מתכננים לחרדים, לא מחכים לתוכניות של המטרו: ליצמן נותן רוח גבית לוועדה של דרעי

שר הבינוי והשיכון הביע תמיכה בהמשך פעילות הוועדה, וביקש לחזק את יכולתה לתכנן גם במתחמי התחדשות עירונית קטנים של פחות מ-500 דירות, וגם ליד קווי המטרו - מבלי לחכות לאישור התוכנית הארצית ■ החברה להגנת הטבע: "מדובר בפירוק מערכת התכנון הדמוקרטית"

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב ליצמן ואריה דרעיצילום: מרק ישראל סלם
גילי מלניצקי

שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, פנה בשבוע שעבר במכתב לשר הפנים אריה דרעי כדי להביע את תמיכתו בהמשך פעילות הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) - החלטה שתעלה לדיון בשבוע הבא - ולהבהיר כי גם הוא מרגיש שותף ובעל אחיזה ניכרת בוועדה, שכן "משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל הם יזמי התכנון המובילים בוותמ"ל", כפי שנכתב.

ביום ראשון הקרוב, 16 באוגוסט, צפויה ועדת השרים לענייני חקיקה לדון בהארכת חוק הוותמ"ל, שמתוקפו מתאפשרת פעילותה. הוועדה החלה לפעול בקדנציה הקודמת שבה כיהן משה כחלון כשר אוצר במטרה להגדיל את ההיצע התכנוני, ומאז זכתה לביקורת חריפה והתנגדויות רבות בגין תהליכי התכנון הדורסניים, שעוקפים את מנגנוני התכנון הקבועים בחוק והוועדות המחוזיות והמקומיות בתהליך תכנון מואץ, שמונע שיח ציבורי ודיון מעמיק בהתנגדויות.

חרף הביקורת, דרעי רואה בוותמ"ל כלי משמעותי למימוש מדיניותו והשפעתו על תחום הדיור בישראל, ובכוונתו להעביר את החוק שיבטיח את המשך פעילותה של הוועדה ה"זמנית" לארבע שנים נוספות. דרעי אף מינה השבוע יושבת ראש ומתכנן חדשים לוועדה.

בטיוטת התיקון להצעת חוק הוותמ"ל שהגיש דרעי, הוא מבקש להרחיב ולשנות את סמכויותיה. הוועדה, שתכננה בעבר בעיקר על קרקעות פנויות ושטחים פתוחים, תשנה את המיקוד לטובת דיור מוטה תחבורה, תוכניות דיור ליישובי מיעוטים והתחדשות עירונית, לצד הגבלה של מספר המכרזים המותרים לשיווק על שטחים פתוחים ל-10 תוכניות בשנה, שיכללו מינימום 2,500 דירות.

מההצעה עולה כי הוותמ"ל תהפוך בפועל לכלי יעיל במיוחד עבור החרדים, שיגדיל את מלאי הדירות בשכונות החרדיות בערים מעורבות. סמכותה של הוותמ"ל תורחב כך שתעסוק ב"מתחמים המותאמים לצרכי האוכלוסייה החרדית", לפי לשון דברי ההסבר לחוק, שקובע גם כי "במתחמים שהם בסמיכות לשכונה שלפחות 50% מתושביה משתייכים לאוכלוסייה החרדית יהיה ניתן לתכננן 500 דירות לפחות כך שיתאימו לצרכי החרדים, ובמתחמים שאינם סמוכים לשכונה שמרבית תושביה חרדים – מספר יחידות הדיור יעמוד על 1,000 דירות שניתן לתכנן לחרדים".

לנתק התלות בין תכנון מתחמי דיור לתכנון המטרו והרכבת הקלה 

במכתב ששלח בשבוע שעבר השר ליצמן, הוא הציג גם דרישות משלו. ראשית, ליצמן מבקש לנתק את התלות בין התכנון בקרבת קווי המטרו והרכבת הקלה לבין תוכנית המתאר שאמורה לעסוק במתחמי הדיור שליד צירי הרכבת, תמ"א 70. זאת, לדבריו, מכיוון ש"תמ"א 70 נמצאת כרגע בתחילת דרכה ואישורה עוד רחוק - כך שלמעשה לא יהיה ניתן להכריז על אף תוכנית מוטת תחבורה".

ליצמן למעשה מבקש שההכרזה על מתחמים מוטי תחבורה תתבצע מבלי להמתין לאישור תוכנית מתאר ארצית למטרו במטרופולין תל אביב, אלא בהתאם למרחק מתחנות הסעת המונים, וללא תלות באישור התמ"א. המשמעות בפועל היא הגדלה של החופש התכנוני למתכנני הוותמ"ל, ללא התערבות בתהליכי התכנון הארציים והמחוזיים, ותוך דילוג על אנשי הגופים המקצועיים במנהל התכנון ובהליכים המקובלים.

בנוסף, ליצמן מציע לאפשר לוותמ"ל לפעול ולהתערב בתחום ההתחדשות עירונית בהיקפים משמעותיים יותר, ולהוריד את הרף המינימלי שבגינו יכולה הוותמ"ל לקדם תוכנית למתחם התחדשות עירונית - מ-500 דירות, כפי שמבקש דרעי, ל-300. "ברור לנו כי מגבלת הגודל באה לווסת את היקף התוכניות שהוותמ"ל מטפל בהן", כתב ליצמן, "אך היא יוצרת קושי בכניסת תוכניות נוספות שיש חשיבות לקידומן המהיר והיעיל בוותמ"ל". כמו כן, ליצמן מבקש לחזק את אחיזתו ולהבטיח שנציג הרשות להתחדשות עירונית ישב גם כן בהרכב הוותמ"ל.

החברה להגנת הטבע מתחה ביקורת: "החוק המוצע מתעלם מהביקורת הציבורית הרחבה והנוקבת שנמתחה על פעילות הוועדה לאורך השנים, ומכישלונה בקידום תכנון איכותי, חברתי וסביבתי. במקום לבטל את פעילותה לחלוטין, החוק מרחיב את סמכויותיה דווקא היכן שהיא פוגעת בציבור, ומאפשר לוועדה לעסוק בסוגים נוספים של תוכניות, וזאת לתקופה נוספת של ארבע שנים, תוך דריסת ההיררכיה התכנונית והדמוקרטית.

"מדובר, למעשה, בפירוק מערכת התכנון הדמוקרטית, וריכוז הכוח התכנוני בידיה של ועדת תכנון אחת, דורסנית והרסנית, אשר פוגעת קשות באיכות התכנון, בחברה, בסביבה, בעירוניות, בחקלאות, ובזכויות הציבור להשתתף בהליך התכנוני המשפיע ישירות על חיינו כאן. השרים חייבים לעצור את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker