התאוששות מפתיעה: שיא במכירת דירות בישראל מאז פרוץ משבר הקורונה

4,200 דירות חדשות נמכרו ביוני, המספר החודשי הגבוה ביותר מאז תחילת השנה ■ האזור שהוביל את הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ביוני היה באר שבע - בו נרשם גידול חריג של 56%

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אתר בנייה, באר שבע
אתר בנייה בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

התאוששות מפתיעה בשוק הדיור: מסקירת אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר נראה כי ביוני נרשם שיא במכירת דירות מאז פרוץ המשבר. הגידול נרשם גם בהשוואה לחודש יוני בשנה שעברה.

סך העסקות ביוני האחרון הסתכמו ב-10,900 - גידול של 16% בהשוואה ליוני אשתקד. בניכוי מכירות מחיר למשתכן, נרשמו בשוק החופשי 9,100 עסקות - עלייה של 11% בהשוואה לתקופה המקבילה.

4,200 דירות חדשות נמכרו ביוני, המספר החודשי הגבוה ביותר מאז תחילת השנה. בניכוי מכירות בסבסוד ממשלתי, הסתכמו מכירות הקבלנים בשוק החופשי ב-2,500 דירות - גידול של 26% בהשוואה ליוני אשתקד. גידול חריג של 100% נרשם במכירות הקבלנים באזור באר שבע. לכלכנית הראשית אין הסבר לגידול החריג, ואחד ההסברים המוצעים הוא פרסום בדבר הטבות צפויות לרכישות בפריפריה, והקדמת רכישות מצד קונים שהגיעו למסקנה שאינם בין הזכאים ואין טעם להמשיך ולהמתין.

המשקיעים רכשו ביוני 1,200 דירות, ללא שינוי בהשוואה ליוני אשתקד, לאחר ארבעה חודשים רצופים של ירידות חדות. כשיעור מסך העסקות עמד משקל המשקיעים על 11% בלבד, נמוך בשתי נקודות אחוז בהשוואה ליוני אשתקד. בפילוח גיאוגרפי נמצא כי בפריפריה חל גידול משמעותי ברכישות המשקיעים, ככל הנראה בגלל רמות המחירים הנמוכות המאפשרות להשיג תשואות גבוהות יותר.

מכירות המשקיעים ביוני הסתכמו ב-2,100 דירות - עלייה של 15% בהשוואה ליוני אשתקד, והרמה הגבוהה ביותר במכירות אלו מאז דצמבר 2018. הגידול גבוה יותר מכפליים משיעור הגידול שנרשם בסך העסקות בדירות יד שנייה. מלאי הדירות בידי משקיעים הוסיף לרדת ביוני בשיעור חד: כ-900 דירות נגרעו מהמלאי. מאז 2016 נגרעו מהמלאי כ-25 אלף דירות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזוגות הצעירים רכשו ביוני 5,800 דירות - עלייה חדה של 28% בהשוואה ליוני אשתקד. בניכוי רכישות במסגרת מחיר למשתכן הסתכמו רכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ב-4,000 דירות - עלייה של 19% בהשוואה ליוני אשתקד, לאחר ארבעה חודשים רצופים של ירידות חדות.

בפילוח גיאוגרפי נמצא כי העלייה ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ביוני הקיפה את כל האיזורים, למעט איזור חדרה שבו הוסיפו לרדת רכישות אלו בשיעור של 10%. האיזור שהוביל את הגידול ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי ביוני היה באר שבע, שם נרשם גידול חריג של 56%. רכישות אלו הגיעו ל-590 דירות - מהגבוהות שנרשמו באיזור זה בשנים האחרונות. במסגרת מחיר למשתכן נמכרו ביוני 1,800 דירות - עלייה חדה של 53% בהשוואה ליוני אשתקד.

ניתוח הממצאים מצביע על שיעור גבוה מאוד של רווקים, בקרב מי שעבורם זו הדירה הראשונה. כך, שיעור זה היה ביוני 40%, רמה הגבוהה כפליים ויותר מהשיעור "הנורמלי" של פרמטר זה בקרב סך רוכשי דירה ראשונה.

אמנם רכישות של רווקים מזוהות לא אחת עם רכישות שבוצעו למעשה על ידי ההורים, תוך התחמקות משיעור המס הגבוה המוטל על "דירה נוספת" - אלא שניתוח רמות השכר של הרווקים רוכשי דירה ראשונה באזור באר שבע ביוני האחרון דווקא מצביע על רמות שכר הקרובות לשכר הממוצע במשק, מה שמגדיל את ההסתברות שהרוכש הוא אכן בעליה האמיתיים של הדירה. ייתכן, כפי שצוין קודם לכן, כי אוכלוסייה זו חוששת מגידול עתידי בביקושים - למשל על רקע מתן מענקי רכישה שלא בהכרח הם עצמם יהיו זכאים להם, ולפיכך הקדימו לרכוש דירה.

ההתאוששות במכירות הקבלנים ביוני מצאה ביטוי גם בגידול ניכר בתזרים המזומנים הפוטנציאלי ממכירת דירות חדשות (כולל דירות בסבסוד ממשלתי). ביוני הסתכם תזרים זה ב-7 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 28% בהשוואה ליוני אשתקד, זאת לאחר שלושה חודשים של ירידות חדות בתזרים זה.

במצטבר, בארבעת החודשים האחרונים מאז פרוץ משבר הקורונה (מארס-יוני) הסתכם תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות ב-15.2 מיליארד שקל, ירידה חדה של 31% בהשוואה לתקופה המקבילה. כ-30% מתזרים המזומנים של הקבלנים ביוני נבע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן, גידול של ארבע נקודות אחוז בהשוואה ליוני אשתקד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker