גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון במינהל התכנון אישרה להפקדה תוכניות מתאר ליישובים סח'נין ועראבה שבגליל, שצפויות לאפשר הקמה של 13.6 אלף דירות חדשות בהתאם ליעדי התוכנית האסטרטגית ל-2040. במקביל, בימים אלה מקודמות גם תוכניות מפורטות על ידי לשכת התכנון במחוז צפון ומינהל התכנון למתחמים שמוגדרים בתוך תוכניות המתאר, בהיקף של כ-6,400 יחידות דיור בסח'נין וכ-5,300 יחידות דיור בעראבה, בשטחים בבעלות פרטית ומעורבת. התוכניות נמצאות בשלבי תכנון שונים, חלקן כבר בתוקף או צפויות לקבל תוקף במהלך החודשים הקרובים ולאפשר מימוש והוצאה לפועל של תוכניות המתאר שאושרו.

בסח'נין, תוכנית המתאר כוללת תוספת של 7,720 יחידות דיור, בעיקר בצפון ומזרח העיר, שיתנו מענה להכפלת היקף אוכלוסייה מ-31 אלף תושבים כיום ל-60 אלף תושבים ב-2040. התוכנית מגדירה תוספת של 3,015 דונם לשטחי הפיתוח הקיימים וכוללת שימור ושיקום גרעין הכפר העתיק כאזור שמשלב מורשת מקומית, מגורים, מסחר ותיירות. כמו כן, בעיר העתיקה מתוכננת תוספת של מגורים, מסחר ושימושים ציבוריים, וכן פיתוח וחיזוק הציר המסחרי המרכזי והקמת מוסדות ציבור בעיר.

התוכנית כוללת שימור של בקעת אל-מאל כאזור חקלאי פתוח, וכן פיתוח שטחים ירוקים בהיקף של כ-1,300 דונם לצרכי פנאי ונופש. התוכנית קודמה בשיתוף עיריית סח'נין ובליווי ועדת היגוי בין-משרדית, ונערכה על ידי צוות תכנון רב-תחומי בראשות אדריכל יאיר אביגדור, מנעד אדריכלות ועיצוב עירוני.  

בעראבה, תוכנית המתאר כוללת תוספת של 5,900 יחידות דיור חדשות בפוטנציאל, שאמורות לתת מענה להגדלת אוכלוסיית היישוב מ-24 אלף תושבים כיום ל-37 אלף תושבים עד 2040. ההערכות הן שאחוזי המימוש נמוכים מבחברה הישראלית, בין היתר בשל ריבוי הקרקעות שנמצאות בבעלות פרטית, ולכן מדובר בתוספת של 13 אלף תושבים בלבד.

התוכנית כוללת תוספת של 4,735 דונם לשטחי הפיתוח הקיימים של היישוב, בהם ארבעה מתחמי פיתוח חדשים ומוקד תעסוקה ומסחר בחלק הצפוני של היישוב. התוכנית קודמה בשיתוף עם עיריית עראבה, ובליווי ועדת היגוי בין-משרדית, ונערכה על ידי צוות תכנון רב-תחומי בראשות אדריכל דורון צפריר, פרחי-צפריר אדריכלים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף, התוכנית כוללת הקמת אזור תעסוקה מרחבי בסמוך לדרך 805 העתיד, שישמש את כלל הרשויות בבקעת סח'נין (עראבה, דיר-חנא ומשגב).  

מיכל מריל מהאגף לתכנון מקומי במינהל התכנון מסרה: "קידום תוכניות המתאר במגזרי המיעוטים בצפון הינו חלק מעבודה מאומצת וממהלך ארצי נרחב של מינהל התכנון לקדם תוכניות מתאר ביישובי החברה הערבית, ולייצר תשתית תכנונית ואופק פיתוח שיביאו לשיפור איכות חיי התושבים הערביים בעשורים הבאים. תוכניות אלה יאפשרו את קידומן המהיר של תוכניות מאושרות, שמכוחן ניתן יהיה להוציא היתרי בנייה".

ארי אילן, יו"ר הוועדה המחוזית, מסר: "הוועדה המחוזית צפון מובילה בשנים האחרונות מהלך אסטרטגי משנה מציאות בחברה הערבית והדרוזית. סח'נין ועראבה הן ספינות דגל, בהיותן ערים מרכזיות וחשובות בכל קנה מידה, לצד נצרת, שפרעם, טמרה וכפרים גדולים אחרים - כמו כפר-כנא, כפר-מנדא וג'דיידה-מכר - שעוברים תהליך מואץ של עיור. כל זה כדי לבסס תשתית תכנונית מודרנית, שמאפשרת צמיחה ושגשוג כלכלי, בניית שכונות מגורים איכותיות לבעלי הקרקעות הפרטיות ולחסרי קרקע על אדמות מדינה. עד סוף 2022 לא יהיה במחוז הצפון אף לא יישוב אחד שבו מעל 5,000 תושבים בלי תוכנית מתאר כוללנית מעודכנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker