בכירי ענף הנדל"ן על התפטרות ליצמן: "שיתוק ענף הבנייה יהיה בכייה לדורות"

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "ענף הבנייה והתשתיות לא יוכל להרשות לעצמו משרד שיכון ללא שר" ■ קרא למנות מיידית שר בינוי ושיכון במשרה מלאה

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעקב ליצמןצילום: מארק ישראל סלם
יעל דראל

התפטרותו של שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, גוררת תגובות סוערות במערכת הפוליטית, אך בכל הנוגע לשוק הדיור – חסרונו של ליצמן לא יורגש. הסיבה לכך אינה נוגעת רק לפרק הזמן הקצר שבו כיהן במשרד, אלא גם לכך שבתקופה הקצרה שבה כיהן בתפקידו, לא ביצע את הדבר המרכזי שנדרש ממנו כשר האחראי – והוא פיזור הערפל ומתן ודאות לשוק ביחס לתוכניותיו.

פרט למצגת כללית שעסקה בעיקר באופן שיווק קרקעות המדינה – שתכליתה הסתכמה בכך שיש למדינה כוונה לארגן מחדש את ההנחות בפריפריה ולזנוח כליל את סבסוד יחידות הדיור במרכז הארץ – הרי שליצמן לא הציג מעולם חזון ברור ומעשי לשוק הדיור שיוכל לספק אופק או כיוון פעולה לציבור.

בחמשת החודשים שבהם כיהן כשר הוא נפגש עם מספר ראשי רשויות, בעיקר במטרה לבחון אפשרות לקדם בשטחם שכונות עבור המגזר החרדי, אך לא הביע עמדה פומבית באף סוגיה מקצועית. למעשה, פרט להתבטאויות פומביות הנוגעות לסוגיות הקרובות לליבו של המגזר החרדי – דוגמת הטיסות לאומן שכללו מתקפות משולחות רסן בפרופ' רוני גמזו, הציבור הכללי לא זכה לשמוע את עמדת שר הבינוי והשיכון אף לא פעם אחת בשאלת משבר הדיור.

ראול סרוגוצילום: מוטי מילרוד

גורמים בכירים בענף הביעו אכזבה מהתנהלותו של ליצמן. חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אמר: "ענף הנדל"ן לצערי לא מוצא נהג שינהג בו ברציפות ולאורך זמן להישגים הנדרשים. חבל שכל פעם מגיע נהג חדש עם אג'נדות כאלה ואחרות, והוא לא מצליח להישאר מספיק זמן בתפקיד כדי לסייע במשבר הדיור. לתחושתי, הענף צועד צעד אחד קדימה ושלושה צעדים אחורה, וזה מוביל לדישדוש בתחום. ענף הנדל"ן צריך להיות במעלה סדר העדיפויות של ממשלת ישראל, שכן יש לו השלכות משמעותיות על הכלכלה הישראלית, שכיום נמצאת במשבר קשה. ראש הממשלה צריך לקחת לטיפולו את קידום ענף הבנייה לטובת שיקום הכלכלה בתקופה כל כך משמעותית ומורכבת".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, הוסיף כי "אנו מצרים על החלטתו של שר הבינוי והשיכון ליצמן להתפטר מתפקידו. אני מודה לשר ליצמן על נכונותו לקדם את ענף הבנייה והתשתיות בתוכניות שהחליט להוביל לטובת הבנייה בפריפריה. ענף הבנייה והתשתיות לא יוכל להרשות לעצמו משרד שיכון ללא שר. בשם ענף הבנייה והתשתיות, רוכשי הדירות והציבור הישראלי כולו, אני קורא לראש הממשלה למנות מיידית שר בינוי ושיכון במשרה מלאה. ענף הבנייה והתשתיות נמצא בתקופה קשה וקריטית, ערב סגר ותוך ירידה דרמטית ברכישת דירות ובקצב הבנייה, לאור מחסור גדול בעובדים. בעת הזו נדרש קבינט בנייה ושר שיוביל אותו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

סרוגו הזהיר כי "שיתוק ענף הבנייה והתשתיות כעת יהיה בכיה לשנים ארוכות, שיבואו לאחר שיימצא חיסון למגפת הקורונה. זו השעה לבצע מהלך של הבאת עשרות אלפי עובדי זרים, ולבצע השקעות נרחבות בקידום בנייה ותשתיות, לצד השקעה בהכשרה מקצועית של ישראלים לעשרות מקצועות שיספקו עשרות אלפי מקומות עבודה בענף. כל אלה יוכלו לתמוך במשק בהמשך ויבטיחו הפחתה דרמטית של הפגיעה הקשה בציבור רוכשי הדירות שכבר בדרך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker