דרעי מתבצר בשוק הדיור: "הוותמ"ל תפעל 4 שנים נוספות"

אחרי סוף שבוע רווי ספינים ומחלוקות לגבי המשך פעילותה של הוותמ"ל, מתעצבת טיוטת החוק שתובא להצבעת הכנסת ■ מסתמן כי תמשיך לפעול לפי הצעת שר הפנים, אריה דרעי, לפחות לעוד ארבע שנים נוספות - אך תוכל להכריז רק על עשרה מתחמים לתכנון בשנה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריה דרעי
שר הפנים, אריה דרעיצילום: מארק ישראל סלם

אחרי סוף שבוע רווי ספינים ומחלוקות לגבי המשך פעילותה של הוותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור) מתעצבת טיוטת החוק שתובא להצבעת הכנסת בשבוע הבא. מהטיוטה עולה כי הוועדה – שעוררה התנגדויות רבות – תמשיך לפעול לפי הצעת שר הפנים, אריה דרעי, לפחות לעוד ארבע שנים נוספות. בכך, תעניק לדרעי  השפעה על עולם התכנון ומלאי הדיור בישראל. עם זאת, בעקבות הערות הציבור נקבעה הגבלה לא משמעותית שמכתיבה כי הוותמ"ל תוכל להכריז על עשרה מתחמים בשנה בלבד.

הצעת החוק מכתיבה כי הוותמ"ל תעסוק בתוכניות התחדשות עירונית, כפי שקרה מ-2019 בפועל, בעידודה ודחיפתה של מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר. כך יתבצע במתחמים בהם תתאפשר הריסה של לפחות 100 יחידות דיור. בנוסף, הוועדה תתמקד בהגדלת ההיצע שיישובי מיעוטים על קרקעות שבהם מתגוררים חרדים וערבים – אולם יתאפשר לוועדה לתכנן בתוך שכונות שרק 50% מהם חרדים, כל עוד ניתן לתכנן בהם לפחות 500 דירות. הוועדה תוכל גם לתכנן במתחמים שאינם משתייכים לשכונה שמרבית מתושביה מהאוכלוסייה החרדית ושניתן לתכנן בה 1,000 דירות. במקביל ההצעה מאפשרת להרחיב את פעילות הוותמ"ל לאשר מתחמים מוטי פיתוח תחבורה בסמוך לתחנות הסעת המונים במתחמים ייעודים שייקבעו במסגרת תמ"א 70.

לגבי תכנון על שטחים פתוחים נקבע בטיוטה כי תכנון שכזה יתאפשר רק על מתחמים שבהם תתאפשר הקמה של יותר מ-2,500 יחידות. הובהר כי החוק לא יחול על התכנון ביהודה ושומרון.

עו"ד עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים, מסר כי: "שר הפנים טועה בהבאת הוותמ"ל בנוסח הקיים להארכה. זאת משום שהוותמ"ל במתכונתו הנוכחית סיים את תפקידו וכעת עליו להתרכז בהתחדשות העירונית והמגזר הערבי. על הוותמ"ל להגביר באופן משמעותי את הבינוי במקומות הללו ולהפסיק לאלתר תוכניות על קרקעות חקלאיות. זו גם הסיבה שהגשנו יחד עם התנועה הקיבוצית ומרכז המועצות האזוריות פנייה לפני עתירה לבג"צ כדי למנוע את הארכת החוק שאמורה לעלות לאישור הממשלה.

"גם הספקנים שבינינו, כעת אחרי משבר הקורונה, מבינים את משמעות הקרקע החקלאית עבור מדינת ישראל, וביטחון המזון שהגופים התכנוניים צריכים לשמר ולחזק את יכולת העיבוד. יש להימנע מתכנון בשולי הערים על חשבון קרקעות חקלאיות. צריך להחזיר את המדינה לתכנון שפוי דרך הוועדות המחוזיות ולהשקיע במוקדים שבהן באמת צריך לעשות בוותמ"ל שימוש. אנו כעת עם תחילת עבודתה של ממשלה חדשה קוראים למקבלי ההחלטות לקבוע מדיניות תכנון המתאימה לעת הזו".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר מרכז המועצות האזוריות, שי חג'ג', הוביל מו"מ עם נציגי שר הפנים, שר החקלאות אלון שוסטר ומזכ"ל תנועת המושבים. לדבריו, "קיימנו כמה פגישות חשובות בנושא. ברור לכולם שהוותמ"ל במתכונתה האחרונה סיימה את תפקידה ואם תמשיך - היא תגרום נזק בלתי הפיך למדינת ישראל. מעבר לדריסת שדות חקלאיים שמייצרים מזון טרי לתושבי הארץ, תוכניות ללא פתרון יובילו לכאוס תחבורתי ונזק לתושבי האזור. במו"מ הצגנו את עמדתנו ואמרנו מפורשות שאם ביקשנו משהו ללא היגיון, תגידו, ולא נשמעה התנגדות. טיוטת החוק כפי שהוצגה לנו מנוגדת לעמדתנו.ואנו נמשיך להשמיע אותה ולפעול למניעת הטעות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker