הקבלנים לאוצר: המדינה תתחייב לרכוש מאתנו עד 10,000 דירות – כדי שלא נפסיק לבנות

הקבלנים הציגו לשר האוצר תוכנית חירום להאצת ענף הבנייה - על רקע ההאטה בהתחלות הבנייה, בשיווקי הקרקעות וברכישות דירות בעקבות משבר הקורונה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים מודדים חום בפתח אתר בנייה בתל אביב בתקופת הקורונה
גילי מלניצקי

ההאטה בענף הבנייה נותנת את אותותיה: היום קיים שר האוצר, ישראל כ"ץ, פגישה עם בכירי ענף הבנייה והתשתיות, בהם גם נציגי האדריכלים, שמאים, מהנדסים ומשפטנים. בפגישה הציגה התאחדות הקבלנים בוני הארץ את תוכנית החירום שגיבשה להצלת ענף הבנייה. במרכז התוכנית ביקשה ההתאחדות מהמדינה שתתחייב לרכוש עד 10,000 דירות מהקבלנים - אם אלו לא יימכרו תוך 3 שנים מתחילת הבנייה.

בכך למעשה מודים הקבלנים בהאטה הניכרת בעסקות רכישה ומבקשים מכ"ץ: אם אתה רוצה שלא נעצור את הבנייה, ובכדי שלא נפגע במלאי הדירות - החסר גם ככה, לפי יעדי תוכנית הדיור הלאומית - תבטיח לנו שאנחנו לא בונים "לחינם". לטענתם, מהלך מסוג זה ייצר רשת ביטחון לבנקים, המממנים את מתן האשראי לפרויקטי בנייה, ויאפשר "לשמור" על היציבות של המערכת הבנקאית - ולהניע פרויקטים חדשים שכיום לא יוצאים לפועל. 

בפועל, אם ההצעה תתקבל על ידי האוצר, אולי יישמרו יעדי ההיצע לפי התוכנית הממשלתית, אך לא פחות מזה - תשמר רמת מחירי הדירות הגבוהה והנוכחית, ולקבלנים ולבנקים יובטח שלא יידרשו לצאת למבצעים ולהורדות מחירים מרחיקות לכת על מלאי לא מכור - שיפגעו בשווי החברות ובבנקים. לפי עבודה שעשתה חברת הייעוץ Sparks עבור ההתאחדות, המערכת הבנקאית חשופה כיום לכ-720 מיליארד שקל הניתנים כאשראי לענף הבנייה, הנדל"ן והדיור - כולל משכנתאות.

בנוסף, כדי להבטיח את הגדלת ההיצע, הקבלנים מציעים בתוכנית החירום לייצר קרן הלוואות של המדינה שתאפשר ליזמים להתמודד עם קשיי הנזילות - בשל ההאטה בשוק בחציון הראשון של השנה - וכך תאפשר להם לצאת לפרויקטים חדשים. לפי הצעת תוכנית החירום, קרן ההלוואות הממשלתית צריכה להעמיד כ-600 מיליון שקל  - שיאפשרו הלוואה של 120 אלף שקל עבור 5,000 דירות, והשווי לתמ"ג הלאומי יעמוד על 7.5 מיליארד שקל.

הקבלנים מדווחים כי כבר כיום ישנו קושי מצטבר בגיוס אשראי בנקאי לפרויקטים – בעיקר בקרב יזמים קטנים ובשל ההאטה במכירת דירות מאז מארס, ועל צמצום בהתחלות הבנייה בגלל האי-ודאות בשוק.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כמו כן, בהתאחדות דורשים ליישם את חוק הקרן להתחדשות עירונית ולהקצות תגמול של כ-50 אלף שקל לכל יחידת דיור תוספתית בפרויקטים של התחדשות עירונית - כדי לעודד את היזמים לקדם פרויקטי התחדשות עירונית ולהבטיח שהערים יממשו מיזמי התחדשות והסכמי גג. להערכת הקבלנים, 10,000 יחידות שיקבלו תמריץ זה יוכלו לסייע להאצת פערי ההיצע, ויעלו למדינה כ-500 אלף שקל.

השוק במצוקה

ההתאחדות מעריכה את אובדן הכנסות המדינה משיווק קרקעות המדינה בכ-8.5 מיליארד שקל, וקרוב ל-10 מיליארד נוספים מאובדן הכנסות ממסים שונים. כך, שפגיעה מתמשכת בענף ללא יצירת מנועי פעולה ותמריצים להתחלת פרויקטים והנעת שוק הרוכשים עלולה לסכן לא רק את המערכת הבנקאית, אלא גם את התוצר המקומי.

הקבלנים מדווחים גם על התארכות של 9-7 חודשי ביצוע בפרויקטים בגלל משבר הקורונה ומצוקת העובדים. להערכתם, מאז תחילת משבר הקורונה, כ-55 אלף עובדים בענף הבנייה והסגמנטים התומכים איבדו את עבודתם - בהם פועלים פלסטינים, עובדים זרים ועשרות אלפי ישראלים. הקבלנים מבקשים מהמדינה להגדיל את ההשקעה בתשתיות תומכות בנייה בהיקף של כ-14 מיליארד שקל לשנה, לצד תוספת של 30 אלף עובדים למקצועות נוספים בענף הבנייה.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: אייל טואג

תוכנית החירום מציעה גם הפחתת מס שבח ומס רכישה על מגרשים פרטיים בהוראות שעה מיוחדות, כדי להמריץ את הגדלת ההיצע על קרקעות פרטיות. הקבלנים והיזמים לא פיספסו את ההזדמנות לשוב ולהזכיר לשר האוצר את הפקק הביורוקרטי והרגולטורי – שמאריך תהליכים בענף הרישוי לבנייה בישראל בהשוואה למרבית המדינות המערביות בעולם. אלו קראו לקדם את רפורמת "רישוי עצמי" שנמצאת על שולחן מנהל התכנון, משרד המשפטים ומשרד השיכון והבינוי מזה זמן רב.

כמו כן, נציגי ההתאחדות ביקשו מכ"ץ לממש את הבטחותיו להמרת שטחי משרדים לשטחי מגורים - על רקע השינויים בדפוסי העבודה ושוק העבודה. נכון להיום, קיים מלאי תכנוני של כ-240 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה – כמות העולה עשרות מונים על צורכי ישראל.

בצד הביקוש, המליצו הקבלנים על הטבות לרוכשי דירה ראשונה בריבית נמוכה על המשכנתאות במימון המדינה - תוך הקלות על ההון העצמי הנדרש. הקבלנים למעשה מציעים לאפשר לכ-5,000 זוגות צעירים בשנה לקנות דירות בשוק החופשי בתנאי מימון מטיבים, ולא רק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן – שמסיימת את תפקידה.

הקבלנים מציעים גם לבטל את מס הרכישה לדירה ראשונה במחיר של עד 2.5 מיליון שקל, לתקופה מוגבלת של פחות משנה, ועד יוני 2021. מדובר באובדן הכנסה מוערך של כ-150 מיליון שקל למדינה.

ההצעות הועלו לדיון, וחלקן ימשיכו לבחינת הגורמים המקצועיים במשרד האוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker