עיר חדשה במרכז? לפי התוכנית, יישוב קטן ליד ראשל"צ יגדל ל-20 אלף תושבים

כחלק מהתוכנית שהופקדה, יתווספו 450 דונם לשטח היישוב בית דגן, ותיסלל לו כניסה נוספת ■ 2,460 יחידות דיור חדשות ייתנו מענה ל-19 אלף תושבים

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכון וולקני בבית דגן
בית דגןצילום: יגאל אלעד

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז מרכז הפקידה תוכנית מתאר כוללנית ליישוב בית דגן, שתאפשר למועצה המקומית כמעט לשלש את מספר תושביה בשנים הקרובות. על פי התוכנית, תתאפשר תוספת של 2,460 יחידות דיור ביישוב, שתתן מענה ליעד אוכלוסייה של כ-19 אלף תושבים. המועצה ממוקמת בסמוך לעיר ראשון לציון, ונכון להיום מונה כ-7,000 תושבים בלבד.

במינהל התכנון ציינו כי תוכנית המתאר צפויה להגדיל את שטח השיפוט של המועצה באמצעות הקצאת 450 דונם שטחי פיתוח חדשים שנמצאים כיום בתחום המועצה האזורית שדות דן. עם זאת, מהלך זה מצריך שינוי גבולות שיפוט. על פי התוכנית, עיקר הבנייה החדשה למגורים תיעשה בדרום היישוב, בהתאם למגבלות הרעש של נתב"ג.

עוד ציינו במינהל כי התוכנית מנצלת את השטחים שלא ניתן לבנות בהם למגורים בשל מגבלות הרעש משדה התעופה, וקובעת בהם שטחים לתעסוקה של כ-379 אלף מ"ר על מנת לאפשר ליישוב בסיס כלכלי. עם זאת, בשל סמיכותו של היישוב לראשון לציון, שבה מפותח בימים אלה מתחם תעסוקה נרחב (מתחם האלף), אין כל ודאות ששטחים אלו ימומשו.

המכון הוולקני, בית דגןצילום: תומר אפלבאום

בין השאר, התוכנית כוללת גם תוספת של 128 דונם של שטחים פתוחים, ויצירת רשת ירוקה שתחבר בין שטחי הציבור הפתוחים ובין השטחים הפתוחים הסובבים את היישוב.

היישוב בית דגן גובל עם הכבישים הארציים כביש 44 ממערב, כביש 1 ממזרח וכביש 412 מצפון. בהיבט התחבורתי, התוכנית כוללת פיתוח דרכי גישה וכניסה נוספת ליישוב שתיסלל מכיוון כפר חב"ד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד: "לצד הגדלת יעד האוכלוסייה בבית דגן לכ-19 אלף תושבים, התוכנית מבטיחה יישוב בעל בסיס כלכלי איתן וארוך טווח שמאפשר מתן שירותים איכותיים לתושבים. מדובר בתכנון ראוי שנותן מענה תכנוני הולם למגבלות הרעש מנתב"ג, ולהמשך התפתחות היישוב בעשורים הבאים בהיבטי התשתיות, שטחי הציבור ושטחים פתוחים איכותיים הדרושים לרווחת הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker