הדר חורש
הדר חורש

היקף מכירות הדירות ירד בחודש יולי – הן בהשוואה לפעילות המוגברת ביוני והן ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. נתונים שמפרסמת הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג מגלים שמכירת הדירות ביולי הסתכמה ב-9,700 דירות, ירידה של 7% בהשוואה ליולי 2019 ושל 17% בהשוואה ליוני. בשוק הדירות החדשות נמכרו 3,600 דירות – עלייה חדה של 9% לעומת החודש המקביל בשנה שעברה, אך ירידה של 15% בהשוואה ליוני, שהיה חודש חריג בהיקף הפעילות. בניתוח על פני החודש מתברר שהגידול ברמות התחלואה, שהסתמן החל ב-12 ביולי, פגע קשה במכירות הקבלנים. בשבוע האחרון של יולי ירד הממוצע היומי של מכירות הדירות ל-42 דירות ליום בממוצע, לעומת 102 דירות בממוצע בשבוע שקדם לו.

מכירות הדירות הושפעו מהמכירות המוגברות במאי־יוני – חודשים שבהם יצאו רוכשי הדירות מהסגר והשלימו עסקות שהיו בהקפאה בחודשים מארס־אפריל. כמו כן חלה ירידה ניכרת בפעילות המשקיעים בדירות, כתוצאה מכך שדחו עסקות בהמתנה לירידת מס הרכישה, שנכנסה לתוקפה בסוף יולי.

רכישות המשקיעים ביולי הסתכמו ב-8,809 דירות בלבד, ירידה של 32% בהשוואה ליוני. לעומת זאת, מכירות הדירות של המשקיעים שמרו על יציבות יחסית, עם ירידה קלה של 4% בלבד. בסך הכל מכרו המשקיעים כ-2,000 דירות בלבד. הכלכלנית הראשית גרינברג מדווחת על גידול מסוים ברכישות הדירות על ידי המשקיעים באוגוסט, אך מוסיפה כי הגידול אינו חד כפי שהיה ערב השינוי במס, ב-2015. מבדיקה שנערכה באוצר עולה שחלק גדול יחסית מהמשקיעים הם צעירים שהוצאו לחל"ת בתקופת הסגר.

בפילוח גיאוגרפי של רכישות המשקיעים, נמצא כי הירידה החדה התרחשה בכל האזורים, ובמיוחד באזור המרכז, עם צניחה של 58% ברכישות בהשוואה ליולי אשתקד. שיעורי ירידה חדים מהממוצע הארצי נרשמו גם באזורי תל אביב (ירידה של 52%), חדרה (50%) ורחובות (45%). באזור באר שבע, אשר בלט בעליות חדות ברכישות המשקיעים ביוני, חלה ביולי ירידה בשיעור נמוך מהממוצע הארצי ביולי (28%). שיעור הירידה המתון ביותר נרשם באזור חיפה (ירידה של 20%).

הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברגצילום: אייל טואג

גרינברג מעריכה שהירידות המתונות יותר ברכישות המשקיעים באזורי הפריפריה מוסברות, בין היתר, במחירי הדירות הנמוכים שם, שמביאים לכך שקיזוז של שלוש נקודות האחוז ממחיר הדירה, שהיו נהנים ממנו לו המתינו עם הרכישה עד להורדת המס בפועל, נתפש בעיני המשקיעים כמהותי פחות בהשוואה לקיזוז בשיעור זה של מחירי הדירות הגבוהים יותר במרכז. הסבר אפשרי נוסף לירידה המתונה יחסית בפריפריה עשוי להיות הזדמנויות רכישה שצצו ביולי, שגילמו הנחה גבוהה לא פחות מזו שהיתה מתקבלת עם הורדת שיעור המס. בהקשר זה מעניין לציין כי טרם הורדת המס בסוף החודש, רכשו שני תושבי חוץ מספר גבוה יחסית של דירות דווקא באזורי תל אביב וירושלים. ניתוח של עסקות אלו מרמז כי מדובר במחירים אטרקטיביים יחסית לאזור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המכירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן הסתכמו ביולי ב-1,700 דירות, עלייה של 36% בהשוואה לחודש הקודם. המכירות של דירות מחיר למשתכן מהוות 47% מהמכירות בשוק הדירות החדשות, ו-18% מסך כל שוק הדירות ביולי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker