התמ"א התכווצה - והדיירים תובעים את העירייה ב-30 מיליון שקל

התובעים טוענים: עיריית כפר סבא עיכבה אישור של פרויקט התחדשות עירונית, הנמצא ברחוב ששת הימים - והדבר הביא לקיצוץ ניכר בשטח הדירות החדשות ■ בעירייה טוענים כי התוכנית אושרה ללא סמכות, ו"בתקופה שבה יו"ר הוועדה המקומית נחשד בפלילים"

הדר חורש
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עיריית כפר סבא
עיריית כפר סבאצילום: מוטי מילרוד

דיירים במתחם התחדשות עירונית בכפר סבא מאיימים על העירייה בתביעה בסך 30 מיליון שקל, בטענה שעיכבה את אישור התוכנית - ובכך הביאה לקיצוץ בשיעור ניכר משטח הדירות החדשות בפרויקט.

הדיירים במתחם, הנמצא ברחוב ששת הימים, התקשרו עם יזם בפרויקט שבו היו אמורים להיהרס שישה בניינים הכוללים 48 דירות, ובמקומם לקום ארבעה בניינים חדשים. כל אחד מהדיירים הקיימים אמור היה לקבל תוספת שטח שכמעט תכפיל את שטח דירתו. אישור התוכנית התעכב בנימוקים שונים, ובמהלך הדיונים הופחתו תוספות הבניה שביקשו הדיירים לאשר.

באוקטובר 2018 אושרה התוכנית, לאחר שהופקדה, ללא התנגדויות. עם זאת, העירייה סירבה להעניק היתרי בנייה, בטענה שעל פי מדיניותה, אישור התוכנית דורש הקצאת שטחי ציבור שלא הוקצו בתוכנית שאושרה. לאחר עיכובים, דחיות וערערים, אושרה התוכנית המעודכנת בוועדה המחוזית - שבה צומצמו באופן ניכר זכויות הדיירים. בין היתר הוקטנו מספר החניות המאושרות, הופקעו שטחים לצורכי ציבור, והגדלת שטח הדירות הצטמקה ל-12 מ"ר, כמקובל היום במרבית התוכניות מזוג זה – במקום הגדלה של 44 מ"ר בממוצע בתוכנית המקורית.

הדיירים מאשימים את העירייה, וטוענים כי העיכוב באישור התוכנית הוא שגרם להקטנת רווחיהם ולקיטון ברווחי היזם, עד כדי חוסר כדאיות העלול לגרום לביטול הפרויקט כולו. פרקליטם של הדיירים, עו"ד יצחק נטוביץ, טען בהתראה ששוגרה לעירייה כי היא פעלה בחוסר תום לב ובשרירות לב כאשר עיכבה את האישור בשבע שנים - ובכך גרמה לדיירים נזק של מאות אלפי שקלים לכל דייר, ובסך הכל לנזק של 30 מיליון שקל. במכתבו מציע נטוביץ שהעירייה תאשר את התוכנית במתכונת שאושרה בעבר, ללא תוכנית באישור הוועדה המחוזית.

מהעירייה נמסר: "עיריית כפר סבא מקדמת ומובילה התחדשות עירונית ברחבי העיר, בין היתר במתחם ששת הימים – כחזון עירוני לפיתוח העיר, ומתן אפשרות התחדשות לשכונות ומבנים ותיקים ברחבי העיר, תוך שמירה על המרחב הציבורי ושיפורו. הפרויקט המדובר אושר שבועות ספורים לפני קיום הבחירות המוניציפליות – תקופה בה הוועדות המקומיות כלל אינן רשאיות לקבל החלטות עקרוניות בעניינים משמעותיים, בוודאי שלא ביחס לבקשה להיתר בעל משמעויות כה חשובות לעיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"כמו כן, במועד בו התקיים הדיון בוועדת המשנה, לא היה מהנדס עיר בוועדה המקומית, והחלטת ועדת המשנה התקבלה בתאריך 09.10.18, בצמוד למועד הבחירות ברשויות המקומיות ובתקופה בה יו"ר הוועדה המקומית נחשד בפלילים ותוך שהחליף אותו ממלא מקום, ומבלי לקחת בחשבון עקרונות יסוד בתכנון העיר כפר סבא.

"כפי שנמסר לוועדת הערר המחוזית, התוכנית אותה מבקשים הדיירים לקדם מציגה תכנון לקוי, שאינו עולה בקנה אחד עם ראייה תכנונית כוללת של המתחם והאזור כולו, כאשר מספר יחידות הדיור המבוקשות אינו תואם את מדיניות הוועדה המקומית ואת תוכנית המתאר של העיר. מנגד, התוכנית אותה מקדמת העירייה כוללת תכנון מתקדם, מושכל, מיטבי וכולל לאזור כולו, שייתן מענה נרחב, לרבות פתרונות תחבורה, תשתית ומבני ציבור.

"חשוב להדגיש, כי הנושא נידון בוועדת הערר המחוזית, אשר סברה כי יש להורות על סגירת הערר, על מנת לאפשר לוועדה המקומית לקדם תוכנית בראייה תכנונית רחבה, החלטה שנתקבלה לבקשה ובהסכמת מבקשי ההיתר, כך שלא ברורה טענתם. באם תתקבל תביעה, תגיב העירייה בערכאות המשפטיות המתאימות ולא על גבי דפי התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker