משרד הבינוי מבקש החרגה של ענף הבנייה מהסגר והמשך כניסת פועלים פלסטינים

פנייתו של מנכ"ל המשרד מגיעה זמן קצר לאחר פרסום נתוני הלמ"ס, ולפיהם למרות החרגת הענף בסגר הראשון - נרשמה ירידה דרמטית בהתחלות הבנייה ברבעון השני

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
אתר בנייה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

במשרד הבינוי והשיכון, שמתנהל כעת ללא שר ממונה עקב התפטרותו של השר יעקב ליצמן אתמול, מודאגים מהשפעותיו של הסגר השני על ענף הבנייה ודורשים ממשרדי האוצר והביטחון להבטיח את המשך פעילות הענף.

ממכתב ששלח מנכ"ל המשרד, יאיר פינס, למשרדי האוצר והביטחון והגיע לידי TheMarker, עולה כי הוא מבקש להחריג בשנית את הענף - כולל עסקים תומכי בינוי וכי הוא מבקש לאפשר את כניסתם של אלפי פועלים פלסטינים לשטח ישראל לצורך המשך עבודה באתרי הבנייה. בישראל מועסקים בימים כתיקונם כ-62 אלף פועלים פלסטיניים בענף.

אלא שפרט לפועלים מהרשות הפלסטינית, בפנייתו מציין פינס את ענף הבנייה כאחראי להעסקתם של כ-205 אלף עובדים ישראלים באופן ישיר וכ-164 אלף עובדים ישראלים בתעשיות תומכות.

פנייתו של פינס מגיעה זמן קצר לאחר פרסום נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביחס לנתוני הרבעון השני של השנה, מהם עולה כי על אף החרגת הענף בסגר הראשון - נרשמה ירידה דרמטית בהתחלות הבנייה בתקופה זו. לפי הנתונים, התחלות הבנייה ברבעון השני של 2020 נחתכו בכ-29% ל-9,445 דירות, בהשוואה לכ-13,309 ברבעון הקודם. בסך הכל הסתכמו התחלות הבנייה בשנה שהסתיימה ביוני ב-50,280 דירות, ירידה של 4.7% לעומת השנה הקודמת. בענף הבנייה חוששים כי במידה והענף לא יוחרג במצב של סגר שני, הרי שנתוני סוף השנה יהיו עגומים עוד יותר.

"יותר מ-50% מהעובדים בעבודות הרטובות (ייצור שלדי הבניינים) הינם עובדים פלסטינים. בעקבות הסגר שנקבע לתקופת חגי תשרי נדרש פתרון אשר ישמור על בריאות הציבור והעובדים מחד, ולא ישית נטל נוסף על הקבלנים מאידך. נציין כי הניסיון שנצבר מהפעילות באתרי הבניה, כמו גם במקומות עבודה פתוחים אחרים, מלמד על הסתברות נמוכה מאוד להדבקה עקב אופי הפעילות האינדיווידואלי באתרים", כתב פינס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המכתב נשלח למנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר-אייל וכן לממלא מקום הממונה על התקציבים באוצר יוגב גורדוס ומנכ"ל משרד הביטחון אמיר אשל. במידה ובקשתו של פינס תזכה לתמיכה, המהלך ידרוש את חתימתו של שר האוצר ישראל כ"ץ על תקנות לשעת חירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker