החרדים לחצו, ועיריית ירושלים ביטלה תוכנית למעונות סטודנטים - לטובת בנייני דירות

במטרה להחיות את מרכז העיר ולשרת את מוסדות הלימוד לאומנות, תוכננו שני בנייני מעונות סטודנטים ■ ואולם בלחץ חברי מועצת העיר החרדים, התוכנית הוסבה ל-200 דירות להשכרה לטווח ארוך

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז ירושלים
הדר חורש
הדר חורש

עיריית ירושלים אישרה השבוע פרויקט דיור להשכרה במרכז העיר, אף שעל פי התוכנית המקורית, הדירות יועדו לשמש מעונות סטודנטים ולשרת את מוסדות הלימוד לאמנות העומדים להגיע בקרוב למרכז העיר. בלחץ חברי מועצת העיר החרדים, שונתה התוכנית, וכעת אישרה העירייה את התוכניות החדשות, הכוללות 200 דירות להשכרה לטווח ארוך בשני בניינים במרכז ירושלים.

במסגרת התוכנית, ברחוב בצלאל 1 יוקם פרויקט בן 80 דירות, ובפינת רחובות מנורה ואוסישקין יוקם פרוייקט נוסף בן 120 דירות, שני גני ילדים וחזית מסחרית.

במקור קידמה העירייה תוכנית לבניית מעונות סטודנטים, שיאכלסו 400 איש. תוכנית המעונות השתלבה בתוכנית אקדמית שאמורה להביא כ-4,000 סטודנטים למוסדות לימוד במרכז העיר.

משה ליאוןצילום: אמיל סלמן

בין היתר, בית הספר לאומנויות בצלאל, ששוכן כיום בהר הצופים, צפוי לחזור למרכז העיר במשכנו החדש. בנוסף, מוקמים בקרבת הפרויקט שיועד למעונות ארבעה בתי ספר לאמנות: בית הספר לאמנויות הבמה ניסן נתיב, בית הספר לקולנוע סם שפיגל וכן בית ספר למחול ובית ספר למוסיקה מהמזרח. התוכנית אמורה להחיות את מרכז העיר, שננטש ברובו על ידי תושבים צעירים, ולהזרים דם חדש לעסקים ברחובות הראשיים של ירושלים.

את התוכנית יזם ראש העיר הקודם, ניר ברקת. ראש העיר הנוכחי, משה ליאון, קידם אותה במרץ והדגיש את חשיבות הבניה של מעונות סטודנטים שיתמכו בתהליך ההתחדשות של העיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפני כחודש הועברה התוכנית לאישורה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שבראשה עומד איש מפלגת יהדות התורה, אליעזר ראוכברגר. הוועדה החליטה לשנות את פרטי התוכנית, ובמקום מעונות סטודנטים הוחלט לאשר תוכנית דיור להשכרה הכוללת 120 דירות בשטח של 50-35 מ"ר.

יוסי חביליוצילום: אוליבייה פיטוסי

ליאון אמר עם אישור ההחלטה כי "עיריית ירושלים ממשיכה לייצר מודלים ייחודיים שמאפשרים לצעירים לגור בעיר במחירים ברי השגה. מדובר בפתרון אמיתי לדור העתיד, שמאפשר מגורים בהישג יד עבור אוכלוסייה צעירה, יצרנית ובעלת פוטנציאל של תרומה לעיר. נמשיך במגמה העירונית לקדם תוכניות כאלה במטרה לסייע לצעירים רבים לבנות את ביתם בירושלים".

התוכנית עוררה התנגדות מצד גורמים חילוניים בעיר, שטוענים כי השינוי נועד להכשיר את השטח לפתרון דיור למשפחות חרדיות צעירות, על חשבון הסטודנטים. חבר מועצת העיר ומחזיק תיק התחבורה בעיר, יוסי חביליו, הופיע בפני הוועדה והזהיר שהתוכנית עשויה להיות מהלך נוסף לכניסת אוכלוסייה חרדית לאזורים חילוניים מובהקים, ולא תתרום לשינוי שאותו מבקשת העיריה לחולל.

החלטת עיריית ירושלים לאשר את התוכנית אינה מהווה אישור סופי, והגורם המחליט והמאשר של התכנית הוא הוועדה המחוזית ירושלים, הצפויה לדון בתוכנית בקרוב. גורמים תכנוניים מעריכים כי הוועדה לא תפעל בניגוד לדעתה של עיריית ירושלים, שהיא גם יזמית התוכנית ובעלת הקרקע.  

חביליו אמר בתגובה כי הוא "רואה חשיבות עליונה להקמת מעונות סטודנטים דווקא באזור בית העם - זה חיוני להחייאת מרכז העיר ולשמירה על האופי הפלורליסטי של ירושלים ומרכז העיר. דירות להשכרה הן חשובות, אבל ניתן להקימן גם במקומות אחרים. במקום מוקמים בתי ספר לאומנות ומוסדות תרבות, גם בית הספר בצלאל עומד לעבור למרכז העיר - מה שמחזק את הצורך במעונות לסטודנטים שם. התנגדות החרדים להקמת מעונות הסטודנטים מדברת בעד עצמה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker