אושרו עוד 4,000 דירות בסירקין: מתי יגיעו פרויקטי התחבורה המובטחים?

אושרה להפקדה תוכנית שנייה בסירקין – רובע המגורים החדש של פתח תקוה - שיקום על שטחי מחנה צה"ל המתפנה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקי תנועה באזור סירקין בפתח תקוה
פקקי תנועה באזור סירקין בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה היום (שלישי) להפקיד חלק מתוכנית סירקין - על אדמות מחנה צה"ל המתפנה בפתח תקווה. החלק שאושר היום מיועד לבניית למעלה מ-4,000 דירות. ברובע כולו מתוכננות 12 אלף דירות חדשות. התוכנית עוררה התנגדות בשנתיים האחרונות מצד תושבים באזור, בשל העומס הצפוי על תשתיות התחבורה וטענות לפגיעה בשטחים חקלאיים. 

הדמיית התוכנית במתחם סירקיןצילום: משרד ארי כהן אדריכלים

התוכנית שאושרה הבוקר, היא על שטח של כ-600 דונם ומצויה בשטח שתחום בין מתחם "סירקין-מערב" שאושר ע"י הותמ"ל (תמ"ל 1076) ממזרח, שכונת בלינסון בפתח תקווה וכפר סירקין מדרום נחל שילה מצפון. התוכנית מקודמת על ידי רשות מקרקעי ישראל ומשרד הביטחון, ותאפשר להקים 4,224 יחידות דיור - מתוכן 845 דירות קטנות ו-250 דיור מוגן. הצפיפות הממוצעת בתוכנית עומדת על 33 דירות לדונם נטו - באזור שעד כה היה מאופיין בצמודי קרקע ובנייה נמוכה. הבינוי יהיה מ-24 קומות בציר התחבורה במרכז השכונה, ועד ל-3.5 קומות בקרבת נחל שילה והשכונה הוותיקה של כפר סירקין. 

התוכנית תכלול כ-67 אלף מ"ר עבור שטחי מסחר ותעסוקה, ואחוזים גבוהים של שטחי ציבור. כ-140 אלף מ"ר מיועדים למבני ציבור. כמו כן התוכנית מגדירה כ-160 דונם שטחים פתוחים ובמסגרתה אותרו 772 עצים בוגרים שיישמרו, מרביתם כחלק מחורשת אקליפטוסים גדולה.

בהיבט התחבורתי, שעורר מחלוקות רבות, התוכנית אמורה להישען על מערך תחבורה ציבורית הכולל נתיבי העדפה ותחבורה ציבורית: תחנות קו המטרו M2, המקודם במסגרת תת"ל 102; תחנת הרכבת סגולה; וציר מסילת ברזל של המסילה המזרחית שבביצוע. התוכנית עתידה לכלול שני כבישים אזוריים חדשים שיקשרו את רובע המגורים לדרכים ארציות (כביש 40), לעיר הוותיקה ולתחנת הרכבת החדשה שצפויה לקום בסמוך לאלעד.

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד, מסרה בעקבות אישור התוכנית: "התוכנית מהווה תשתית תכנונית להמשך התפתחותה הטבעי של פתח תקוה, ויוצרת רובע עירוני איכותי הנשען על תחבורה ציבורית ומספק פתרונות דיור למגוון אוכלוסיות, כמו גם מענה לצורך במוסדות ציבור על עירוניים ופארק גדול לרווחת התושבים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
מחנה סירקיןצילום: זאב שטרן

רפי אלמליח, מנהל בכיר אגף לתכנון ופרויקטים ברמ"י, מסר: "מדובר בתוכנית משמעותית המקודמת כחלק מהסכם פינוי מחנה סירקין. מטרתה העיקרית של תוכנית זו היא לייצר תכנון עירוני, מגוון וצפוף, המעניק איכות חיים גבוהה, התוכנית למעשה משרתת את כל השימושים הנחוצים לאדם, ממעונות וגני ילדים, דרך מסחר, תעסוקה ועד לדיור מוגן, בנוסף, התוכנית מספקת מערך תחבורה ציבורית אשר מתוכנן באופן יעיל וקישורי."

ממטה "בינוי שפוי", המתנגד לתוכנית, נמסר: "הבנייה המתוכננת במחנה סירקין תגיע בסופו של דבר ל-17 אלף דירות, אולם מנגד, הכאוס התחבורתי נמשך. הפתרונות התחבורתיים המוצעים בתוכנית לא ישנו דבר - ההיפך, הם ישקעו בים כלי הרכב. הסעת המונים מתקדמת לא נמצאת, גם לא באופק הרחוק ואין התחייבות מחייבת לקצבי הבנייה. עד מתי ימשך הזלזול המביש בזמנם וברווחתם של התושבים והאזרחים?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker