בגלל העיכובים בתקופת הסגר: יבוא העובדים הזרים לבנייה יוכפל

מכסות העובדים הזרים יוכפלו מ-16.5 אלף ל-32.5 אלף ומכסת העובדים הפלסטינים תגדל מ-64 אלף ל-80 אלף

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה
אתר בנייה. למצולם אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

שרי העבודה, השיכון והבינוי והרווחה, סיכמו הערב (ג') על הגדלה משמעותית של מכסת עובדי הבניין הזרים והפלסטינאים בישראל. מכסות העובדים הזרים יוכפלו מ-16.5 אלף היום ל-32.5 אלף ומכסת העובדים הפלסטינים תגדל מ-64 אלף ל-80 אלף.

ההחלטה התקבלה כמענה לדרישות הקבלנים הטוענים כי מחסור בעובדים זרים ופלסטינים מעכב את הבנייה, גורם לירידת בהתחלות הבנייה ומקשה לסיים בזמן פרוייקטים שהתעכבו בגלל תקופת הסגר. הקבלנים מעריכים שפגיעת הקורונה גרמה לירידה חדה של כ-15 אלף במספר התחלות הבנייה - והדבר עלול להביא למחסור חריף בדירות במהלך השנתיים הקרובות. גורמים נוספים לעיכובי הבנייה הם הירידה החדה בשיווק קרקעות על ידי רשות מקרקעי ישראל וכישלון המאמצים להאיץ את הליכי התכנון והרישוי.

ענף הבנייה נמנה עם הענפים שנפגעו פחות כתוצאה ממשבר הקורונה. מחירי הדירות ירדו בשיעורים קלים והיקף המכירות חזר בחודשים האחרונים לרמות גבוהות, גם יחסית לתקופה שקדמה למגפה. עם זאת, גורמים בענף מביעים חשש שאם יכשלו המאמצים לצמצם את המגפה והמיתון במשק יחריף, תגרום העלייה באבטלה למשבר גם בענף הבנייה.

במשרד השיכון הביעו סיפוק מההחלטה המשותפת על הגדלת מכסות העובדים בענף. בהודעת המשרד נאמר כי הגדלת מכסת העובדים היא קריטית להאצת ענף הנדל"ן הן כמקור לאלפי מקומות עבודה נוספים ותהווה מנוע צמיחה כלכלי למשק.

הגדלת מכסת הפועלים לעבודות "רטובות" תביא להגדלת מספר העובדים בעבודות תומכות בענף כגון: מהנדסים אדריכלים חשמלאים זגגים מתקיני מעליות ועוד. בשנים בהן חל גידול במספר העובדים הזרים חל גידול במספר העובדים הישראלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ראול סרוגו, אמר בתגובה להחלטה: "לאורך הזמן הצגנו לממשלה דרישה להגדיל את מכסת העובדים בענף, בדיוק בהיקף שאושר הערב, כדי לעמוד במשימה של התחלת בנייה של 60 אלף יחידות דיור בשנה - היעד שקבעה הממשלה עצמה.

"אנחנו מודים לשרי האוצר, השיכון והעבודה הרווחה, על ההחלטה לאשר את הגדלת המכסות. הגדלתן תוביל גם ליכולתו של הענף הבנייה והתשתיות לקלוט עשרות אלפי ישראלים לעבודה במקצועות הנלווים ובמקצועות ניהול הבנייה. על הממשלה לפעול במקביל לשחרור בירוקרטיה וקרקע לבניה, ולייצר רשת בטחון לענף ועידוד של ביקושים, כדי להבטיח שענף הבניה יחזור למלוא כוחו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker