בית המשפט פיטר את עו"ד יוסי שגב מניהול פי גלילות וחסך למדינה מאות מיליוני שקלים

השופט מתח ביקורת קשה על התנהלותו של שגב הביע ספק באמינותו וציין את הרשעתו בפלילים ■ "בעלי הזכויות בקרקע מביעים בו חוסר אמון מובהק"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד יוסי שגב
עו"ד יוסי שגבצילום: עופר וקנין

בית משפט השלום בתל אביב הורה להפסיק את העסקתו של עו"ד ד"ר יוסי שגב כמנהל מיוחד של קרקעות בהיקף 630 דונם בפי גלילות, ופטר את רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) מתשלום שכרו. בכך נחסכו למדינה תשלומים של מאות מיליוני שקלים. השופט אבי שליו מתח ביקורת קשה על שגב וקבע בין היתר כי מסר עדות לא נכונה בבית המשפט וכי אין להתעלם מעברו הפלילי בהחלטה על המשך תפקידו.

בתגובה לתביעתו של שגב לקבל שכר טרחה עצום של 8% משווי הקרקעות שהיה שותף בניהולן, כתב השופט שליו: "לכל אורך עדותו של שגב ניכר כי הוא לא שולט בפרטים ואינו בקיא בסוגיות תכנון, כפי שהיה מצופה ממי שטוען כי הוביל לשינוי ייעוד מורכב וחריג. חוסר בקיאותו הממשי הותיר רושם עמוק של מי שהתיימר לזקוף לעצמו הישגים לא לו... תשובותיו המקצועיות עוררו אי נוחות".

בסיכום פסק הדין אמר השופט: "לאחר שבחנתי את הדברים מצאתי כי יש לבטל את מינויו של שגב כמנהל, מכיוון שבעלי הזכויות בקרקע מביעים חוסר אמון מובהק בד"ר שגב ואף חולקים על יושרו ובקיאותו בנושא התכנון והחלוקה... לא ניתן להתעלם מכך שמאז (הוגשה הבקשה - ה.ח) הורשע ד"ר שגב בהליך פלילי".

שגב הורשע ב-2017 בהתחמקות מתשלום מע"מ על שכר טרחה בסך 15.6 מיליון שקל שגבה מלאה אייזנברג, אלמנת המיליארדר שאול נחמיה אייזנברג, ובתה ליז הארדי. הוא נידון ל-6 חודשי עבודות שירות וקנס בסך 200 אלף שקל. בית המשפט העליון דחה ב-2019 את ערעורו.

הוא נחשב בעבר לאחד מעורכי הדין המובילים בתחום האזרחי ואחד העשירים שבהם. ב-1990 היה אחד הקורבנות של פרשת המעילה בחברת ההשקעות כלל אינווסטמנט. ביולי השנה, הצטרף שגב לצוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו העומד למשפט בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שגב מונה לתפקיד המנהל המיוחד של הקרקע לצידו של עו"ד משה שוב המנוח בשנת 1981. המדינה, באמצעות מנהל מקרקעי ישראל (שמה הקודם של רמ"י) החזיקה ב-71% מהקרקע, ויתר השטח הוחזק על ידי 300 בעלי קרקעות פרטיים, ביניהם לאה יודקובסקי, אלמנתו של דב יודקובסקי, לשעבר עורך ידיעות אחרונות ומעריב, ומשפחת מוגרבי. שוב ושגב מונו לתפקיד בעקבות סכסוך קרקעות שהתגלע בין הכפר הירוק הנמצא בסמוך לשטח בפי גלילות.

שגב, שייצג בעלי קרקעות פרטיים בשטח, מונה על ידי בית המשפט כמנהל מיוחד על מנת להסדיר את המחלוקת על הקרקע ולקדם את השבחת הקרקע, על ידי הסבת יעודה מחקלאות. לצידו, מונה עו"ד שוב, הנחשב לאחד המומחים הגדולים בתחום הנדל"ן והתכנון. ב-2013 הגישו המנהלים שוב ושגב בקשה לבית המשפט לקבוע את שכרם ל-8% מערך הקרקעות בתוספת מע"מ. על פי שווי הקרקעות היום, מדובר בשכר של כחצי מיליארד שקל. בעלי הקרקעות התקוממו נוכח הדרישה המופרזת לטעמם, ורמ"י טענה שכלל אינה צריכה לשאת בשכרם של המנהלים המיוחדים, מכיוון שאינה זקוקה לעזרתם בקידום ההשבחה של הקרקע ולצידם של המנהלים מינה בית המשפט נציג מיוחד מטעמם. רמ"י טענה גם כי תוקף מינויו של שגב ממילא פג ב-1989 ולכן אינו רשאי לתבוע שכר.  

משפחת מוגרבי ולאה יודקובסקי, המחזיקות בכ-4% מהקרקעות טענו שהשטח שלה הוא חלק מגוש השייך למנהל מקרקעי ישראל ולכן גם הן פטורות מתשלום למנהלים המיוחדים. בעלי קרקעות נוספים דרשו להפחית את שכר המנהלים לאחוז אחד לכל היותר.

ב-2016 נפטר עו"ד שוב, ושגב נותר המנהל היחיד של השטח. בית משפט השלום בתל אביב, בו נדונה בקשת השכר של המנהלים המיוחדים, דחה את הדרישה לפטור את רמ"י וקבוצת מוגרבי-יודקובסקי מתשלום, וקבע כי הבעלים הפרטיים ישלמו למנהלים 5% מערך הקרקע, רמ"י ומוגרבי-יודקובסקי ישלמו 3% בלבד. כל הצדדים ערערו על ההחלטה לבית המשפט המחוזי שהחזיר את המחלוקת לדיון נוסף בשלום, אצל השופט אבי שליו.

בפסק דין שניתן בסוף השבוע שעבר פטר שליו את רמ"י וקבוצת מוגרבי-יודקובסקי מהשתתפות בשכר המנהלים. על בעלי הקרקעות הפרטיים הוטל לשלם 2.5% משווי הקרקע בלבד. כמו כן, הוטל על המנהלים לשלם הוצאות משפט בסך 100 אלף שקל לרמ"י וכן 50 אלף שקל למשפחות מוגרבי ויודקובסקי.

המרוויחה הגדולה מפסק הדין היא רמ"י, שכבעלת 715 מהקרקע היתה אמורה לשאת במרבית השכר העצום שתבעו שגב ושותפיו לניהול שלא בצדק.

מנהל הרשות עדיאל שמרון, בירך על פסק הדין והודה לפרקליטה רינה מיוחס שפרשה לאחרונה וייצגה את המדינה בתיק וכן לצוותים ברשות ובפרקליטות שעמלו בתיק. שמרון אמר כי "מיוחס ייצגה את הרשות בעשרות תיקים לאורך השנים לרבות שדה דב ובהצלחה מרובה. כעת על הרשות לקדם לסיים את תכנון המתחם ולשווק אלפי יחידות דיור באיזורי הביקוש בהתאם למדיניות הממשלה להגדלת ההיצע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker