יעל דראל
יעל דראל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, בראשות דניאלה פוסק, אישרה להפקדה את תוכנית חוף התכלת, במסגרתה מתוכננת הקמתו של רובע עירוני חדש בדרום-מערב הרצליה. 

רוב שטחו של הרובע בבעלות פרטית, ויתר השטחים בבעלות רשות מקרקעי ישראל ועיריית הרצליה, והוא מחולק לשלושה מתחמי תכנון, שבהם יקודמו תוכניות מפורטות.

על פי התוכנית שאושרה להפקדה, הרובע החדש כולל 12,500 יחידות דיור במבני מגורים בגבהים שונים: בניה נמוכה יחסית ומדורגת של שש-שמונה קומות מכיוון מערב (חוף הים) לכיוון מזרח (כביש 2), ושילוב של בנייה גבוהה יותר, שגם היא מדורגת משמונה קומות ועד 30 קומות באזור התעסוקה בחלקה המזרחי.

הדמיה של תוכנית חוף התכלת
הדמיה של תוכנית חוף התכלתצילום: קייזר אדריכלים

בנוסף ליחידות הדיור, כולל הרובע כ-640 אלף מ"ר שטחים למבני ציבור מקומיים וכלל עירוניים, כ-680 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, כ-30 אלף מ"ר שטחי מסחר, כ-120 אלף מ"ר כ-2,000 חדרי מלון, 690 דונם של פארק חופי, בנוסף לכ-130 דונם שטחים פתוחים. התוכנית להקמת הרובע מציעה בין השאר אזור תעסוקה לאורך כביש 2.

גבולות הרובע, בדרום - תוכנית תא/3700 בתל אביב (רובע עירוני בצפון-מערב העיר תל אביב); במזרח - כביש 2 ודרך ישעיהו לייבוביץ'; בצפון- רחוב אבא אבן; במערב - המרינה וקו המצוק הכורכרי לאורך חוף הים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הרובע העירוני החדש מתפרס על שטח של כ-2,000 דונם, ומהווה כ-10% מהשטח המוניציפלי של העיר הרצליה.

הדמיה של תוכנית חוף התכלת
הדמיה של תוכנית חוף התכלתצילום: קייזר אדריכלים

מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדרריכלית חוה ארליך-רוגינסקי, אמרה כי "הרובע העירוני החדש מהווה חלק משמעותי להשלמת הרצף של תוכניות גדולות במערב מטרופולין גוש דן, לתוספת של עשרות אלפי יחידות באזורי הביקוש המרכזיים. הרובע כולל הקצאת שטח לפארק חופי רחב ידיים ומגרשים לתשתיות, בינוי מרקמי ומגדלי, הוא נשען על הקו הירוק שנמצא בהקמה".

עוה"ד יוסי מוסרי ומורן חביב, המייצגים יותר מ-1,000 בעלי זכויות במתחם, אמרו כי "מדובר בבשורה גדולה לאלפי בעלי הזכויות במתחם. המתחם אמור היה להיות מקודם כבר לפני עשרות שנים, אולם העירייה עיכבה את התוכנית, על אף שמדובר בקרקע שמיועדת לפיתוח עירוני לפי תמ"א 35 מזה עשרות שנים. כבר ב-2003 הגישו בעלים תוכנית מטעמם לצורך קידום המתחם וב-2007 העירייה קיבלה החלטה שהיא לוקחת לטיפולה את קידום התוכנית, אלא שמאז חלפו 13 שנה".

עו"ד מוסרי ציין כי "בשנים האחרונות אספו חברות נדל"ן קרקעות רבות במתחם, ולכן חשוב שבעלים פרטיים יתאגדו ביניהם כדי שלא יהיו חשופים להשתלטויות של חברות הנדל"ן הגדולות במסגרת פירוקי שיתוף. ההתארגנות במסגרת הסכמי שיתוף יאפשרו להם לקבל בשלב התוכנית המפורטת מגרשי תמורה שלמים ועל ידי כך ימנעו מהצורך להתנהל במסגרת הליכי פירוק שיתוף, העלולים להביא למצב שבו במסגרת הליך זה ירכשו זכויותיהם באופן כפוי על ידי חברות נדל"ן".

עוה"ד מרים דונין-שוב ותום וולפשטיין, שותפים במשרד עו"ד המבורגר עברון ושות', המייצג מאות בעלי קרקעות במתחם חוף התכלת, אמרו כי "מרגע שתופקד התוכנית, יוקצב פרק זמן של 60 יום לצורך הגשת התנגדויות לתוכנית ולהוראותיה. איחור בהגשת ההתנגדות או אי הגשת התנגדות כלל, יחסום את האפשרות להעיר הערות לתוכנית ולשמור על הזכויות והאינטרסים של הבעלים. שלב זה קריטי להיקף הזכויות שיוקצו לכל אחד מהבעלים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker