האחרונים גורמים שונים בהצעה להגיש את מועמדותם, וכי הם שוקלים להיענות להצעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker