כפר הנופש בחוף פלמחים: היזמים הגישו תביעת דיבה במיליון שקל נגד רמ"י

היזמים טוענים שרשות מקרקעי ישראל מסרה לתקשורת שאין להם זכויות בקרקע, על אף שהם עמדו בכל תנאי העסקה, ומעולם לא קיבלו הודעה על ביטולה

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד בניית כפר נופש בחוף פלמחים
הדר חורש
הדר חורש

יזמי כפר הנופש בחוף פלמחים הגישו תביעת דיבה על סך מיליון שקל נגד רשות מקרקעי ישראל; מנהל הרשות, עדיאל שמרון; ודוברת הרשות, אורטל צבר. היזמים, חברת מעוז דניאל ואוולון מיזמי נדל"ן - הנשלטות על ידי פיני מלכה ואורן אשר - טוענים שבתגובות שפורסמו בשם הרשות לתקשורת, נמסר שאין להם כלל זכויות בקרקע. לדבריהם, הם רכשו את הזכויות בקרקע כחוק מרמ"י, עמדו בכל תנאי העסקה ומעולם לא קיבלו הודעה על ביטולה.

שטח המחלוקת נמצא מדרום לקיבוץ פלמחים, באחד החופים היפים בישראל המשמש עשרות אלפי נופשים. ב-2004 ערכה המדינה מכרז על הקרקע, ועל פי התוכנית אמור לקום במקום כפר נופש ובו מאות יחידות הצופות על נוף המפרץ הקטן.

מלכה ואשר זכו במכרז ושילמו 8 מיליון שקל תמורת זכויות החכירה. בעקבות פרסום התוכנית התעוררה סערה ציבורית גדולה. ארגונים אזרחיים ובראשם פעילי הגנת הסביבה מחו נגד כוונת המדינה להפוך את האזור (שבו ערכי טבע רבים וכניסה חופשית לציבור הרחב) לשטח בבעלות פרטית שייסגר למטרות רווח יזמי. המאבק נחל הצלחה לאחר שרשויות התכנון ביטלו את ייעוד הקרקע לכפר נופש. 

גן לאומי חוף פלמחיםצילום: מוטי מילרוד

ביטול תוכניות הבנייה הביא להתדיינות בין רמ"י ליזמים על ביטול העסקה, בשל ירידת הערך המסחרי של הקרקע. בין היתר התקיים גישור באמצעות שופט בית המשפט העליון מני מזוז, אולם הצדדים לא הגיעו להסכם.

מהודעות רשות מקרקעי ישראל לתקשורת, עולה כי על פי עמדתה, הזכויות שרכשו היזמים בוטלו כבר ב-2009, ואין להם זכות חוקית למנוע את הכניסה לשטח.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בכתב התביעה שהגישו היזמים לבית משפט השלום בירושלים, באמצעות משרד אגמון ושות, נטען כי רמ"י הפרה את הסכם הרכישה ופעלה לשינוי ייעוד הקרקע. הם מאשרים שמתקיימים הליכים משפטיים בנוגע לעסקה, אולם רמ"י מעולם לא דרשה את סילוק ידם מהקרקע.

חגיגה בחוף פלמחים לאחר שבוטלה התוכנית להקמת כפר נופש. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי קמחי

"הישמים נדהמו לגלות שהנתבעים הפיצו מידע מכפיש ושקרי כאילו הם פועלים בניגוד לחוק ואין להם זכות בקרקע", נמסר בכתב התביעה. "לאורך 17 שנה של עינוי דין, נגרמו ליזמים הפסדים אדירים ועוגמת נפש, כאשר ברמ"י התחמקו שוב ושוב מהצעות פשרה שגובשו. גם לאחר שכבר ניתן נוסח הסכם פשרה מוסכם על גורמי הפרקליטות, היתה זו רמ"י שנסוגה ממנו ברגע האחרון. החלטנו לשים קץ לשיאים של התעמרות והשמצה משולחי רסן ממי שגייסו אותנו לפרויקט בשעת משבר למדינה, מכרו לנו את הקרקע, דירבנו אותנו לפתח אותה והפרו את ההסכמים שלא כדין". 

מרמ"י נמסר בתגובה: "מדובר בנסיון להפחדה בוטה, שכל מטרתו להלך אימים על פקידי ציבור ולגרום להם להסכים לשלם ליזמים מתוך הקופה הציבורית עשרות מיליונים ללא הצדקה. בעלי החברות מודעים היטב לכך שהזכויות, שהוקצו להם בחוף פלמחים למטרה מוגדרת שלא מומשה על ידם, פקעו לפני שנים ומאז מתנהל למולם משא ומתן בסוגיית היקף הפיצוי המגיע להם. משא ומתן זה לא צלח לאור הפערים העצומים בין עמדות הצדדים ולמול הפיצוי ששולם ליזמים אחרים בנסיבות דומות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker