ערב ראש השנה: מספר הממתינים לדיור ציבורי עלה; הממשלה לא העבירה תקציבים

קרוב ל-30 אלף משפחות ממתינות לדירות מהדיור הציבורי ■ משרד הבינוי והשיכון: ביקשנו מהאוצר להגדיל את הסיוע במסגרת תקציבי הקורונה

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיור ציבורי באור עקיבא, ב-2018צילום: אייל טואג
גילי מלניצקי

ערב ראש השנה בפתח, ויותר מ-500 משפחות התווספו בחודשים האחרונים למאגר הזכאים הממתינים לדירות הדיור הציבורי. משפחות אלה צפויות להיכנס לשנה החדשה ללא קורת גג לראשן, כשהן נתמכות על סיוע ממשפחותיהן, עמותות וגופי מגזר שלישי.

מנתוני משרד הבינוי והשיכון עולה כי מספר הזכאים הממתינים לדיור ציבורי עלה ל-5,042 ביולי (כולל ממתינים להחלפת דירה), לעומת 4,539 בתקופה המקבילה אשתקד. זאת, מבלי לקחת בחשבון כ-24 אלף זכאי משרד העלייה והקליטה הממתינים גם הם לדירות מהדיור הציבורי, ועוד ציבור אדיר של 175 אלף משקי בית שמקבלים סיוע במימון שכר דירה בהיקפים של בין מאות שקלים ל-3,900 שקל בחודש.

העלייה במספר הזכאים, והמצוקה על רקע משבר הקורונה, לא גרמו למקבלי ההחלטות - שישבו בשבוע שעבר במועצת מקרקעי ישראל - להילחם על הגדלת המשאבים הייעודיים לדיור הציבורי, למרות המצב הכלכלי הרעוע ושיעורי האבטלה הגואים. בישיבה אושרו שלוש החלטות פרוצדורליות הנוגעות לדיור הציבורי - ובהן קביעה כי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לא תיגבה מהסוכנות היהודית דמי היתר עבור שינוי ניצול שימוש בקרקע, בנסיבות שבהן הקרקע משמשת לדיור ציבורי.

עם זאת, איש מהנוכחים לא טרח לקדם את התחייבות המדינה מדצמבר 2018, להקצות עד 7% מהדירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן לטובת דיור ציבורי. בדיקת TheMarker מעלה כי אף שבשנתיים האחרונות שווקו אלפי דירות במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, עד היום הוקצו רק 196 דירות לדיור הציבורי.

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "יש עוד כ-100 דירות המיועדות לדיור הציבורי במכרזים שפורסמו וטרם נסגרו. במכרזי קרקע עתידיים נמשיך לפעול ביתר שאת להקצאת יחידות שיווק לטובת דיור ציבורי. מתחילת 2020 נרכשו 104 דירות למלאי הדיור הציבורי מתקציבי קרן הדיור הציבורי, שאליה מועברים כל התקבולים ממכירת דירות לזכאים. רכש הדירות מבוצע בהתאם להכנסות ממכירת דירות, אשר פחתו בחודשים האחרונים ככל הנראה עקב התפרצות הקורונה".

הקריטריונים לקבלת סיוע לא מעודכנים

על רקע נתונים אלה, בולטת פניית פורום ארלוזורוב לקידום רווחה חברתית וכלכלית אל ראש הממשלה בנימין נתניהו - שמשמש בימים אלה גם שר הבינוי והשיכון, במקום השר שהתפטר יעקב ליצמן - בנוגע לצורך הבהול בהגדלת קצבות הסיוע בשכר הדירה והרחבת הקריטריונים לזכאות עקב משבר הקורונה.

בפנייתם לנתניהו כתבו חברי הפורום: "מנתונים שאספנו בחודשים האחרונים עולה כי מאות אמהות חד-הוריות, שנאלצו להפסיק את עבודתן עקב הקורונה, קיבלו דרישה לפינוי קורת הגג שלהן בשל פיגור בתשלומי שכר הדירה. קיבלנו פניות ממאות משפחות שלא יכולות לשכור דירה בגלל המחירים הגבוהים והפער בין עליית מחירי הדיור לבין גובה תשלומי הסיוע, למי שמקבלם".

במכתב מובא סיפורה של אם חד-הורית לשתי בנות, אחת מהן סובלת ממחלה כרונית, שמנסה לשלם שכר דירה של כ-4,000 שקל, בעוד הכנסתה היא 3,700 שקל כולל קצבת ילדים, והסיוע לשכר הדירה שהיא מקבלת הוא 1,170 שקל. "מכיוון שיש לה רק שתי בנות, היא לא עומדת בקריטריונים המזכים בדירה בדיור הציבורי או בסיוע מוגדל, והיא תיאלץ בקרוב לעבור להתגורר ברחוב", נכתב.

רן מלמד

רן מלמד, מנהל הפורום: "רבות המשפחות שאיבדו את מטה לחמן והכנסתן קוצצה באופן משמעותי והן זקוקות לסיוע. הקריטריונים המזכים בקבלת הסיוע לא עודכנו לאור משבר הקורונה, ונדרש תקציב ייחודי להגדלת המענים בסיוע בשכר דירה בימים אלה. בנוסף, משפחות רבות גוזרות על עצמן חיים של מחסור ומצוקה בגלל 'מחסום הבושה', ויש ליידע אותן באפשרות לקבלת סיוע".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "תור הממתינים לדיור הציבורי גדל כל העת בצורה מתונה בשל תהליכי מיצוי זכויות ותהליכים סוציו-אקונומיים בחברה. במהלך הדיונים השוטפים עם משרד האוצר, העלה המשרד גם סוגיות הנוגעות להגדלת תקציבי הסיוע במסגרת תקציבי הקורונה. בשלב זה סוכם כי מקבלי הסיוע לא ייפגעו ולא יחול שינוי בקריטריונים, והחלטות נוספות, באם יהיו, יתקבלו במסגרת תקציב המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker