בגלל מחסור של 150 מיליון שקל: תוכנית ליצמן לדירות זולות בפריפריה נעצרה

התקציב לתוכנית אמור היה להתקבל עם אישור תקציב המדינה - אך זה לא הוגש עד כה ■ המחסור בתקציב עצר בנייה של 5,800 דירות במסגרת התוכניות הממשלתיות

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר ליצמן, במאיצילום: חורחה נובומינסקי
הדר חורש

תוכניתו של שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, לבנייה מסובסדת בפריפריה, נדחתה עד לאישור תקציב המדינה. בהודעה שפירסם המשרד לקראת ישיבת מועצת רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) האמורה לדון בתוכנית, נאמר כי אישורה של התוכנית במועצה תאפשר התחלת שיווק מכרזים לדיור במחיר מופחת באזורי הביקוש ומכרזים פומביים באזורי היוקרה - אך רק עם קבלת מקור תקציבי יתחילו שיווקי הקרקע המוזלים בפריפריה.

בחודש שעבר עצר משרד השיכון את סבסוד הבנייה והתמיכה ברוכשי הדירות במכרזי מחיר למשתכן בפריפריה, בתקווה שאישור תקציב חד-שנתי או דו-שנתי יאפשר את המשך הסבסוד. המחסור הקטן יחסית בתקציב - 150 מיליון שקל - עצר בנייה של 5,800 דירות במסגרת התוכניות הממשלתיות, והבעיה לא תיפתר ככל הנראה לפני סוף השנה.

התקציב אמור היה להתקבל עם אישור תקציב המדינה על ידי הממשלה והכנסת - אך כידוע זה לא הוגש עד כה ואין תאריך יעד להגשתו. הוזלת הבנייה בפריפריה היא לב התוכנית, ובאמצעותה מבקש ליצמן גם לקדם פתרונות דיור עבור האוכלוסייה החרדית שקופחה בתוכניות הדיור המוזל הקודמות.

מועצת רשות מקרקעי ישראל צפויה לאשר ביום שלישי הבא את יתר השינויים בתוכנית מחיר למשתכן, שעליהם סיכמו ליצמן ושר האוצר ישראל כ"ץ. על פי ההצעה, המדינה תמשיך לקיים מכרזים בשיטת מחיר למשתכן, והשינוי העיקרי יהיה צמצום בגודל ההנחות לזכאים.

בנייה בעכוצילום: גילי מלניצקי

על פי התוכנית, שיווקי קרקע בשיטת מחיר למשתכן יופסקו באזורים המוגדרים אזורי יוקרה - תל אביב והערים הסמוכות לה כמו הרצליה, רמת השרון וגבעתיים. ההחלטה לא תשנה במידה רבה את המצב הקיים שכן מרבית עתודות הקרקע הממשלתיות באזורים האלה כבר נוצלו, למעט באזור רמת השרון.

בערים אחרות באזור המרכז המוגדרות אזורי ביקוש, כמו ראשון לציון, נתניה, אשדוד, חדרה ובאר יעקב, תונהג שיטה מעורבת של מכרזים לכל המרבה במחיר ושיטת מחיר למשתכן - כלומר הזוכה הוא מי שיציע את המחיר הנמוך ביותר לדירה. פרויקטים במחיר מופחת יבוצעו רק בקרקעות שבהן מחיר הדירות לא עולה על 22 אלף שקל למ"ר.

באזורי הביקוש יימכרו קרקעות בתחרות על מחיר הקרקע הגבוה ביותר, כאשר המחיר למ"ר בנוי והוצאות הפיתוח קבועים, או תחרות על מחיר למ"ר בנוי נמוך ביותר, כאשר קיים מחיר מקסימום ומחיר מינימום, והוצאות הפיתוח ומחיר הקרקע קבועים. השינוי הונהג כבר בתחילת השנה על ידי רמ"י, בעקבות מכרזים שבהם נקבעו מחירי דירות נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי השוק.

"התוכנית שלנו לפתרון לדיור לזוגות צעירים וחיזוק הפריפריה מוגשת למועצת רשות מקרקעי ישראל בימים אלה. מדובר בצעד משמעותי לקראת יישומה בשטח. התוכנית תסייע לאזרחים רבים במתן סיוע בדיור, במיוחד בתקופה זו, ותביא תנופה חזקה בערי הפריפריה, בנגב ובגליל", מסר ליצמן.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, יאיר פינס: "הבאת התוכנית לאישור דווקא בעת הזאת של הקפאה תקציבית - קריטית להאצת ענף הבנייה ולצמיחת המשק כולו".

מנכ"ל רמ"י, עדיאל שמרון: "מיד לאחר אישור התוכנית החדשה, רשות מקרקעי ישראל תפעל בהתאם לעקרונותיה, מתוך מטרה להעלות את קצב השיווקים, שנפגע בשנה האחרונה, בין היתר לאור רצף מערכות בחירות. התוכנית החדשה מבטיחה את המשך שיווקי קרקעות למגורים בישראל באופן שיגדיל את ההיצע ויאפשר רכישת דירה במחיר ראוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker