גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

בית המשפט העליון קבע אתמול (ראשון) כי יש לבטל את מכירת חניון כיכר אתרים של עיריית תל אביב-יפו לקרן JTLV. ההחלטה התקבלה בהרכב של שלושה שופטים, שאישררו את החלטת בית המשפט המחוזי. כמו כן, סברו השופטים בדיון כי על העירייה לקיים מכרז גם במסגרת הליכי פשרה ולהתחשב גם בטובת הציבור בהליכי פירוק שיתוף הנידונים בבית משפט השלום. 

בית המשפט העליון עסק בשאלה אם קיימת חובת מכרז בהליך פירוק שיתוף, שבו רשות ציבורית (במקרה זה עיריית תל אביב) היא אחד השותפים בנכס (העירייה מחזיקה ב-73% מהזכויות בשטח) והשותף השני הוא יזם פרטי. העירייה מכרה את חלקה בחניון ליזם תמורת 150 מיליון שקל ב-2017 במסגרת הליך של פירוק השיתוף לקרן JTLV. היא טענה כי המכירה היתה חלק ממשפט על פירוק שיתוף בהליך פשרה שהתנהל מול היזם שהחזיק במרבית יתרת הזכויות על החניון, ולכן אין חובת מכרז. 

ואולם ספי צביאלי, תושב העיר ויזם בעצמו, המחזיק גם הוא בזכויות במקרקעין בסמיכות לכיכר אתרים, טען כי הסכם הפשרה שבמסגרתו התבצעה העסקה מנוגד לדיני המכרזים, וכי על העירייה היה לערוך מכרז פומבי, כנהוג על ידי רשות ציבורית, שבו גם הוא יכול למשל להתמודד. בעתירה יוצג צביאלי על ידי עו"ד יובל גלאון, ממשרד שביט בר און גלאון צין ויתקון ושות'. צביאלי זכה לתמיכה מתושבים וחברי מועצה, ובהם סגנית ראש העיר ציפי ברנד.

עו"ד יובל גלאון
עו"ד יובל גלאוןצילום: רותם שביט

העירייה מנגד טענה כי לא נפל כל פגם במכירה, וכי לא פעלה בניגוד להליכים המותרים לעירייה. יתרה מכך - המכירה איפשרה תועלות לציבור והשגה של כספי ציבור רבים, תוך שמירה על תנאים ייחודים שיצרה העירייה – ובהם המשך הפעלת החניון והקמת חניון חדש במסגרת התכנון לאזור, שיועבר לבעלותה. העירייה טוענת כי מבחינה פרוצדורלית בית משפט השלום תמך במכירה ללא מכרז. לטענתה בית המשפט אישר את הסכם הפשרה שבמסגרתו התאפשרה המכירה.

במסגרת ההליך בעליון, ביקש בית המשפט העליון מהיועמ"ש, אביחי מנדלבליט, להגיש את עמדתו בנושא. בנייר העמדה שהוגש במארס 2019 וקבע היועמ"ש כי עסקת המכירה של חניון כיכר אתרים אכן היתה מחויבת במכרז לפי דיני מכרזים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
ציפי ברנד, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו
ציפי ברנד, סגנית ראש העיר תל אביב-יפוצילום: אייל טואג

בשבוע הבא צפויה להציג עיריית תל אביב את מסמך המדיניות למרחב כיכר אתרים. לפי החלטות קודמות במוסדות התכנון, העירייה תאפשר קיומם של שני מגדלים ששימושם העיקרי הוא מלונאות ומגורים, לצד ביטול השיפוע של הכיכר והכביש - כך שתתאפשר גישה קלה לחוף הים להולכי רגל, וקישוריות נוחה לטיילת.

המשמעות של יציאה למכרז על שטח החניון - המהווה חלק אינטגרלי בתוכנית שתקודם, היא בהכרח האטה ועיכוב מסוים בפיתוח ומימוש התוכניות שמקדמת עיריית תל אביב. על אחת כמה וכמה אם בעקבות המכרז הצפוי יכנס גורם שלישי נוסף שיזכה במכרז ויקבל את הבעלות על החניון. אם יזכה גורם נוסף, יידרשו כלל הבעלים להסדיר את יחסיהם ומבנה הבעלות כדי לממש את התכנון - מה שיכול להימשך שנים.

עתה קבע בית המשפט כי "חובת המכרז הפומבי חלה על רשות מקומית – גם כשהיא מבקשת לכרות הסכם פשרה. הסכם הפשרה שגיבשה עיריית תל אביב והיזם במקרה הנדון מנוגד לדין". השופטת יעל וילנר אמרה כי "על מנת להגן על האינטרס הציבורי ולהפעיל מנגנוני ביקורת מפני מעשים בלתי תקניים בנכסי ציבור, חובה על רשות מקומית לקיים מכרז למכירת המקרקעין".

בית המשפט קבע כי העירייה תחויב גם בשכר הטרחה של צביאלי ובהוצאותיו בסך 20 אלף שקל, ומלון מרינה (שהחזיק בעבר בחלק מהנכס) וקרן JTLV יידרשו גם כן לתשלום הוצאות התובע בסך של 20 אלף שקל נוספים.

מקרן JTLV נמסר כי "בית המשפט העליון העביר עתה את הסמכות לדיון בבית משפט השלום. אנו לומדים את ההחלטה".

לדברי עו"ד גלאון שייצג את צביאלי, "בהחלטתו של בית המשפט העליון משובצות קביעות מהותיות על חשיבותם של דיני המכרזים בהגנה על האינטרס הציבורי – במיוחד בהליכים שבהם נמסרים לידי גורמים פרטיים נכסים בעלי אופי ציבורי מובהק. ההחלטה מדגישה כי על רשויות מקומיות לבכר את האינטרס הציבורי, הבא לידי ביטוי במיטבו בדיני המכרזים, בבואן לסחור במקרקעין שבבעלותן, גם כשהן רואות לנגד עיניהן דחיפות עזה בהשלמת הליכי מכירה לגופים פרטיים. המכרז מחייב את הרשות לאפשר לצדדים נוספים להתחרות על הזכות לרכוש את הנכס".

מברנד נמסר: "הנהלת העיר היום מבינה את מה שהבנתי ב-2017:  חוף הים שלנו הוא משאב שלא יסולא בפז, ולכן עסקת נדל''ן במיקום כזה חייבת לשמור על האינטרס הציבורי, ולהתנהל בשקיפות ובהוגנות. בקרוב תעלה מחדש על הפרק תוכנית הבנייה בכיכר, לאחר שהצלחנו בסבב הקודם לצמצם מאוד את תוכנית הענק שהיתה הופכת את הכיכר העירונית לחומה בפני הציבור בדרכו לים ולטיילת. אני מאמינה ויודעת שהפעם העירייה מבינה שהדברים צריכים להיעשות אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker