סוף הדרך: העליון אישר את פירוק קיבוץ האון; במקומו יוקם ישוב קהילתי

קרקעות הקיבוץ יימסרו למינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל-14 מיליון שקל, שיאפשרו הבטחת פנסיה של 2,400 שקל לחודש ל-56 לחברי הקיבוץ שנותרו בו

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט העליון בהרכב שלושה שופטים בראשות השופטת מרים נאור, פסק כי קיבוץ האון, השוכן לחוף הדרומי מזרחי של הכנרת, יפורק וסיווגו ישונה לישוב קהילתי.

בית המשפט דחה בהחלטתו ערעור שהגישו שניים מחבריו, על החלטת רשם האגודות השיתופיות לאשר את בקשת הקיבוץ לשנות את סיווגו לישוב קהילתי. העותרים טענו כי אין עילה לפירוק הקיבוץ וביקשו מבית המשפט העליון להורות על המשך קיומו.

בתנאי הפירוק נקבע כי קרקעותיו של הקיבוץ יימסרו למינהל מקרקעי ישראל בתמורה ל-14 מיליון שקל, שיאפשרו הבטחת פנסיה של 2,400 שקל לחודש ל-56 לחברי הקיבוץ שנותרו בו, מחציתם פנסיונרים, והחזר חובות לבנקים ולנושים אחרים.

התשלום שיעביר מינהל מקרקעי ישראל לקיבוץ גם יאפשר לבצע שיפוץ בסיסי בדירות החברים שלא שופצו שנים רבות. עוד נקבע בהסכם הפירוק, כי המינהל יקנה אופציה לחברי הקיבוץ להרחיב את דירותיהם ל-160 מ"ר והם לא יחויבו בתשלום דמי היוון למינהל על ההרחבה. 

את הקיבוץ ייצגו בעתירה עוה"ד אבנר צור ולי נבו ממשרד בלטר, גוט, אלוני ושות'.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
צילום: פרדי כהנא

מימון ההרחבה יוטל על החברים עצמם ולא מכספי התמורה. עוד נקבע בהסכם כי דירות החברים יירשמו במינהל על שמם והם יהיו רשאים למוכרן, להורישן או להשכירן בכפוף לתקנון הישוב הקהילתי שיוקם במקום הקיבוץ. ועדות התכנון כבר אישרו הקמת 300 יחידות דיור על הקרקעות שיעביר הקיבוץ למינהל להקמת הישוב הקהילתי שחברי הקיבוץ שנותרו יהיו חלק ממנו. במהלך ההסדר ויתרו הבנקים על 30% מחובות הקיבוץ.

חלק מנכסיו המניבים של הקיבוץ כבר נמכרו ליזמים פרטיים. "כפר הנופש האון", שלחופה המזרחי של הכנרת הכולל 96 יחידות נופש משפחתיות נמכר ב-25 מיליון שקל לחברת "חנל ים המלח" (חברה ממשלתית לשעבר שעסקה בחיפושי נפט והופרטה).

בבעלות הקיבוץ תחנת דלק וענפים חקלאיים, בהם מטעי תמרים ובננות. בעבר הקים הקיבוץ חווה לגידול יענים לבשר אך הפרויקט נכשל והחווה על היענים שנותרו בה נמכרה ליזמים פרטיים והיא כיום אתר תיירותי בלבד. כמו כן נמכרו אחזקות הקיבוץ בתנובה. לחלק מקרקעות הקיבוץ שימסרו למינהל לאחר השלמת הפירוק שווי נדל"ני גבוה מאחר שהן מצויות על שפת הכנרת ומתאימות להקמת מיזמי אירוח ותיירות.

קיבוץ האון הוקם ב-1949 בקצה הדרומי מזרחי של הכנרת, אך לא הצליח להתבסס כלכלית וצבר במהלך השנים חובות כבדים לבנקים ולנושים אחרים. גם לאחר שמרבית חובותיו של הקיבוץ נמחקו בעשור האחרון ב"הסדר חובות הקיבוצים", הוא לא הצליח להתאזן והמשיך לצבור חובות ומצבו הכלכלי הקשה הביא בין היתר את חבריו להחלטה כי הגיעו לסוף דרכם כקיבוץ.

קיבוצים נוספים המבקשים לסיים את חייהם כקיבוצים הם מנרה ובית העמק. מנרה, המונה 77 חברים והממוקם על רכס הרי נפתלי, באחד האתרים הנופיים היפים בארץ, החליט לפתוח בהליכים להפיכתו למושב שיתופי.

קיבוץ בית העמק שבגליל המערבי ניסה לעשות זאת לפני מספר שנים אך עד כה לא היתה התקדמות של ממש בהליכים. הסיבה העיקרית לכך היא התנגדות הממשלה המעדיפה כי קיבוצים, הרוצים לסיים את דרכם השיתופית, המלאה או החלקית, יהיו ישובים קהילתיים ולא מושבים. זאת מפני שהפיכת קיבוץ למושב אינה מחייבת אותו להחזיר את קרקעותיו למדינה, בעוד ששינוי לישוב קהילתי מחייב זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker